Erciş
Van iline bağlı ilçe
105.194
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Van iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %70,5.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Erciş ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 105.194 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %70,5.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Van (28. Dönem'de 8 milletvekili).
Erciş seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 105.194 | %70,5 | DEM | %50,8 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 105.194 | %70,4 | DEM | %50,0 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 105.194 | %70,6 | DEM | %50,4 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 104.243 | %65,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %53,2 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 104.103 | %74,0 | DEM | %47,7 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 104.103 | %74,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,5 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 98.800 | %77,6 | HDP | %49,7 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 98.800 | %77,7 | HDP | %49,4 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 98.800 | %77,7 | HDP | %49,8 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 97.651 | %79,6 | HDP | %56,3 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 97.651 | %79,7 | Selahattin Demirtaş | %54,4 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 95.620 | %69,6 | HAYIR | %52,0 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 93.370 | %76,9 | HDP | %58,2 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 93.776 | %81,2 | HDP | %66,5 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 90.594 | %65,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,6 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 90.447 | %81,6 | BDP | %49,4 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 90.447 | %81,6 | BDP | %49,0 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 90.447 | %81,7 | BDP | %49,5 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 85.281 | %76,5 | AKP | %47,6 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 82.490 | %49,6 | EVET | %93,6 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 39.287 | %80,6 | AKP | %48,2 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 39.287 | %80,4 | AKP | %46,2 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 77.915 | %83,0 | DTP | %42,4 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 62.485 | %71,9 | EVET | %94,1 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 62.277 | %78,9 | AKP | %66,0 |
Erciş seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 105.194 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 104.103 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 98.800 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 97.651 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 95.620 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 93.776 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 90.447 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 85.281 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 82.490 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 77.915 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 62.485 |