%29,3
DEM Parti birinci
11.865 geçerli oy · katılım %73,8
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tutak ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında DEM Parti %29,3 ile birinci; 11.865 geçerli oy, katılım %73,8.
Kayıtlı seçmen 17.143 · Oy kullanan 12.653 (katılım %73,8) · Geçerli 11.865 · Geçersiz 788
Tutak İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 3.473 | %29,3 |
| AKP | 2.672 | %22,5 |
| CHP | 1.585 | %13,4 |
| MHP | 1.518 | %12,8 |
| İYİ | 1.060 | %8,9 |
| SAADET | 613 | %5,2 |
| YRP | 540 | %4,6 |
| DEVA | 154 | %1,3 |
| BTP | 93 | %0,8 |
| HÜDA PAR | 56 | %0,5 |
Seçilenler
- Şakir Akici · DEM · listede 1. sıra
- Ömer Yıldırım · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- İsmet Balçok · DEM · listede 2. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Tutak mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Adakent Köyü | 1 | 98 | %74,5 | DEM | %69,1 |
| Ahmetabat Köyü | 1 | 17 | %58,8 | AKP | %88,9 |
| Akyele Köyü | 1 | 267 | %80,2 | MHP | %82,2 |
| Alacahan Köyü | 1 | 22 | %27,3 | DEM | %60,0 |
| Atabindi Köyü | 1 | 186 | %82,8 | YRP | %39,9 |
| Ataköy | 1 | 165 | %86,1 | MHP | %37,2 |
| Azizler Köyü | 1 | 15 | %60,0 | AKP | %88,9 |
| Aşağıkarahalit Köyü | 1 | 154 | %79,2 | DEM | %85,8 |
| Aşağıkargalık Köyü | 1 | 174 | %71,3 | DEM | %61,5 |
| Aşağıköşkköy | 2 | 675 | %80,0 | DEM | %51,5 |
| Aşağıkülecik Köyü | 1 | 193 | %77,2 | MHP | %82,3 |
| Aşağıözdek Köyü | 1 | 35 | %62,9 | AKP | %85,7 |
| Bahçeköy | 1 | 26 | %103,9 | SAADET | %69,2 |
| Batmış Köyü | 1 | 162 | %89,5 | DEM | %35,5 |
| Bayındır Köyü | 1 | 183 | %72,1 | AKP | %80,2 |
| Beydamarlı Köyü | 1 | 55 | %69,1 | İYİ | %28,6 |
| Bolaşlı Köyü | 1 | 85 | %81,2 | AKP | %49,3 |
| Bozkaş Köyü | 1 | 134 | %88,8 | DEM | %33,3 |
| Bulutpınar Köyü | 1 | 45 | %73,3 | DEM | %93,8 |
| Burnubulak Köyü | 1 | 327 | %57,8 | DEM | %81,7 |
| Bintosun Köyü | 2 | 425 | %69,2 | DEM | %37,2 |
| Bişi Köyü | 1 | 49 | %57,1 | AKP | %39,3 |
| Cami Mah. | 3 | 947 | %77,0 | AKP | %29,2 |
| Daldalık Köyü | 1 | 104 | %84,6 | MHP | %63,2 |
| Damlakaya Köyü | 1 | 137 | %91,2 | DEM | %39,0 |
| Dayıpınarı Köyü | 1 | 127 | %49,6 | DEM | %79,7 |
| Dağlıca Köyü | 1 | 85 | %52,9 | DEM | %35,6 |
| Dereköy | 1 | 35 | %94,3 | CHP | %87,5 |
| Dorukdibi Köyü | 2 | 571 | %82,0 | DEM | %48,5 |
| Doğangün Köyü | 1 | 48 | %20,8 | YRP | %50,0 |
| Dönertaş Köyü | 1 | 282 | %85,1 | AKP | %28,9 |
| Döşkaya Köyü | 1 | 215 | %94,9 | AKP | %40,1 |
| Dibelek Köyü | 1 | 103 | %44,7 | DEM | %35,0 |
| Dikbıyık Köyü | 1 | 252 | %73,4 | DEM | %48,8 |
