%55,5
DEM Parti birinci
54.000 geçerli oy · katılım %60,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tuşba ilçesinde Belediye başkanı oylamasında DEM Parti %55,5 ile birinci; 54.000 geçerli oy, katılım %60,7.
Kayıtlı seçmen 98.066 · Oy kullanan 59.546 (katılım %60,7) · Geçerli 54.000 · Geçersiz 5.546
Tuşba Belediye başkanı sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 29.981 | %55,5 |
| AKP | 14.660 | %27,2 |
| YRP | 3.051 | %5,7 |
| CHP | 1.569 | %2,9 |
| HÜDA PAR | 1.543 | %2,9 |
| DEVA | 715 | %1,3 |
| BBP | 473 | %0,9 |
| İYİ | 470 | %0,9 |
| GELECEK | 420 | %0,8 |
| ZAFER | 351 | %0,7 |
| BTP | 208 | %0,4 |
| HAK-PAR | 129 | %0,2 |
| HKP | 89 | %0,2 |
| MİLLİ YOL | 41 | %0,1 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Tuşba mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Abdurrahman Gazi Mah. | 37 | 12.514 | %59,4 | DEM | %43,7 |
| Adıgüzel Mah. | 2 | 541 | %76,0 | DEM | %56,5 |
| Akköprü Mah. | 24 | 8.299 | %66,2 | DEM | %65,1 |
| Akçaören Mah. | 1 | 234 | %69,2 | DEM | %64,8 |
| Akçift Mah. | 1 | 81 | %53,1 | DEM | %80,5 |
| Alabayır Mah. | 2 | 632 | %76,7 | DEM | %56,0 |
| Alaköy Mah. | 2 | 624 | %65,2 | AKP | %70,4 |
| Altıntepe Mah. | 27 | 9.113 | %59,1 | DEM | %61,9 |
| Arısu Mah. | 1 | 289 | %64,4 | DEM | %73,4 |
| Atmaca Mah. | 1 | 287 | %64,1 | DEM | %43,6 |
| Ayanıs Mah. | 1 | 309 | %92,9 | AKP | %60,0 |
| Aşıt Mah. | 1 | 269 | %65,4 | DEM | %77,7 |
| Bardakçı Mah. | 13 | 4.466 | %61,9 | DEM | %35,9 |
| Bağdaşan Mah. | 1 | 152 | %61,8 | DEM | %67,8 |
| Beyüzümü Mah. | 21 | 7.349 | %62,3 | DEM | %66,0 |
| Canik Mah. | 2 | 621 | %85,4 | DEM | %51,2 |
| Dağönü Mah. | 1 | 193 | %76,2 | AKP | %48,7 |
| Derebey Mah. | 1 | 248 | %55,7 | DEM | %59,5 |
| Değirmenözü Mah. | 1 | 90 | %64,4 | DEM | %60,0 |
| Dibekdüzü Mah. | 1 | 184 | %72,8 | DEM | %47,5 |
| Dilimli Mah. | 1 | 351 | %91,2 | AKP | %59,0 |
| Ermişler Mah. | 3 | 780 | %76,9 | DEM | %57,6 |
| Esenpınar Mah. | 1 | 187 | %64,2 | DEM | %66,1 |
| Gedelova Mah. | 1 | 250 | %68,0 | DEM | %73,3 |
| Göllü Mah. | 1 | 242 | %95,5 | AKP | %44,1 |
| Gölyazı Mah. | 2 | 404 | %59,4 | AKP | %34,9 |
| Gülsünler Mah. | 1 | 176 | %78,4 | AKP | %63,7 |
| Güvençli Mah. | 2 | 571 | %37,8 | AKP | %49,5 |
| Halkalı Mah. | 2 | 380 | %78,7 | DEM | %47,7 |
| Hıdırköy Mah. | 2 | 384 | %86,2 | DEM | %44,4 |
| Kalecik Mah. | 25 | 8.441 | %56,6 | DEM | %49,8 |
| Karaağaç Mah. | 1 | 157 | %63,1 | DEM | %69,1 |
| Kasımoğlu Mah. | 1 | 280 | %55,4 | AKP | %79,1 |
| Kelle Mah. | 1 | 48 | %95,8 | DEM | %63,4 |
| Kolsatan Mah. | 1 | 104 | %82,7 | AKP | %48,8 |
| Kozluca Mah. | 1 | 135 | %82,2 | AKP | %53,8 |
| Koçköy Mah. | 1 | 132 | %62,9 | DEM | %61,5 |
| Kumluca Mah. | 1 | 206 | %47,6 | AKP | %79,8 |
| Meydancık Mah. | 1 | 69 | %79,7 | DEM | %42,3 |
| Mollakasım Mah. | 1 | 227 | %72,3 | AKP | %52,8 |
| Ocaklı Mah. | 1 | 304 | %39,5 | AKP | %62,6 |
| Otluca Mah. | 1 | 159 | %78,6 | AKP | %31,3 |
| Pirgarip Mah. | 1 | 357 | %71,2 | AKP | %32,0 |
| Satıbey Mah. | 1 | 82 | %79,3 | DEM | %54,8 |
| Sağlamtaş Mah. | 1 | 126 | %65,9 | DEM | %41,4 |
| Seyrantepe Mah. | 35 | 11.902 | %56,8 | DEM | %73,1 |
| Tabanlı Mah. | 1 | 128 | %61,7 | AKP | %32,9 |
| Tevekli Mah. | 1 | 87 | %79,3 | AKP | %55,4 |
| Topaktaş Mah. | 2 | 708 | %79,5 | DEM | %64,1 |
| Yalnızağaç Mah. | 1 | 150 | %89,3 | DEM | %79,2 |
| Yaylıyaka Mah. | 2 | 471 | %85,4 | DEM | %50,2 |
| Yemlice Mah. | 1 | 244 | %42,2 | DEM | %68,0 |
| Yeniköşk Mah. | 1 | 224 | %54,5 | DEM | %50,0 |
| Yeşilköy Mah. | 6 | 1.080 | %40,4 | DEM | %66,4 |
| Yeşilsu Mah. | 2 | 397 | %59,2 | DEM | %61,9 |
| Yumrutepe Mah. | 2 | 368 | %75,5 | AKP | %76,3 |
| Çakırbey Mah. | 1 | 141 | %58,9 | AKP | %42,0 |
| Çobanoğlu Mah. | 1 | 170 | %59,4 | AKP | %50,0 |
| Çolpan Mah. | 1 | 128 | %91,4 | AKP | %68,2 |
| Çomaklı Mah. | 1 | 161 | %66,5 | AKP | %64,0 |
| Çitören Mah. | 2 | 572 | %73,1 | DEM | %46,2 |
| Özkaynak Mah. | 1 | 273 | %62,3 | DEM | %52,7 |
| Özyurt Mah. | 1 | 79 | %39,2 | DEM | %46,4 |
| İskele Mah. | 23 | 7.205 | %56,1 | DEM | %54,6 |
| İstasyon Mah. | 24 | 7.863 | %59,0 | DEM | %53,8 |
| Şahgeldi Mah. | 1 | 154 | %50,0 | DEM | %44,3 |
| Şemsibey Mah. | 13 | 4.514 | %55,6 | DEM | %69,2 |