Gevaş · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiGevaş ilçesi
%43,3
YEŞİL SOL PARTİ birinci
13.966 geçerli oy · katılım %81,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Gevaş ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %43,3 ile birinci; 13.966 geçerli oy, katılım %81,0.
Gevaş
Kayıtlı seçmen 18.200 · Oy kullanan 14.748 (katılım %81,0) · Geçerli 13.966 · Geçersiz 782
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 6.045 | %43,3 |
| AKP | 5.286 | %37,9 |
| CHP | 842 | %6,0 |
| YRP | 743 | %5,3 |
| MHP | 498 | %3,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 126 | %0,9 |
| SOL | 116 | %0,8 |
| MEMLEKET | 63 | %0,5 |
| ZAFER | 58 | %0,4 |
| BBP | 46 | %0,3 |
| HKP | 36 | %0,3 |
| HAK-PAR | 31 | %0,2 |
| TKP | 20 | %0,1 |
| VATAN | 14 | %0,1 |
| MİLLET | 10 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 8 | %0,1 |
| TKH | 7 | %0,1 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 6 | %0,0 |
| İdris Ahi (bağımsız) | 6 | %0,0 |
| Zafer Şahin (bağımsız) | 5 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Abalı Mah. | 2 | 551 | %77,5 | DEM | %70,0 |
| Aladüz Mah. | 1 | 209 | %76,1 | DEM | %53,4 |
| Altınsaç Mah. | 1 | 147 | %87,8 | AKP | %61,7 |
| Anaköy Mah. | 1 | 302 | %77,8 | DEM | %76,2 |
| Atalan Mah. | 2 | 607 | %81,9 | DEM | %65,5 |
| Aydınocak Mah. | 2 | 634 | %73,3 | AKP | %70,6 |
| Bahçelievler Mah. | 6 | 1.950 | %82,2 | DEM | %45,2 |
| Barışık Mah. | 1 | 256 | %75,8 | AKP | %75,0 |
| Bağlama Mah. | 1 | 141 | %76,6 | DEM | %45,3 |
| Daldere Mah. | 1 | 249 | %84,3 | DEM | %80,9 |
| Dağyöre Mah. | 1 | 134 | %87,3 | AKP | %43,5 |
| Dereağzı Mah. | 2 | 533 | %76,2 | AKP | %38,6 |
| Değirmitaş Mah. | 1 | 295 | %80,7 | AKP | %57,0 |
| Dokuzağaç Mah. | 1 | 339 | %83,5 | DEM | %45,6 |
| Dilmetaş Mah. | 1 | 263 | %77,2 | DEM | %40,4 |
| Elmalı Mah. | 2 | 677 | %84,9 | AKP | %42,1 |
| Göründü Mah. | 2 | 427 | %87,8 | DEM | %52,2 |
| Gündoğan Mah. | 2 | 391 | %76,7 | AKP | %44,8 |
| Güzelkonak Mah. | 1 | 349 | %83,7 | AKP | %42,1 |
| Hasbey Mah. | 2 | 554 | %79,4 | AKP | %46,7 |
| Hişet Mah. | 3 | 939 | %82,4 | DEM | %55,4 |
| Karşıyaka Mah. | 3 | 964 | %85,2 | DEM | %50,7 |
| Kayalar Mah. | 1 | 201 | %84,1 | AKP | %53,3 |
| Kazanç Mah. | 1 | 259 | %82,6 | AKP | %51,6 |
| Kızıltaş Mah. | 1 | 356 | %73,3 | DEM | %73,1 |
| Koçak Mah. | 1 | 263 | %85,9 | AKP | %63,6 |
| Kurultu Mah. | 1 | 347 | %85,3 | AKP | %65,0 |
| Kuşluk Mah. | 2 | 503 | %74,6 | AKP | %46,0 |
| Orta Mah. | 4 | 1.333 | %83,3 | DEM | %43,1 |
| Pınarbaşı Mah. | 1 | 260 | %78,5 | DEM | %65,2 |
| Selimiye Mah. | 5 | 1.384 | %82,2 | DEM | %62,3 |
| Töreli Mah. | 1 | 35 | %160,0 | AKP | %42,6 |
| Timar Mah. | 1 | 146 | %92,5 | DEM | %40,5 |
| Uysal Mah. | 1 | 348 | %77,6 | DEM | %58,3 |
| Uğurveren Mah. | 1 | 133 | %60,9 | DEM | %65,8 |
| Yanıkçay Mah. | 1 | 153 | %85,6 | DEM | %76,0 |
| Yemişlik Mah. | 1 | 366 | %74,0 | AKP | %70,2 |
| Yoldöndü Mah. | 1 | 299 | %72,6 | AKP | %75,6 |
| Yuva Mah. | 1 | 272 | %81,3 | AKP | %69,5 |
| İkizler Mah. | 2 | 508 | %82,7 | AKP | %57,3 |
| İnköy Mah. | 1 | 123 | %83,7 | AKP | %72,3 |