Mezitli
Mersin iline bağlı ilçe
158.762
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Mersin iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %74,7.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Mezitli ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 158.762 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %74,7.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Mersin (28. Dönem'de 13 milletvekili).
Mezitli seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 158.762 | %74,7 | CHP | %63,3 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 158.762 | %74,7 | CHP | %64,1 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 158.762 | %74,8 | CHP | %67,0 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 157.988 | %85,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,7 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 157.884 | %88,7 | CHP | %42,3 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 157.884 | %88,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,5 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 137.834 | %81,6 | CHP | %56,7 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 137.834 | %81,6 | CHP | %51,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 137.834 | %81,6 | CHP | %53,1 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 134.212 | %87,7 | CHP | %37,3 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 134.212 | %87,7 | Muharrem İnce | %52,9 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 129.457 | %87,1 | HAYIR | %71,3 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 122.776 | %85,9 | CHP | %43,3 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 120.451 | %85,2 | CHP | %40,1 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 116.261 | %75,3 | Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu | %64,6 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 114.888 | %86,8 | CHP | %43,8 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 114.888 | %86,7 | CHP | %42,3 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 114.888 | %86,9 | CHP | %38,8 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 100.811 | %84,6 | CHP | %43,4 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 96.457 | %74,8 | HAYIR | %69,1 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 79.883 | %80,4 | CHP | %38,1 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 79.883 | %80,3 | CHP | %38,2 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 88.158 | %81,6 | CHP | %35,9 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 82.090 | %80,6 | CHP | %41,5 |
Mezitli seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 158.762 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 157.884 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 137.834 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 134.212 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 129.457 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 120.451 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 114.888 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 100.811 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 96.457 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 82.090 |