%53,3
YEŞİL SOL PARTİ birinci
71.764 geçerli oy · katılım %77,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tuşba ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %53,3 ile birinci; 71.764 geçerli oy, katılım %77,6.
Kayıtlı seçmen 97.279 · Oy kullanan 75.442 (katılım %77,6) · Geçerli 71.764 · Geçersiz 3.678
Tuşba Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 38.256 | %53,3 |
| AKP | 17.104 | %23,8 |
| MHP | 5.582 | %7,8 |
| CHP | 5.402 | %7,5 |
| YRP | 2.087 | %2,9 |
| BBP | 809 | %1,1 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 496 | %0,7 |
| SOL | 489 | %0,7 |
| ZAFER | 359 | %0,5 |
| MEMLEKET | 321 | %0,5 |
| Zafer Şahin (bağımsız) | 205 | %0,3 |
| HKP | 133 | %0,2 |
| HAK-PAR | 109 | %0,2 |
| TKP | 93 | %0,1 |
| VATAN | 77 | %0,1 |
| İdris Ahi (bağımsız) | 73 | %0,1 |
| Güven Turgul (bağımsız) | 49 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 34 | %0,1 |
| TKH | 32 | %0,0 |
| MİLLET | 27 | %0,0 |
| Nazif Çetin (bağımsız) | 22 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 5 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Tuşba mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Abdurrahman Gazi Mah. | 35 | 12.518 | %81,8 | DEM | %39,3 |
| Adıgüzel Mah. | 2 | 534 | %48,9 | DEM | %56,7 |
| Akköprü Mah. | 24 | 8.291 | %81,7 | DEM | %60,6 |
| Akçaören Mah. | 1 | 224 | %73,2 | DEM | %82,6 |
| Akçift Mah. | 1 | 87 | %85,1 | DEM | %84,9 |
| Alabayır Mah. | 2 | 630 | %53,3 | DEM | %65,9 |
| Alaköy Mah. | 2 | 627 | %88,7 | MHP | %72,4 |
| Altıntepe Mah. | 25 | 8.911 | %77,4 | DEM | %57,6 |
| Arısu Mah. | 1 | 292 | %73,3 | DEM | %59,8 |
| Atmaca Mah. | 1 | 282 | %81,2 | CHP | %35,6 |
| Ayanıs Mah. | 1 | 237 | %90,3 | AKP | %35,1 |
| Aşıt Mah. | 1 | 265 | %64,5 | DEM | %70,7 |
| Bardakçı Mah. | 13 | 4.489 | %80,5 | DEM | %32,2 |
| Bağdaşan Mah. | 1 | 158 | %66,5 | DEM | %68,4 |
| Beyüzümü Mah. | 21 | 7.396 | %75,1 | DEM | %63,2 |
| Canik Mah. | 2 | 621 | %78,9 | DEM | %61,2 |
| Dağönü Mah. | 1 | 180 | %77,8 | AKP | %36,8 |
| Derebey Mah. | 1 | 246 | %69,1 | DEM | %57,5 |
| Değirmenözü Mah. | 1 | 99 | %91,9 | DEM | %56,8 |
| Dibekdüzü Mah. | 1 | 175 | %85,7 | DEM | %68,5 |
| Dilimli Mah. | 1 | 361 | %71,8 | DEM | %63,5 |
| Ermişler Mah. | 3 | 787 | %59,7 | DEM | %53,7 |
| Esenpınar Mah. | 1 | 186 | %74,2 | DEM | %73,1 |
| Gedelova Mah. | 1 | 261 | %77,4 | DEM | %84,2 |
| Göllü Mah. | 1 | 236 | %88,6 | AKP | %45,2 |
| Gölyazı Mah. | 2 | 397 | %70,3 | DEM | %44,0 |
| Gülsünler Mah. | 1 | 163 | %87,7 | MHP | %60,0 |
| Güvençli Mah. | 2 | 581 | %54,6 | DEM | %59,7 |
| Halkalı Mah. | 2 | 382 | %81,9 | DEM | %43,4 |
| Hıdırköy Mah. | 2 | 388 | %73,5 | DEM | %52,4 |
| Kalecik Mah. | 23 | 8.515 | %77,7 | DEM | %45,0 |
| Karaağaç Mah. | 1 | 168 | %63,7 | DEM | %48,5 |
| Kasımoğlu Mah. | 1 | 282 | %83,7 | MHP | %51,7 |
| Kelle Mah. | 1 | 42 | %81,0 | DEM | %57,6 |
| Kolsatan Mah. | 1 | 96 | %85,4 | DEM | %66,2 |
| Kozluca Mah. | 1 | 129 | %78,3 | AKP | %47,2 |
| Koçköy Mah. | 1 | 97 | %75,3 | DEM | %88,7 |
| Kumluca Mah. | 1 | 211 | %51,7 | AKP | %65,1 |
| Meydancık Mah. | 1 | 71 | %76,1 | DEM | %43,1 |
| Mollakasım Mah. | 1 | 206 | %88,8 | AKP | %39,3 |
| Ocaklı Mah. | 1 | 305 | %79,0 | DEM | %68,1 |
| Otluca Mah. | 1 | 158 | %82,3 | AKP | %45,2 |
| Pirgarip Mah. | 1 | 356 | %72,5 | AKP | %50,8 |
| Satıbey Mah. | 1 | 87 | %88,5 | DEM | %66,7 |
| Sağlamtaş Mah. | 1 | 114 | %70,2 | AKP | %51,4 |
| Seyrantepe Mah. | 32 | 11.676 | %75,8 | DEM | %71,0 |
| Tabanlı Mah. | 1 | 125 | %76,8 | AKP | %36,3 |
| Tevekli Mah. | 1 | 87 | %82,8 | DEM | %31,0 |
| Topaktaş Mah. | 2 | 622 | %81,7 | DEM | %73,3 |
| Yalnızağaç Mah. | 1 | 140 | %88,6 | DEM | %83,3 |
| Yaylıyaka Mah. | 2 | 419 | %75,4 | DEM | %63,8 |
| Yemlice Mah. | 1 | 237 | %79,3 | DEM | %87,0 |
| Yeniköşk Mah. | 1 | 223 | %65,0 | DEM | %51,1 |
| Yeşilköy Mah. | 6 | 1.476 | %80,8 | DEM | %71,4 |
| Yeşilsu Mah. | 2 | 382 | %73,0 | DEM | %65,3 |
| Yumrutepe Mah. | 1 | 366 | %88,8 | MHP | %63,5 |
| Çakırbey Mah. | 1 | 143 | %58,7 | DEM | %41,3 |
| Çobanoğlu Mah. | 1 | 165 | %67,3 | AKP | %54,1 |
| Çolpan Mah. | 1 | 130 | %80,8 | AKP | %63,7 |
| Çomaklı Mah. | 1 | 160 | %71,3 | DEM | %50,0 |
| Çitören Mah. | 2 | 552 | %64,0 | AKP | %58,5 |
| Özkaynak Mah. | 1 | 275 | %77,8 | DEM | %59,7 |
| Özyurt Mah. | 1 | 76 | %77,6 | AKP | %54,4 |
| İskele Mah. | 22 | 7.341 | %78,2 | DEM | %51,5 |
| İstasyon Mah. | 21 | 7.747 | %79,8 | DEM | %52,4 |
| Şahgeldi Mah. | 1 | 155 | %67,1 | DEM | %62,8 |
| Şemsibey Mah. | 11 | 3.941 | %72,1 | DEM | %68,8 |