Cizre · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiCizre ilçesi
%76,8
YEŞİL SOL PARTİ birinci
75.707 geçerli oy · katılım %85,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Cizre ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %76,8 ile birinci; 75.707 geçerli oy, katılım %85,7.
Cizre
Kayıtlı seçmen 91.528 · Oy kullanan 78.427 (katılım %85,7) · Geçerli 75.707 · Geçersiz 2.720
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 58.112 | %76,8 |
| AKP | 9.807 | %13,0 |
| CHP | 3.928 | %5,2 |
| MHP | 989 | %1,3 |
| ZAFER | 621 | %0,8 |
| İYİ | 581 | %0,8 |
| SOL | 385 | %0,5 |
| YRP | 311 | %0,4 |
| MEMLEKET | 246 | %0,3 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 108 | %0,1 |
| AB | 104 | %0,1 |
| HAK-PAR | 94 | %0,1 |
| BBP | 65 | %0,1 |
| GBP | 65 | %0,1 |
| ANAP | 47 | %0,1 |
| AP | 41 | %0,1 |
| GENÇPARTİ | 35 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 34 | %0,0 |
| TKP | 27 | %0,0 |
| HKP | 24 | %0,0 |
| VATAN | 23 | %0,0 |
| YP | 20 | %0,0 |
| MİLLET | 16 | %0,0 |
| TKH | 16 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 4 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 3 | %0,0 |
| EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Ali Bey Mah. | 6 | 1.931 | %83,1 | DEM | %57,8 |
| Aşağıkonak Köyü | 1 | 228 | %95,2 | DEM | %95,4 |
| Aşağıçeşme Köyü | 1 | 302 | %98,3 | DEM | %94,9 |
| Bağlarbaşı Köyü | 1 | 181 | %92,3 | DEM | %91,1 |
| Bozalan Köyü | 4 | 817 | %97,4 | DEM | %45,0 |
| Cudi Mah. | 58 | 21.248 | %85,4 | DEM | %85,1 |
| Dağ Kapı Mah. | 11 | 3.864 | %82,6 | DEM | %64,8 |
| Düzova Köyü | 2 | 781 | %70,6 | DEM | %86,8 |
| Dicle Mah. | 12 | 4.180 | %83,4 | DEM | %66,4 |
| Dirsekli Köyü | 10 | 3.629 | %86,9 | DEM | %69,9 |
| Erdem Köyü | 1 | 89 | %87,6 | DEM | %57,8 |
| Gürsu Köyü | 1 | 345 | %91,9 | DEM | %96,4 |
| Güçlü Köyü | 2 | 578 | %82,7 | DEM | %90,3 |
| Havuzlu Köyü | 1 | 289 | %94,1 | DEM | %74,1 |
| Kale Mah. | 5 | 1.577 | %80,6 | DEM | %44,7 |
| Katran Köyü | 3 | 896 | %85,2 | DEM | %83,6 |
| Kayaköy | 1 | 229 | %83,8 | DEM | %78,6 |
| Kebeli Köyü | 1 | 193 | %77,7 | DEM | %76,6 |
| Keruh Köyü | 1 | 136 | %97,1 | DEM | %82,2 |
| Kocapınar Köyü | 2 | 541 | %85,4 | DEM | %93,3 |
| Konak Mah. | 34 | 12.467 | %85,4 | DEM | %71,0 |
| Korucu Köyü | 2 | 656 | %89,8 | DEM | %94,8 |
| Koçtepe Köyü | 1 | 288 | %84,7 | DEM | %86,1 |
| Kurtuluş Köyü | 2 | 539 | %95,2 | DEM | %87,2 |
| Kuştepe Köyü | 1 | 211 | %77,3 | DEM | %78,7 |
| Nur Mah. | 38 | 13.617 | %88,0 | DEM | %83,2 |
| Sulak Köyü | 1 | 381 | %88,2 | DEM | %94,5 |
| Sur Mah. | 20 | 6.982 | %84,2 | DEM | %85,3 |
| Taşhöyük Köyü | 1 | 189 | %83,6 | DEM | %66,7 |
| Tepeönü Köyü | 1 | 257 | %84,8 | DEM | %74,8 |
| Ulaş Köyü | 1 | 269 | %90,7 | AKP | %65,6 |
| Uğur Köyü | 1 | 109 | %92,7 | DEM | %89,0 |
| Varlık Köyü | 1 | 271 | %83,4 | DEM | %87,8 |
| Yafes Mah. | 15 | 5.633 | %86,7 | DEM | %77,8 |
| Yakacık Köyü | 1 | 209 | %96,7 | DEM | %53,8 |
| Yalıntepe Köyü | 1 | 98 | %80,6 | DEM | %74,4 |
| Yeşilyurt Köyü | 1 | 235 | %95,3 | DEM | %90,0 |
| Çatal Köyü | 1 | 109 | %88,1 | DEM | %77,2 |
| Çavuşköy | 2 | 658 | %96,5 | DEM | %93,2 |
| Çağıl Köyü | 1 | 56 | %83,9 | DEM | %78,3 |
| Şah Mah. | 18 | 6.260 | %83,6 | DEM | %58,0 |