Amasya Merkez · Belediye başkanı
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel SeçimiAmasya Merkez ilçesi
%43,0
CHP birinci
63.564 geçerli oy · katılım %82,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Amasya Merkez ilçesinde Belediye başkanı oylamasında CHP %43,0 ile birinci; 63.564 geçerli oy, katılım %82,3.
Amasya Merkez
Kayıtlı seçmen 80.636 · Oy kullanan 66.366 (katılım %82,3) · Geçerli 63.564 · Geçersiz 2.802
Seçilenler
- Turgay Sevindi · CHP
Amasya Merkez - Ziyaret
Amasya Merkez - Ziyaret: seçilenler
- Ahmet Kemal Dayıoğlu · AKP (Cumhur İttifakı)
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akbilek Mah. | 20 | 6.851 | %80,1 | CHP | %45,2 |
| Bahçeleriçi Mah. | 24 | 8.205 | %80,3 | CHP | %43,5 |
| Beyazıtpaşa Mah. | 6 | 2.013 | %84,0 | CHP | %52,9 |
| Boğazköy Mah. | 2 | 529 | %92,1 | AKP | %40,6 |
| Demet Evler Mah. | 1 | 211 | %92,4 | CHP | %37,9 |
| Dere Mah. | 2 | 372 | %87,6 | CHP | %57,0 |
| Ellibeşevler Mah. | 22 | 7.289 | %82,1 | CHP | %46,1 |
| Fethiye Mah. | 3 | 880 | %86,7 | CHP | %57,4 |
| Fındıklı Mah. | 2 | 381 | %85,8 | CHP | %40,9 |
| Gökmedrese Mah. | 3 | 879 | %86,8 | CHP | %45,8 |
| Göllü Bağları Mah. | 4 | 1.203 | %83,5 | CHP | %41,0 |
| Gümüşlü Mah. | 1 | 116 | %112,9 | CHP | %42,9 |
| Hacı İlyas Mah. | 4 | 1.247 | %84,7 | CHP | %36,5 |
| Hacılar Meydanı Mah. | 32 | 10.929 | %81,2 | CHP | %45,2 |
| Hatuniye Mah. | 1 | 111 | %89,2 | CHP | %46,8 |
| Helvacı Mah. | 5 | 1.168 | %86,0 | AKP | %41,3 |
| Hızırpaşa Mah. | 13 | 4.392 | %80,7 | CHP | %44,1 |
| Karasenir Mah. | 2 | 568 | %93,5 | MHP | %44,9 |
| Koza Mah. | 3 | 956 | %86,7 | CHP | %48,0 |
| Kurşunlu Mah. | 5 | 1.525 | %85,6 | CHP | %34,2 |
| Kirazlıdere Mah. | 9 | 3.095 | %81,2 | CHP | %47,2 |
| Mehmet Paşa Mah. | 4 | 1.340 | %86,8 | CHP | %49,6 |
| Nergiz Mah. | 1 | 126 | %86,5 | CHP | %44,8 |
| Orman Bağları Mah. | 1 | 148 | %93,2 | AKP | %33,9 |
| Pirinççi Mah. | 1 | 303 | %88,1 | CHP | %48,6 |
| Savadiye Mah. | 2 | 637 | %92,2 | CHP | %71,7 |
| Sofular Mah. | 1 | 295 | %94,2 | CHP | %40,7 |
| Yazı Bağları Mah. | 1 | 345 | %90,7 | CHP | %31,4 |
| Yeniköy Mah. | 1 | 330 | %95,2 | AKP | %53,7 |
| Yeşilyenice Mah. | 3 | 759 | %96,1 | AKP | %40,2 |
| Yüzevler Mah. | 3 | 894 | %83,5 | CHP | %55,5 |
| Ziyaret-Aşağı Mah. | 7 | 2.007 | %87,4 | AKP | %49,0 |
| Ziyaret-Saraycık Mah. | 1 | 139 | %92,8 | AKP | %73,6 |
| Ziyaret-Yukarı Mah. | 3 | 1.023 | %92,2 | AKP | %62,1 |
| Çakallar Mah. | 1 | 277 | %96,4 | AKP | %40,2 |
| Üçler Mah. | 3 | 909 | %83,4 | CHP | %51,0 |
| İhsaniye Mah. | 6 | 1.792 | %84,9 | AKP | %34,6 |
| Şamlar Mah. | 3 | 844 | %84,8 | CHP | %47,7 |
| Şehirüstü Mah. | 4 | 1.266 | %84,8 | CHP | %54,7 |
| Şeyhcui Mah. | 51 | 17.451 | %79,6 | CHP | %38,9 |