%35,8
DEM Parti birinci
30.650 geçerli oy · katılım %72,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Bitlis Merkez ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında DEM Parti %35,8 ile birinci; 30.650 geçerli oy, katılım %72,6.
Kayıtlı seçmen 46.383 · Oy kullanan 33.679 (katılım %72,6) · Geçerli 30.650 · Geçersiz 3.029
Bitlis Merkez İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 10.967 | %35,8 |
| AKP | 10.607 | %34,6 |
| YRP | 2.829 | %9,2 |
| HÜDA PAR | 1.493 | %4,9 |
| SAADET | 953 | %3,1 |
| CHP | 864 | %2,8 |
| MHP | 816 | %2,7 |
| İYİ | 791 | %2,6 |
| DEVA | 566 | %1,9 |
| ZAFER | 324 | %1,1 |
| BTP | 160 | %0,5 |
| DSP | 128 | %0,4 |
| DP | 56 | %0,2 |
| VATAN | 50 | %0,2 |
| MİLLET | 46 | %0,2 |
Seçilenler
- Çetin Gülmez · DEM · listede 1. sıra
- Cezmi Birişik · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Metin Açık · DEM · listede 2. sıra
- Medet İlbars · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 2. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Bitlis Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akçalı Köyü | 1 | 45 | %91,1 | DEM | %83,3 |
| Alaniçi Köyü | 2 | 203 | %66,0 | AKP | %50,0 |
| Arıdağ Köyü | 2 | 643 | %49,8 | AKP | %44,4 |
| Atatürk Mah. | 6 | 1.810 | %71,6 | DEM | %38,8 |
| Ayrancılar Köyü | 1 | 44 | %90,9 | DEM | %90,0 |
| Ağaçdere Köyü | 1 | 103 | %65,1 | AKP | %32,3 |
| Ağaçköprü Köyü | 1 | 53 | %43,4 | AKP | %59,1 |
| Ağaçpınar Köyü | 1 | 20 | %75,0 | DEM | %73,3 |
| Aşağıbalcılar Köyü | 1 | 11 | %118,2 | DEM | %55,6 |
| Aşağıkaraboy Köyü | 1 | 236 | %84,8 | AKP | %58,1 |
| Aşağıyolak Köyü | 1 | 40 | %95,0 | DEM | %44,4 |
| Aşağıölek Köyü | 1 | 34 | %58,8 | AKP | %47,1 |
| Bayramalan Köyü | 1 | 80 | %75,0 | AKP | %47,4 |
| Başhan Köyü | 1 | 109 | %56,9 | DEM | %36,2 |
| Başmaklı Köyü | 1 | 110 | %89,1 | DEM | %38,8 |
| Beş Minare Mah. | 30 | 9.728 | %68,4 | AKP | %39,1 |
| Beşkaynak Köyü | 1 | 22 | %100,0 | AKP | %71,4 |
| Bölükyazı Köyü | 2 | 422 | %42,7 | DEM | %61,8 |
| Cumhuriyet Köyü | 1 | 72 | %98,6 | AKP | %66,1 |
| Deliktaş Köyü | 1 | 58 | %87,9 | AKP | %41,7 |
| Dereağzı Köyü | 1 | 163 | %88,3 | AKP | %65,7 |
| Değirmenaltı Köyü | 2 | 605 | %81,7 | DEM | %61,0 |
| Doğruyol Köyü | 1 | 206 | %43,2 | AKP | %46,0 |
| Dörtağaç Köyü | 1 | 235 | %59,2 | DEM | %67,4 |
| Döşkaya Köyü | 1 | 25 | %72,0 | AKP | %77,8 |
| Dikme Köyü | 1 | 11 | %18,2 | AKP | %50,0 |
| Direktaşı Köyü | 1 | 40 | %112,5 | DEM | %48,8 |
| Ekinli Köyü | 1 | 89 | %98,9 | AKP | %68,6 |
| Gazi Bey Mah. | 5 | 1.105 | %77,5 | DEM | %34,5 |
| Geçitbaşı Köyü | 1 | 148 | %83,8 | AKP | %58,2 |
| Hersan Mah. | 7 | 2.033 | %75,9 | DEM | %48,2 |
| Hüsrev Paşa Mah. | 32 | 10.016 | %72,3 | DEM | %37,0 |
| Ilıcak Köyü | 1 | 22 | %68,2 | AKP | %71,4 |
| Karbastı Köyü | 1 | 137 | %101,5 | AKP | %83,9 |
| Karınca Köyü | 1 | 217 | %63,6 | AKP | %36,8 |
| Kavakdibi Köyü | 1 | 154 | %78,6 | AKP | %80,9 |
| Kayabaşı Köyü | 1 | 73 | %78,1 | AKP | %37,5 |
| Kayadağ Köyü | 1 | 70 | %100,0 | DEM | %42,2 |
