%47,7
DEM Parti birinci
73.192 geçerli oy · katılım %77,5
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Iğdır Merkez ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında DEM Parti %47,7 ile birinci; 73.192 geçerli oy, katılım %77,5.
Kayıtlı seçmen 100.246 · Oy kullanan 77.656 (katılım %77,5) · Geçerli 73.192 · Geçersiz 4.464
Iğdır Merkez İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 34.916 | %47,7 |
| AKP | 17.283 | %23,6 |
| MHP | 8.881 | %12,1 |
| CHP | 3.537 | %4,8 |
| İYİ | 2.651 | %3,6 |
| YRP | 1.436 | %2,0 |
| BBP | 1.280 | %1,8 |
| ZAFER | 755 | %1,0 |
| DEVA | 482 | %0,7 |
| HÜDA PAR | 352 | %0,5 |
| BTP | 321 | %0,4 |
| SOL | 187 | %0,3 |
| VATAN | 120 | %0,2 |
Seçilenler
- Ahmet Adıyaman · DEM · listede 1. sıra
- Özlem Torzuk · DEM · listede 2. sıra
- Mahmut Ücrak · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Emin Erzurum · DEM · listede 3. sıra
- Berivan Selçuk · DEM · listede 4. sıra
- İbrahim Kızılay · DEM · listede 5. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Iğdır Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 14 Kasım Mah. | 16 | 5.523 | %76,1 | DEM | %46,9 |
| Akyumak Köyü | 1 | 291 | %86,9 | CHP | %12,6 |
| Ali Kamerli Mah. | 5 | 1.633 | %78,1 | DEM | %49,1 |
| Alibeyköy | 1 | 253 | %87,0 | DEM | %87,2 |
| Asma Köyü | 1 | 127 | %52,8 | DEM | %60,6 |
| Atatürk Mah. | 10 | 3.256 | %82,3 | AKP | %48,6 |
| Ağaver Köyü | 1 | 91 | %93,4 | MHP | %42,7 |
| Aşağıerhacı Köyü | 8 | 2.528 | %76,0 | DEM | %80,4 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | 1 | 255 | %85,9 | DEM | %49,3 |
| Bayraktutan Köyü | 2 | 560 | %90,4 | CHP | %50,2 |
| Bağlar Mah. | 34 | 11.634 | %76,0 | AKP | %31,1 |
| Bendemurat Köyü | 1 | 136 | %93,4 | DEM | %67,5 |
| Cumhuriyet Mah. | 15 | 4.971 | %74,2 | DEM | %72,8 |
| Elmagöl Köyü | 1 | 189 | %95,8 | DEM | %89,9 |
| Emek Mah. | 21 | 6.746 | %74,9 | DEM | %47,7 |
| Enginalan Köyü | 6 | 1.976 | %76,8 | DEM | %62,9 |
| Evci Köyü | 3 | 961 | %77,3 | DEM | %56,6 |
| Gülpınar Köyü | 2 | 578 | %73,7 | DEM | %62,9 |
| Güngörmez Köyü | 1 | 217 | %84,3 | DEM | %86,8 |
| Hakmehmet Köyü | 1 | 358 | %93,0 | MHP | %38,1 |
| Hakveyis Mah. | 2 | 709 | %76,9 | DEM | %45,5 |
| Halfeli-Bahçelievler Mah. | 3 | 910 | %78,9 | DEM | %64,8 |
| Halfeli-Said Nursi Mah. | 4 | 1.175 | %75,9 | DEM | %51,2 |
| Halfeli-Turgut Özal Mah. | 3 | 774 | %81,1 | DEM | %65,1 |
| Halfeli-Yunus Emre Mah. | 4 | 1.353 | %80,4 | DEM | %63,5 |
| Halfeli-Özvatan Mah. | 4 | 1.123 | %81,9 | DEM | %49,0 |
| Harmandöven Köyü | 1 | 283 | %87,6 | DEM | %74,0 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mah. | 2 | 565 | %88,7 | DEM | %60,9 |
| Hoşhaber-Hoca İbrahim Güneş Mah. | 2 | 607 | %90,1 | DEM | %57,8 |
| Hoşhaber-Yeni Mah. | 2 | 621 | %86,5 | DEM | %58,3 |
| Kadıkışlak Köyü | 1 | 270 | %86,3 | MHP | %42,5 |
| Karaağaç Mah. | 16 | 5.175 | %75,5 | DEM | %78,7 |
| Karagüney Köyü | 1 | 83 | %101,2 | DEM | %83,5 |
| Karakuyu Köyü | 5 | 1.715 | %82,5 | DEM | %84,5 |
| Kasımcan Köyü | 1 | 247 | %88,3 | MHP | %35,5 |
| Kavaktepe Köyü | 1 | 174 | %83,9 | DEM | %69,3 |
| Kazancı Köyü | 1 | 250 | %88,0 | DEM | %55,7 |
| Konaklı Mah. | 14 | 4.507 | %76,7 | DEM | %62,4 |
| Kuzugüden Köyü | 1 | 214 | %81,8 | CHP | %48,5 |
| Küllük Köyü | 4 | 1.008 | %75,7 | CHP | %25,9 |
| Melekli-Karabağ Mah. | 3 | 966 | %93,8 | MHP | %52,8 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mah. | 3 | 913 | %94,3 | MHP | %63,4 |
| Melekli-Namık Kemal Mah. | 2 | 693 | %92,6 | MHP | %46,6 |
| Mezraa Köyü | 1 | 117 | %89,7 | DEM | %67,5 |
| Necefali Köyü | 1 | 119 | %82,4 | MHP | %53,3 |
| Nişankaya Köyü | 1 | 117 | %85,5 | DEM | %81,6 |
| Obaköy | 2 | 364 | %84,1 | AKP | %31,2 |
| Panik Köyü | 5 | 1.565 | %72,2 | DEM | %86,3 |
| Pınarbaşı Köyü | 1 | 170 | %89,4 | DEM | %76,2 |
| Pir Sultan Abdal Mah. | 15 | 5.019 | %73,2 | AKP | %44,1 |
| Sarıçoban Köyü | 1 | 131 | %94,7 | MHP | %37,8 |
| Suveren Köyü | 3 | 715 | %79,9 | DEM | %70,4 |
| Söğütlü Mah. | 16 | 5.266 | %73,8 | DEM | %51,1 |
| Tacirli Köyü | 2 | 648 | %87,7 | DEM | %67,9 |
| Taşlıca Köyü | 1 | 235 | %70,6 | DEM | %57,0 |
| Topçular Mah. | 24 | 7.985 | %76,3 | AKP | %34,5 |
| Yaycı Köyü | 2 | 609 | %81,8 | İYİ | %63,9 |
| Yeni Mah. | 2 | 675 | %89,8 | DEM | %93,2 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | 2 | 514 | %75,7 | DEM | %39,7 |
| Yüzbaşılar Köyü | 4 | 1.400 | %80,4 | DEM | %57,3 |
| Zor Köyü | 1 | 308 | %75,3 | DEM | %76,3 |
| Çakırtaş Köyü | 2 | 383 | %59,3 | DEM | %66,7 |
| Çalpala Köyü | 1 | 229 | %90,0 | CHP | %28,1 |
| Çilli Köyü | 1 | 172 | %90,1 | DEM | %88,4 |
| Örüşmüş Köyü | 1 | 32 | %68,8 | DEM | %72,7 |
| Özgür Mah. | 21 | 6.855 | %73,8 | DEM | %87,1 |