Mersin · Belediye başkanı
%46,1
CHP birinci
1.045.886 geçerli oy · katılım %78,8
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Mersin ilinde Belediye başkanı oylamasında CHP %46,1 ile birinci; 1.045.886 geçerli oy, katılım %78,8.
Mersin
Kayıtlı seçmen 1.393.330 · Oy kullanan 1.097.287 (katılım %78,8) · Geçerli 1.045.886 · Geçersiz 51.401
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| CHP | 482.322 | %46,1 |
| MHP | 247.960 | %23,7 |
| AKP | 93.097 | %8,9 |
| İYİ | 77.918 | %7,5 |
| DEM | 47.910 | %4,6 |
| YRP | 13.566 | %1,3 |
| MEMLEKET | 13.289 | %1,3 |
| ZAFER | 12.764 | %1,2 |
| HÜDA PAR | 6.432 | %0,6 |
| SAADET | 5.216 | %0,5 |
| DEVA | 4.763 | %0,5 |
| BTP | 3.773 | %0,4 |
| BBP | 2.698 | %0,3 |
| DP | 1.952 | %0,2 |
| TKP | 1.785 | %0,2 |
| MİLLET | 1.694 | %0,2 |
| TİP | 1.249 | %0,1 |
| VATAN | 1.233 | %0,1 |
| DSP | 1.151 | %0,1 |
| HKP | 469 | %0,0 |
| EMEP | 294 | %0,0 |
| AB | 293 | %0,0 |
| MİLLİ YOL | 87 | %0,0 |
İlçeler
| İlçe | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|
| Anamur | 52.634 | %87,0 | CHP | %57,7 |
| Erdemli | 113.468 | %83,9 | MHP | %42,7 |
| Gülnar | 21.237 | %89,1 | MHP | %35,2 |
| Mut | 49.218 | %88,5 | İYİ | %48,5 |
| Silifke | 99.616 | %83,9 | CHP | %56,6 |
| Tarsus | 252.557 | %79,4 | CHP | %46,2 |
| Aydıncık | 9.064 | %91,2 | CHP | %62,7 |
| Bozyazı | 21.126 | %88,5 | MHP | %37,6 |
| Çamlıyayla | 7.536 | %89,9 | İYİ | %47,5 |
| Akdeniz | 179.751 | %77,5 | DEM | %37,0 |
| Mezitli | 158.762 | %74,7 | CHP | %63,3 |
| Toroslar | 227.805 | %74,9 | CHP | %47,1 |
| Yenişehir | 200.556 | %73,4 | CHP | %62,5 |