| Dikme Köyü | 1 | 122 | %50,0 | DEM | %53,5 |
| Ekincek Köyü | 1 | 122 | %73,0 | İYİ | %63,1 |
| Erdal Köyü | 1 | 280 | %82,5 | SAADET | %43,9 |
| Ergeçidi Köyü | 1 | 15 | %80,0 | DEM | %75,0 |
| Esmer Köyü | 1 | 128 | %85,9 | MHP | %43,0 |
| Geçimli Köyü | 1 | 185 | %54,6 | DEM | %50,0 |
| Gültepe Köyü | 1 | 69 | %81,2 | MHP | %41,8 |
| Güneşgören Köyü | 1 | 229 | %70,7 | DEM | %54,3 |
| Hacıyusuf Köyü | 1 | 282 | %56,7 | DEM | %54,4 |
| Karaağaç Köyü | 1 | 247 | %69,6 | DEM | %54,3 |
| Karacan Köyü | 1 | 291 | %74,9 | DEM | %56,0 |
| Karahan Köyü | 1 | 127 | %64,6 | AKP | %63,9 |
| Karakuyu Köyü | 1 | 43 | %46,5 | DEM | %85,0 |
| Karşıyaka Mah. | 2 | 597 | %79,2 | AKP | %33,2 |
| Kaşönü Köyü | 1 | 81 | %82,7 | DEM | %27,6 |
| Kesik Köyü | 1 | 34 | %67,7 | DEM | %50,0 |
| Kılıçgediği Köyü | 1 | 74 | %67,6 | İYİ | %82,0 |
| Mızrak Köyü | 1 | 60 | %96,7 | AKP | %29,1 |
| Mollahasan Köyü | 1 | 16 | %68,8 | DEM | %72,7 |
| Murat Mah. | 3 | 1.006 | %80,1 | MHP | %26,4 |
| Ocakbaşı Köyü | 1 | 41 | %43,9 | DEM | %87,5 |
| Ortayamaç Köyü | 1 | 94 | %77,7 | CHP | %33,3 |
| Otluca Köyü | 1 | 125 | %75,2 | AKP | %73,9 |
| Ozanpınar Köyü | 1 | 191 | %79,1 | DEM | %51,7 |
| Oğlaksuyu Köyü | 2 | 541 | %40,9 | AKP | %40,9 |
| Palandöken Köyü | 2 | 228 | %62,7 | AKP | %52,1 |
| Pınar Mah. | 3 | 767 | %81,8 | DEM | %28,5 |
| Sarıgöze Köyü | 1 | 221 | %75,6 | DEM | %30,3 |
| Sorguçlu Köyü | 1 | 239 | %77,0 | DEM | %48,9 |
| Soğukpınar Köyü | 1 | 314 | %80,9 | DEM | %72,1 |
| Suvar Köyü | 1 | 113 | %60,2 | İYİ | %50,0 |
| Sincan Köyü | 1 | 152 | %96,7 | DEM | %27,7 |
| Taşbudak Köyü | 1 | 94 | %84,0 | CHP | %31,3 |
| Uzunöz Köyü | 1 | 298 | %75,2 | DEM | %51,3 |
| Yayıklı Köyü | 1 | 109 | %73,4 | MHP | %30,0 |
| Yeni Mah. | 4 | 1.382 | %75,3 | CHP | %22,6 |
| Yenikent Köyü | 1 | 18 | %72,2 | CHP | %30,0 |
| Yeniköy | 1 | 99 | %55,6 | AKP | %32,7 |
| Yukarıkarahalit Köyü | 1 | 123 | %45,5 | DEM | %39,3 |
| Yukarıkargalık Köyü | 1 | 61 | %77,1 | AKP | %100,0 |
| Yukarıköşk Köyü | 1 | 236 | %75,4 | CHP | %65,7 |
| Yukarıözdek Köyü | 1 | 110 | %80,9 | AKP | %100,0 |
| Çelebaşı Köyü | 1 | 341 | %79,8 | SAADET | %32,8 |
| Çırpılı Köyü | 1 | 253 | %75,5 | DEM | %37,4 |
| Çobanoba Köyü | 1 | 95 | %91,6 | AKP | %32,1 |
| Çukurkonak Köyü | 1 | 181 | %49,7 | DEM | %37,2 |
| Öndül Köyü | 1 | 72 | %54,2 | AKP | %53,9 |
| İkigözüm Köyü | 1 | 31 | %87,1 | AKP | %74,1 |
| İpekkuşak Köyü | 1 | 130 | %43,1 | AKP | %71,4 |
| İsaabat Köyü | 1 | 37 | %46,0 | İYİ | %52,9 |
| Şekerbulak Köyü | 1 | 41 | %70,7 | DEM | %37,0 |