İzmir · Büyükşehir belediye başkanı
%49,0
CHP birinci
2.638.524 geçerli oy · katılım %79,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
İzmir ilinde Büyükşehir belediye başkanı oylamasında CHP %49,0 ile birinci; 2.638.524 geçerli oy, katılım %79,0.
İzmir
Kayıtlı seçmen 3.462.721 · Oy kullanan 2.734.105 (katılım %79,0) · Geçerli 2.638.524 · Geçersiz 95.581
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| CHP | 1.293.470 | %49,0 |
| AKP | 977.886 | %37,1 |
| DEM | 110.758 | %4,2 |
| İYİ | 96.116 | %3,6 |
| ZAFER | 66.466 | %2,5 |
| YRP | 24.396 | %0,9 |
| TKP | 9.422 | %0,4 |
| SAADET | 9.291 | %0,4 |
| DP | 9.241 | %0,4 |
| MEMLEKET | 8.988 | %0,3 |
| BTP | 7.174 | %0,3 |
| DEVA | 6.063 | %0,2 |
| EMEP | 3.891 | %0,2 |
| VATAN | 2.771 | %0,1 |
| DSP | 2.625 | %0,1 |
| HKP | 1.587 | %0,1 |
| ANAP | 1.538 | %0,1 |
| TKH | 1.533 | %0,1 |
| ABP | 1.113 | %0,0 |
| AB | 1.110 | %0,0 |
| HAK-PAR | 1.080 | %0,0 |
| Barış Ürkmeyen (bağımsız) | 433 | %0,0 |
| Ege Öncü (bağımsız) | 410 | %0,0 |
| Yasin Demirkıran (bağımsız) | 396 | %0,0 |
| Umut Cesurer (bağımsız) | 298 | %0,0 |
| Menderes Bozkurt (bağımsız) | 236 | %0,0 |
| Cüneyt Aker (bağımsız) | 232 | %0,0 |
İlçeler
| İlçe | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|
| Aliağa | 75.410 | %83,0 | CHP | %49,1 |
| Bayındır | 31.832 | %89,5 | CHP | %51,8 |
| Bergama | 84.307 | %86,2 | CHP | %50,9 |
| Bornova | 340.759 | %78,5 | CHP | %47,1 |
| Çeşme | 40.062 | %75,3 | CHP | %58,4 |
| Dikili | 40.714 | %79,0 | CHP | %59,3 |
| Foça | 27.892 | %76,7 | CHP | %58,3 |
| Karaburun | 11.179 | %83,5 | CHP | %55,7 |
| Karşıyaka | 279.863 | %78,8 | CHP | %63,6 |
| Kemalpaşa | 89.208 | %84,2 | AKP | %46,9 |
| Kınık | 21.969 | %91,7 | CHP | %55,9 |
| Kiraz | 34.087 | %91,8 | CHP | %49,6 |
| Menemen | 151.661 | %80,3 | CHP | %42,2 |
| Ödemiş | 104.811 | %83,4 | CHP | %46,2 |
| Seferihisar | 46.337 | %79,7 | CHP | %53,6 |
| Selçuk | 30.360 | %83,8 | CHP | %52,8 |
| Tire | 69.584 | %84,8 | CHP | %49,4 |
| Torbalı | 156.538 | %80,6 | CHP | %44,2 |
| Urla | 60.373 | %78,6 | CHP | %66,4 |
| Beydağ | 9.961 | %91,0 | CHP | %54,0 |
| Buca | 394.488 | %74,9 | AKP | %41,9 |
| Konak | 263.609 | %74,6 | CHP | %51,6 |
| Menderes | 83.952 | %82,2 | CHP | %45,2 |
| Balçova | 60.745 | %77,9 | CHP | %58,5 |
| Çiğli | 166.352 | %78,9 | CHP | %50,8 |
| Gaziemir | 103.919 | %79,7 | CHP | %45,5 |
| Narlıdere | 49.813 | %78,8 | CHP | %66,3 |
| Güzelbahçe | 29.256 | %78,9 | CHP | %61,4 |
| Karabağlar | 370.142 | %76,3 | CHP | %43,9 |
| Bayraklı | 233.538 | %78,1 | CHP | %44,3 |