| Keklikdüzü Köyü | 1 | 148 | %74,3 | AKP | %60,2 |
| Kınalı Köyü | 1 | 29 | %65,5 | AKP | %68,4 |
| Kokarsu Köyü | 1 | 121 | %77,7 | AKP | %57,5 |
| Konalga Köyü | 1 | 20 | %125,0 | AKP | %53,9 |
| Konuksayar Köyü | 1 | 227 | %69,2 | AKP | %43,5 |
| Koruk Köyü | 1 | 115 | %58,3 | DEM | %57,8 |
| Kömüryakan Köyü | 1 | 189 | %75,7 | AKP | %61,8 |
| Küllüce Köyü | 1 | 153 | %55,6 | DEM | %67,9 |
| Kireçtaşı Köyü | 3 | 790 | %86,3 | AKP | %38,4 |
| Muştakbaba Mah. | 3 | 735 | %79,9 | DEM | %38,0 |
| Narlıdere Köyü | 2 | 410 | %76,6 | DEM | %65,3 |
| Ortakapı Köyü | 1 | 42 | %69,1 | DEM | %50,0 |
| Oğulcuk Köyü | 1 | 10 | %90,0 | AKP | %66,7 |
| Saray Mah. | 2 | 674 | %77,2 | DEM | %45,2 |
| Sarıkonak Köyü | 1 | 100 | %79,0 | AKP | %41,4 |
| Sarpkaya Köyü | 1 | 26 | %111,5 | AKP | %36,0 |
| Sekiz Ağustos Mah. | 8 | 2.644 | %68,2 | DEM | %38,4 |
| Tabanözü Köyü | 1 | 153 | %89,5 | AKP | %43,7 |
| Tanrıyar Köyü | 1 | 156 | %75,0 | DEM | %47,8 |
| Tatlıkaynak Köyü | 1 | 188 | %93,1 | AKP | %39,3 |
| Taş Mah. | 8 | 2.304 | %75,7 | DEM | %39,8 |
| Tınar Köyü | 1 | 59 | %66,1 | AKP | %60,5 |
| Uçankuş Köyü | 1 | 19 | %100,0 | AKP | %79,0 |
| Yanlızçamlar Köyü | 1 | 116 | %75,9 | DEM | %90,7 |
| Yarönü Köyü | 1 | 24 | %95,8 | AKP | %90,0 |
| Yayalar Köyü | 1 | 44 | %72,7 | DEM | %93,6 |
| Yaygın Köyü | 1 | 115 | %66,1 | AKP | %35,1 |
| Yeşilsırt Köyü | 1 | 128 | %95,3 | AKP | %52,6 |
| Yolalan-Boztepe Mah. | 1 | 89 | %98,9 | AKP | %42,7 |
| Yolalan-Düz Mah. | 1 | 279 | %89,6 | DEM | %54,3 |
| Yolalan-Kale Mah. | 1 | 173 | %78,0 | DEM | %47,2 |
| Yolalan-Konaç Mah. | 1 | 112 | %84,8 | DEM | %61,0 |
| Yolalan-Merkez Mah. | 1 | 204 | %88,2 | SAADET | %27,8 |
| Yolalan-Pınarbaşı Mah. | 1 | 119 | %79,0 | DEM | %59,7 |
| Yolalan-Yeni Mah. | 1 | 194 | %79,4 | AKP | %46,2 |
| Yolalan-Çınarbaşı Mah. | 1 | 148 | %82,4 | AKP | %71,9 |
| Yolalan-Üç Kardeş Mah. | 2 | 388 | %87,6 | AKP | %47,9 |
| Yolağzı Köyü | 1 | 41 | %78,1 | AKP | %58,1 |
| Yolcular Köyü | 2 | 388 | %47,7 | AKP | %46,0 |
| Yolyazı Köyü | 1 | 242 | %42,6 | DEM | %49,0 |
| Yukarıbalcılar Köyü | 1 | 32 | %43,8 | AKP | %85,7 |
| Yukarıkaraboy Köyü | 1 | 80 | %96,3 | AKP | %88,0 |
| Yukarıyolak Köyü | 1 | 22 | %72,7 | AKP | %42,9 |
| Yukarıölek Köyü | 1 | 52 | %88,5 | DEM | %82,2 |
| Yumurtatepe Köyü | 1 | 207 | %86,0 | DEM | %44,0 |
| Yuvacık Köyü | 1 | 35 | %40,0 | AKP | %42,9 |
| Yücebaş Köyü | 1 | 32 | %28,1 | AKP | %42,9 |
| Yükseliş Mah. | 5 | 1.432 | %78,0 | DEM | %40,7 |
| Zeydan Mah. | 3 | 885 | %77,9 | DEM | %37,1 |
| Çalıdüzü Köyü | 1 | 49 | %81,6 | AKP | %59,0 |
| Çayırbaşı Köyü | 1 | 22 | %81,8 | AKP | %82,4 |
| Çeltikli Köyü | 1 | 166 | %85,5 | AKP | %31,9 |
| Çobansuyu Köyü | 1 | 73 | %48,0 | AKP | %57,1 |
| Ünaldı Köyü | 1 | 103 | %62,1 | AKP | %52,5 |
| Üçevler Köyü | 1 | 15 | %113,3 | DEM | %47,1 |
| İnönü Mah. | 3 | 1.034 | %71,2 | DEM | %39,3 |
| İçgeçit Köyü | 1 | 108 | %48,2 | AKP | %47,9 |
| İçmeli Köyü | 1 | 130 | %69,2 | AKP | %34,5 |
| Şemsi Bitlis Mah. | 2 | 598 | %82,8 | DEM | %43,0 |