%56,3
HDP birinci
75.093 geçerli oy · katılım %79,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Erciş ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %56,3 ile birinci; 75.093 geçerli oy, katılım %79,6.
Kayıtlı seçmen 97.651 · Oy kullanan 77.752 (katılım %79,6) · Geçerli 75.093 · Geçersiz 2.659
Erciş Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 42.265 | %56,3 |
| AKP | 25.720 | %34,3 |
| MHP | 3.070 | %4,1 |
| CHP | 1.378 | %1,8 |
| İYİ | 1.166 | %1,6 |
| HÜDA PAR | 489 | %0,7 |
| SAADET | 472 | %0,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 364 | %0,5 |
| VATAN | 108 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 44 | %0,1 |
| Abdulmenaf Kıran (bağımsız) | 15 | %0,0 |
| İdris Ahi (bağımsız) | 2 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Erciş mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Adnan Menderes Mah. | 16 | 5.777 | %79,1 | AKP | %51,9 |
| Akbaş Mah. | 1 | 288 | %85,4 | AKP | %51,7 |
| Akçayuva Mah. | 1 | 252 | %83,7 | HDP | %82,8 |
| Alkanat Mah. | 5 | 1.636 | %78,7 | HDP | %48,2 |
| Ağaçören Mah. | 1 | 108 | %92,6 | HDP | %59,0 |
| Ağırkaya Mah. | 1 | 148 | %93,2 | HDP | %83,6 |
| Aşağıakçagedik Mah. | 1 | 32 | %84,4 | AKP | %51,9 |
| Aşağıgöze Mah. | 2 | 639 | %76,1 | HDP | %63,7 |
| Aşağıışıklı Mah. | 4 | 1.269 | %82,9 | HDP | %50,5 |
| Aşağıkozluca Mah. | 4 | 994 | %61,7 | HDP | %49,8 |
| Bayramlı Mah. | 2 | 752 | %89,2 | HDP | %89,9 |
| Beyazıt Mah. | 12 | 4.002 | %79,9 | HDP | %54,6 |
| Bozyaka Mah. | 1 | 143 | %88,8 | HDP | %71,2 |
| Bucakönü Mah. | 3 | 708 | %74,6 | HDP | %63,6 |
| Camiikebir Mah. | 7 | 2.533 | %82,1 | AKP | %60,2 |
| Deliçay Mah. | 2 | 746 | %70,9 | HDP | %65,5 |
| Derimevi Mah. | 1 | 304 | %80,3 | HDP | %80,6 |
| Doluca Mah. | 1 | 288 | %81,9 | HDP | %91,7 |
| Doğancı Mah. | 1 | 150 | %91,3 | HDP | %94,7 |
| Duracak Mah. | 1 | 44 | %104,6 | AKP | %48,9 |
| Dinlence Mah. | 1 | 267 | %84,6 | HDP | %96,4 |
| Ekiciler Mah. | 1 | 237 | %96,6 | HDP | %95,6 |
| Ergücü Mah. | 2 | 452 | %84,1 | HDP | %73,3 |
| Evbeyli Mah. | 1 | 130 | %74,6 | HDP | %50,5 |
| Gedikdibi Mah. | 1 | 291 | %81,4 | HDP | %92,3 |
| Gergili Mah. | 1 | 79 | %79,8 | HDP | %68,3 |
| Gölağzı Mah. | 3 | 798 | %82,7 | AKP | %62,8 |
| Görüşlü Mah. | 2 | 469 | %86,8 | HDP | %89,0 |
| Gözütok Mah. | 1 | 374 | %90,9 | HDP | %85,6 |
| Gültepe Mah. | 1 | 62 | %103,2 | HDP | %82,5 |
| Gümüşoluk Mah. | 1 | 64 | %85,9 | HDP | %57,4 |
| Hacıkaş Mah. | 3 | 1.131 | %78,8 | HDP | %77,4 |
| Hasanabdal Mah. | 1 | 379 | %87,9 | HDP | %90,9 |
| Haydarbey Mah. | 4 | 1.200 | %77,8 | AKP | %61,1 |
| Hocaali Mah. | 2 | 400 | %79,0 | HDP | %83,2 |
