Meram
Konya iline bağlı ilçe
242.129
kayıtlı seçmen
2024 seçmen kütüğü · Konya iline bağlı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %73,4.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Meram ilçesinde 2024 seçmen kütüğünde 242.129 kayıtlı seçmen var; 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi: katılım %73,4.
Bağlı olduğu seçim çevresi: Konya (28. Dönem'de 15 milletvekili).
Meram seçim sonuçları| Seçim | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 242.129 | %73,4 | AKP | %50,4 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 242.129 | %73,4 | AKP | %50,4 |
| 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 242.129 | %73,6 | AKP | %55,7 |
| 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylaması · Cumhurbaşkanı | 241.018 | %88,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %78,9 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 240.788 | %91,0 | AKP | %54,2 |
| 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 240.788 | %91,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %75,2 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 230.573 | %84,2 | AKP | %71,4 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 230.573 | %84,2 | AKP | %72,6 |
| 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 230.573 | %84,3 | AKP | %78,7 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 231.848 | %91,4 | AKP | %66,9 |
| 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Cumhurbaşkanı | 231.848 | %91,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %80,9 |
| 16 Nisan 2017 Halkoylaması · Halkoylaması | 231.091 | %90,6 | EVET | %79,8 |
| 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 227.271 | %91,8 | AKP | %81,6 |
| 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 225.626 | %89,7 | AKP | %75,2 |
| 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi · Cumhurbaşkanı | 221.845 | %84,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %82,8 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 220.130 | %91,2 | AKP | %70,7 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 220.130 | %91,1 | AKP | %71,7 |
| 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 220.130 | %91,5 | AKP | %72,9 |
| 12 Haziran 2011 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 206.664 | %91,6 | AKP | %77,5 |
| 12 Eylül 2010 Halkoylaması · Halkoylaması | 202.249 | %86,6 | EVET | %85,6 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye başkanı | 189.579 | %85,5 | AKP | %69,6 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Belediye meclisi üyeliği | 189.579 | %85,4 | AKP | %67,9 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · İl genel meclisi üyeliği | 199.777 | %86,0 | AKP | %68,6 |
| 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi · Büyükşehir belediye başkanı | 191.086 | %85,8 | AKP | %70,3 |
| 21 Ekim 2007 Halkoylaması · Halkoylaması | 181.434 | %77,7 | EVET | %90,3 |
| 22 Temmuz 2007 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi · Milletvekili | 180.660 | %89,0 | AKP | %75,5 |
Meram seçmen sayıları| Gösterge | Yıl | Değer |
|---|
| Kayıtlı seçmen | 2024 | 242.129 |
| Kayıtlı seçmen | 2023 | 240.788 |
| Kayıtlı seçmen | 2019 | 230.573 |
| Kayıtlı seçmen | 2018 | 231.848 |
| Kayıtlı seçmen | 2017 | 231.091 |
| Kayıtlı seçmen | 2015 | 225.626 |
| Kayıtlı seçmen | 2014 | 220.130 |
| Kayıtlı seçmen | 2011 | 206.664 |
| Kayıtlı seçmen | 2010 | 202.249 |
| Kayıtlı seçmen | 2009 | 191.086 |
| Kayıtlı seçmen | 2007 | 181.434 |