Gevaş · Büyükşehir belediye başkanı
%45,8
DEM Parti birinci
13.236 geçerli oy · katılım %77,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Gevaş ilçesinde Büyükşehir belediye başkanı oylamasında DEM Parti %45,8 ile birinci; 13.236 geçerli oy, katılım %77,3.
Gevaş
Kayıtlı seçmen 18.677 · Oy kullanan 14.429 (katılım %77,3) · Geçerli 13.236 · Geçersiz 1.193
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 6.064 | %45,8 |
| AKP | 4.449 | %33,6 |
| YRP | 1.571 | %11,9 |
| CHP | 230 | %1,7 |
| SAADET | 148 | %1,1 |
| HÜDA PAR | 139 | %1,1 |
| MEMLEKET | 134 | %1,0 |
| İdris Ahi (bağımsız) | 133 | %1,0 |
| İYİ | 72 | %0,5 |
| DEVA | 54 | %0,4 |
| ZAFER | 53 | %0,4 |
| TKP | 41 | %0,3 |
| BTP | 40 | %0,3 |
| DP | 30 | %0,2 |
| HAK-PAR | 19 | %0,1 |
| DSP | 16 | %0,1 |
| HKP | 12 | %0,1 |
| TKH | 11 | %0,1 |
| VATAN | 7 | %0,1 |
| YTP | 6 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 5 | %0,0 |
| MİLLET | 2 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Abalı Mah. | 2 | 548 | %83,6 | DEM | %63,4 |
| Aladüz Mah. | 1 | 241 | %77,6 | DEM | %52,5 |
| Altınsaç Mah. | 1 | 153 | %61,4 | AKP | %54,3 |
| Anaköy Mah. | 1 | 320 | %86,3 | DEM | %69,6 |
| Atalan Mah. | 2 | 651 | %80,0 | DEM | %57,5 |
| Aydınocak Mah. | 2 | 648 | %81,2 | AKP | %57,3 |
| Bahçelievler Mah. | 6 | 1.983 | %75,8 | DEM | %49,5 |
| Barışık Mah. | 1 | 263 | %76,1 | AKP | %83,9 |
| Bağlama Mah. | 1 | 146 | %37,0 | DEM | %38,0 |
| Daldere Mah. | 1 | 317 | %87,1 | DEM | %76,2 |
| Dağyöre Mah. | 1 | 139 | %86,3 | AKP | %52,1 |
| Dereağzı Mah. | 2 | 554 | %72,9 | AKP | %36,6 |
| Değirmitaş Mah. | 1 | 306 | %84,6 | AKP | %54,2 |
| Dokuzağaç Mah. | 2 | 365 | %82,5 | DEM | %41,3 |
| Dilmetaş Mah. | 1 | 270 | %66,7 | DEM | %52,6 |
| Elmalı Mah. | 2 | 685 | %73,1 | DEM | %49,6 |
| Göründü Mah. | 2 | 413 | %84,0 | DEM | %53,3 |
| Gündoğan Mah. | 2 | 414 | %78,0 | DEM | %54,8 |
| Güzelkonak Mah. | 2 | 370 | %90,0 | DEM | %45,3 |
| Hasbey Mah. | 2 | 544 | %79,0 | DEM | %46,5 |
| Hişet Mah. | 3 | 975 | %78,7 | DEM | %52,0 |
| Karşıyaka Mah. | 3 | 979 | %82,2 | DEM | %53,7 |
| Kayalar Mah. | 1 | 211 | %81,5 | AKP | %38,6 |
| Kazanç Mah. | 1 | 247 | %74,9 | AKP | %40,7 |
| Kızıltaş Mah. | 1 | 351 | %66,7 | DEM | %66,4 |
| Koçak Mah. | 1 | 269 | %83,6 | AKP | %71,5 |
| Kurultu Mah. | 1 | 352 | %61,1 | AKP | %50,0 |
| Kuşluk Mah. | 2 | 507 | %79,5 | AKP | %43,1 |
| Orta Mah. | 4 | 1.332 | %76,2 | DEM | %45,9 |
| Pınarbaşı Mah. | 1 | 287 | %77,7 | DEM | %66,7 |
| Selimiye Mah. | 5 | 1.399 | %71,5 | DEM | %60,1 |
| Töreli Mah. | 1 | 61 | %101,6 | DEM | %61,7 |
| Timar Mah. | 1 | 154 | %90,9 | DEM | %36,9 |
| Uysal Mah. | 1 | 351 | %67,8 | DEM | %55,3 |
| Uğurveren Mah. | 1 | 137 | %47,5 | AKP | %49,2 |
| Yanıkçay Mah. | 1 | 149 | %80,5 | DEM | %87,7 |
| Yemişlik Mah. | 2 | 372 | %68,3 | DEM | %47,0 |
| Yoldöndü Mah. | 1 | 306 | %82,7 | AKP | %71,0 |
| Yuva Mah. | 1 | 279 | %78,9 | AKP | %65,9 |
| İkizler Mah. | 2 | 495 | %88,5 | AKP | %63,5 |
| İnköy Mah. | 1 | 134 | %76,1 | AKP | %54,6 |