252.557
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Mersin iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %79,4.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tarsus ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 252.557 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %79,4.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Mersin (28. Dönem'de 13 milletvekili).
Tarsus seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 252.557 | %79,4 | CHP | %46,2 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 252.557 | %79,4 | CHP | %45,6 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 252.557 | %79,5 | CHP | %54,8 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 250.842 | %85,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,2 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 250.653 | %89,0 | CHP | %28,3 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 250.653 | %89,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %53,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 236.343 | %86,1 | CHP | %48,5 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 236.343 | %86,1 | CHP | %43,5 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 236.343 | %86,2 | CHP | %44,8 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 235.993 | %87,9 | CHP | %25,4 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 235.993 | %87,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %38,6 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 230.088 | %87,6 | HAYIR | %64,4 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 225.726 | %87,3 | CHP | %29,0 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 224.798 | %86,5 | MHP | %31,4 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 222.489 | %77,2 | Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu | %57,4 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 221.776 | %89,6 | MHP | %35,7 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 221.776 | %89,6 | MHP | %35,5 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 221.776 | %89,7 | MHP | %35,5 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 213.216 | %87,1 | CHP | %31,9 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 209.929 | %74,7 | HAYIR | %68,1 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 151.200 | %85,3 | MHP | %42,0 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 151.200 | %85,2 | MHP | %40,7 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 202.804 | %87,3 | MHP | %39,9 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 205.783 | %61,9 | HAYIR | %53,2 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 204.842 | %80,5 | MHP | %36,9 |
Tarsus seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 252.557 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 250.653 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 236.343 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 235.993 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 230.088 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 224.798 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 221.776 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 213.216 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 209.929 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 202.804 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 205.783 |