44.434
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Diyarbakır iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %77,8.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Çınar ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 44.434 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %77,8.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Diyarbakır (28. Dönem'de 12 milletvekili).
Çınar seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 44.434 | %77,8 | DEM | %49,2 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 44.434 | %77,9 | DEM | %50,9 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 44.434 | %78,3 | DEM | %53,9 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 43.590 | %74,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,1 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 43.549 | %81,3 | DEM | %59,2 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 43.549 | %81,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,8 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 39.709 | %86,5 | HDP | %43,1 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 39.709 | %86,3 | HDP | %45,7 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 39.709 | %86,9 | HDP | %54,2 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 37.964 | %83,6 | HDP | %64,6 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 37.964 | %83,6 | Selahattin Demirtaş | %64,3 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 36.760 | %83,0 | HAYIR | %57,6 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 35.014 | %88,0 | HDP | %73,7 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 35.046 | %87,0 | HDP | %78,9 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 33.670 | %76,1 | Selahattin Demirtaş | %65,2 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 34.103 | %88,0 | BDP | %46,9 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 34.103 | %88,1 | BDP | %48,2 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 34.103 | %88,6 | BDP | %51,1 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 32.495 | %78,0 | AKP | %34,7 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 31.817 | %43,0 | EVET | %97,5 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 5.998 | %87,5 | DTP | %59,5 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 5.998 | %85,4 | DTP | %67,7 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 30.110 | %89,0 | DTP | %59,1 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 27.912 | %79,3 | EVET | %96,8 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 27.020 | %78,6 | AKP | %53,9 |
Çınar seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 44.434 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 43.549 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 39.709 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 37.964 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 36.760 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 35.046 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 34.103 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 32.495 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 31.817 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 30.110 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 27.912 |