| Kadirasker Mah. | 2 | 583 | %72,2 | AKP | %56,9 |
| Karatavuk Mah. | 3 | 623 | %74,3 | HDP | %76,9 |
| Kardoğan Mah. | 1 | 246 | %82,5 | HDP | %91,4 |
| Karlıyayla Mah. | 2 | 650 | %78,8 | HDP | %88,3 |
| Kasımbağı Mah. | 1 | 215 | %87,0 | AKP | %71,0 |
| Keklikova Mah. | 5 | 1.692 | %77,3 | HDP | %59,6 |
| Kekiksırtı Mah. | 1 | 134 | %93,3 | HDP | %78,9 |
| Kırkdeğirmen Mah. | 2 | 469 | %79,5 | HDP | %73,8 |
| Kırkpınar Mah. | 1 | 191 | %81,7 | HDP | %58,2 |
| Kışla Mah. | 12 | 4.013 | %79,4 | AKP | %46,5 |
| Kocapınar Mah. | 8 | 2.465 | %78,0 | HDP | %65,9 |
| Koçköprü Mah. | 2 | 402 | %79,9 | HDP | %67,2 |
| Latifiye Mah. | 9 | 3.100 | %79,3 | HDP | %52,8 |
| Mağara Mah. | 1 | 374 | %66,6 | HDP | %78,6 |
| Nişancı Mah. | 2 | 396 | %89,7 | HDP | %86,6 |
| Ortayayla Mah. | 3 | 967 | %80,6 | HDP | %75,2 |
| Oyalı Mah. | 1 | 145 | %77,2 | HDP | %66,7 |
| Payköy Mah. | 4 | 1.163 | %73,6 | HDP | %64,6 |
| Pınarlı Mah. | 2 | 664 | %81,6 | HDP | %52,5 |
| Sahil Kent Mah. | 11 | 4.144 | %70,3 | AKP | %55,0 |
| Salmanağa Mah. | 3 | 937 | %75,4 | HDP | %66,9 |
| Salihiye Mah. | 19 | 6.546 | %78,4 | HDP | %57,0 |
| Söğütlü Mah. | 1 | 358 | %71,2 | HDP | %66,0 |
| Taşevler Mah. | 1 | 186 | %90,3 | HDP | %94,5 |
| Taşkapı Mah. | 1 | 246 | %88,2 | HDP | %85,8 |
| Taşlıçay Mah. | 2 | 513 | %96,1 | HDP | %94,2 |
| Tekevler Mah. | 5 | 1.782 | %78,6 | HDP | %48,2 |
| Tekler Mah. | 2 | 482 | %79,5 | HDP | %69,1 |
| Topraklı Mah. | 2 | 570 | %79,7 | HDP | %59,5 |
| Ulupamir Mah. | 5 | 1.526 | %81,7 | AKP | %42,1 |
| Uncular Mah. | 6 | 1.969 | %83,9 | HDP | %92,5 |
| Vanyolu Mah. | 17 | 5.878 | %81,3 | AKP | %54,5 |
| Yalındam Mah. | 1 | 110 | %82,7 | HDP | %87,6 |
| Yankıtepe Mah. | 1 | 319 | %69,3 | HDP | %54,7 |
| Yetişen Mah. | 1 | 118 | %90,7 | HDP | %79,8 |
| Yeşilova Mah. | 14 | 5.089 | %80,6 | HDP | %82,4 |
| Yılanlı Mah. | 2 | 698 | %72,1 | HDP | %52,5 |
| Yoldere Mah. | 2 | 408 | %82,1 | HDP | %87,6 |
| Yukarıakçagedik Mah. | 1 | 198 | %98,5 | HDP | %78,8 |
| Yukarıışıklı Mah. | 7 | 2.381 | %72,0 | AKP | %58,4 |
| Yöreli Mah. | 1 | 31 | %93,6 | HDP | %70,4 |
| Çakırbey Mah. | 1 | 337 | %84,3 | HDP | %48,9 |
| Çatakdibi Mah. | 2 | 711 | %76,1 | HDP | %47,2 |
| Çataltepe Mah. | 1 | 134 | %88,1 | HDP | %66,4 |
| Çelebibağı Mah. | 24 | 8.551 | %82,7 | HDP | %68,1 |
| Çetintaş Mah. | 1 | 285 | %87,0 | HDP | %89,7 |
| Çınarlı Mah. | 7 | 2.333 | %77,9 | HDP | %50,7 |
| Çobandüzü Mah. | 2 | 539 | %87,9 | HDP | %87,3 |
| Çubuklu Mah. | 2 | 662 | %85,4 | HDP | %87,5 |
| Çimen Mah. | 2 | 488 | %93,2 | HDP | %95,3 |
| Örene Mah. | 9 | 3.187 | %80,0 | HDP | %66,9 |
| Şehirpazar Mah. | 1 | 297 | %86,5 | HDP | %92,1 |