Sivas · Belediye başkanı
%34,1
BÜYÜK BİRLİK birinci
258.548 geçerli oy · katılım %77,2
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Sivas ilinde Belediye başkanı oylamasında BÜYÜK BİRLİK %34,1 ile birinci; 258.548 geçerli oy, katılım %77,2.
Sivas
Kayıtlı seçmen 350.053 · Oy kullanan 270.226 (katılım %77,2) · Geçerli 258.548 · Geçersiz 11.678
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| BBP | 88.221 | %34,1 |
| AKP | 74.671 | %28,9 |
| MHP | 42.820 | %16,6 |
| CHP | 28.547 | %11,0 |
| YRP | 12.105 | %4,7 |
| İYİ | 3.248 | %1,3 |
| ZAFER | 2.157 | %0,8 |
| SAADET | 1.967 | %0,8 |
| MİLLİ YOL | 731 | %0,3 |
| BTP | 690 | %0,3 |
| DEVA | 685 | %0,3 |
| DSP | 593 | %0,2 |
| MEMLEKET | 492 | %0,2 |
| DEM | 222 | %0,1 |
| YTP | 178 | %0,1 |
| DP | 119 | %0,1 |
| HÜDA PAR | 101 | %0,0 |
| TKH | 100 | %0,0 |
| VATAN | 80 | %0,0 |
| MİLLET | 69 | %0,0 |
| HKP | 56 | %0,0 |
| HAK-PAR | 28 | %0,0 |
| GELECEK | 14 | %0,0 |
| TİP | 7 | %0,0 |
İlçeler
| İlçe | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|
| Divriği | 8.374 | %86,2 | CHP | %52,2 |
| Gemerek | 8.129 | %84,7 | YRP | %58,9 |
| Gürün | 8.023 | %80,6 | MHP | %35,1 |
| Hafik | 1.971 | %85,2 | AKP | %51,0 |
| İmranlı | 2.557 | %75,8 | AKP | %54,3 |
| Kangal | 6.509 | %84,3 | AKP | %39,7 |
| Koyulhisar | 3.213 | %79,3 | İYİ | %47,8 |
| Sivas Merkez | 249.944 | %75,4 | BBP | %43,3 |
| Suşehri | 11.076 | %80,5 | MHP | %34,2 |
| Şarkışla | 16.636 | %75,7 | BBP | %55,5 |
| Yıldızeli | 4.440 | %80,7 | MHP | %49,9 |
| Zara | 8.171 | %79,6 | MHP | %45,0 |
| Akıncılar | 2.171 | %82,6 | MHP | %60,7 |
| Altınyayla | 3.103 | %89,8 | MHP | %50,5 |
| Doğanşar | 1.070 | %83,7 | AKP | %57,6 |
| Gölova | 884 | %77,5 | AKP | %53,9 |
| Ulaş | 2.494 | %88,8 | MHP | %37,2 |
| Gemerek - Sızır | 2.817 | %89,8 | MHP | %58,1 |
| Gemerek - Çepni | 1.186 | %77,5 | DSP | %63,8 |
| Sivas Merkez - Yıldız | 1.731 | %94,1 | YRP | %35,3 |
| Şarkışla - Gürçayır | 1.528 | %88,4 | AKP | %53,7 |
| Şarkışla - Cemel | 999 | %65,3 | AKP | %84,5 |
| Yıldızeli - Güneykaya | 1.147 | %58,8 | MHP | %51,5 |
| Altınyayla - Deliilyas | 1.880 | %93,9 | CHP | %52,7 |