15.363
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Kastamonu iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %85,6.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Araç ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 15.363 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %85,6.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Kastamonu (28. Dönem'de 3 milletvekili).
Araç seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.649 | %85,6 | AKP | %50,0 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.649 | %85,6 | AKP | %44,4 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 15.363 | %87,0 | AKP | %42,5 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 14.941 | %85,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %71,0 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 14.930 | %88,2 | AKP | %47,1 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 14.930 | %88,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.542 | %88,2 | CHP | %57,3 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.542 | %88,2 | CHP | %47,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 15.285 | %89,5 | AKP | %48,8 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 15.078 | %88,1 | AKP | %58,3 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 15.078 | %88,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %68,9 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 14.756 | %83,5 | EVET | %66,9 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 15.058 | %85,1 | AKP | %60,7 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 15.100 | %85,3 | AKP | %50,8 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 15.530 | %82,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %68,2 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.311 | %90,7 | AKP | %39,3 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.311 | %90,7 | AKP | %38,7 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 15.460 | %90,7 | AKP | %55,3 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 15.537 | %87,9 | AKP | %56,2 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 15.715 | %85,3 | EVET | %64,3 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 4.184 | %90,0 | AKP | %49,0 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 4.184 | %90,0 | AKP | %44,7 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 15.877 | %88,5 | AKP | %44,8 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 17.069 | %74,4 | EVET | %73,2 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 6 | %166,7 | MHP | %50,0 |
Araç seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 15.363 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 14.930 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 15.285 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 15.078 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 14.756 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 15.100 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 15.460 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 15.537 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 15.715 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 15.877 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 17.069 |