Buca
İzmir iline bağlı ilçe
394.488
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · İzmir iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %74,8.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Buca ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 394.488 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %74,8.
Bağlı olduğu seçim çevresi: İzmir 1. Bölge (28. Dönem'de 14 milletvekili).
Buca seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 394.488 | %74,8 | CHP | %42,0 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 394.488 | %74,8 | CHP | %41,5 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 394.488 | %74,9 | AKP | %41,9 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 393.997 | %85,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,2 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 393.730 | %89,4 | CHP | %38,5 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 393.730 | %89,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,8 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 365.061 | %81,3 | CHP | %49,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 365.061 | %81,3 | CHP | %47,3 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 365.061 | %81,6 | CHP | %53,2 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 361.017 | %87,7 | CHP | %37,7 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 361.017 | %87,7 | Muharrem İnce | %50,0 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 355.264 | %87,9 | HAYIR | %66,2 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 341.991 | %86,9 | CHP | %41,0 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 339.701 | %86,0 | CHP | %39,9 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 332.877 | %75,8 | Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu | %54,8 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 331.900 | %88,9 | CHP | %43,1 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 331.900 | %88,9 | CHP | %42,0 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 331.900 | %89,0 | CHP | %45,4 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 310.815 | %87,3 | AKP | %41,4 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 304.870 | %77,1 | HAYIR | %58,5 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 295.551 | %82,1 | CHP | %52,1 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 295.551 | %82,0 | CHP | %50,8 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 298.013 | %82,2 | CHP | %49,8 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 298.013 | %82,2 | CHP | %53,7 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 247.562 | %60,7 | EVET | %53,7 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 246.962 | %81,5 | AKP | %36,5 |
Buca seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 394.488 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 393.730 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 365.061 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 361.017 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 355.264 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 339.701 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 331.900 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 310.815 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 304.870 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 298.013 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 247.562 |