Araklı · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiAraklı ilçesi
%58,4
AK PARTİ birinci
29.993 geçerli oy · katılım %84,8
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Araklı ilçesinde Milletvekili oylamasında AK PARTİ %58,4 ile birinci; 29.993 geçerli oy, katılım %84,8.
Araklı
Kayıtlı seçmen 36.039 · Oy kullanan 30.553 (katılım %84,8) · Geçerli 29.993 · Geçersiz 560
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| AKP | 17.505 | %58,4 |
| MHP | 4.271 | %14,2 |
| CHP | 2.893 | %9,7 |
| YRP | 1.819 | %6,1 |
| İYİ | 1.684 | %5,6 |
| ZAFER | 485 | %1,6 |
| BBP | 454 | %1,5 |
| MEMLEKET | 230 | %0,8 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 190 | %0,6 |
| DEM | 105 | %0,4 |
| AP | 90 | %0,3 |
| Teoman Yılmaz (bağımsız) | 77 | %0,3 |
| TİP | 37 | %0,1 |
| HAK-PAR | 33 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 28 | %0,1 |
| VATAN | 26 | %0,1 |
| MİLLET | 21 | %0,1 |
| HKP | 19 | %0,1 |
| TKP | 8 | %0,0 |
| SOL | 6 | %0,0 |
| TKH | 5 | %0,0 |
| YP | 4 | %0,0 |
| Hüseyin Karahan (bağımsız) | 2 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Aytaş Mah. | 2 | 393 | %80,9 | AKP | %62,2 |
| Ayvadere Mah. | 2 | 696 | %81,9 | AKP | %52,3 |
| Bahçecik Mah. | 1 | 102 | %82,4 | AKP | %35,8 |
| Bereketli Mah. | 1 | 276 | %83,0 | AKP | %55,9 |
| Buzluca Mah. | 1 | 261 | %91,2 | CHP | %33,6 |
| Birlik Mah. | 1 | 292 | %86,3 | AKP | %62,2 |
| Değirmencik Mah. | 1 | 367 | %79,8 | AKP | %64,2 |
| Erenler Mah. | 4 | 877 | %90,0 | AKP | %71,5 |
| Erikli Mah. | 1 | 293 | %80,2 | AKP | %48,5 |
| Halilli Mah. | 1 | 227 | %86,8 | AKP | %69,0 |
| Hasköy Mah. | 1 | 231 | %89,6 | AKP | %53,6 |
| Hürriyet Mah. | 6 | 1.900 | %85,4 | AKP | %44,3 |
| Kalecik Mah. | 2 | 516 | %89,9 | AKP | %57,9 |
| Karatepe Mah. | 1 | 237 | %86,5 | AKP | %70,1 |
| Karşıyaka Mah. | 1 | 125 | %88,8 | AKP | %56,3 |
| Kayacık Mah. | 2 | 432 | %77,3 | AKP | %65,8 |
| Kayaiçi Mah. | 3 | 474 | %77,2 | AKP | %79,6 |
| Kaymaklı Mah. | 1 | 179 | %87,2 | AKP | %37,6 |
| Kestanelik Mah. | 3 | 608 | %83,2 | AKP | %74,4 |
| Köprüüstü Mah. | 2 | 220 | %76,8 | AKP | %79,3 |
| Kükürtlü Mah. | 1 | 215 | %81,9 | AKP | %57,6 |
| Merkez Mah. | 29 | 10.295 | %85,3 | AKP | %55,9 |
| Merkezköy Mah. | 2 | 183 | %89,6 | AKP | %50,3 |
| Ortaköy Mah. | 1 | 193 | %85,5 | AKP | %65,0 |
| Pervane Mah. | 3 | 698 | %81,8 | AKP | %46,1 |
| Sulakyurt Mah. | 1 | 68 | %88,2 | AKP | %69,0 |
| Sularbaşı Mah. | 1 | 179 | %83,2 | AKP | %69,6 |
| Taşgeçit Mah. | 6 | 708 | %83,6 | AKP | %77,8 |
| Taştepe Mah. | 4 | 1.193 | %81,2 | AKP | %68,1 |
| Taşönü Mah. | 2 | 389 | %90,2 | AKP | %58,1 |
| Turnalı Mah. | 2 | 397 | %76,6 | AKP | %70,8 |
| Türkeli Mah. | 2 | 436 | %83,7 | AKP | %56,9 |
| Yalıboyu Mah. | 3 | 607 | %89,3 | AKP | %52,2 |
| Yassıkaya Mah. | 1 | 189 | %86,8 | AKP | %55,8 |
| Yeniköy Mah. | 1 | 203 | %80,8 | AKP | %71,3 |
| Yeşilce Mah. | 2 | 583 | %85,8 | AKP | %51,8 |
| Yeşilköy Mah. | 2 | 429 | %84,9 | AKP | %71,8 |
| Yeşilyurt Mah. | 4 | 1.273 | %85,4 | AKP | %65,8 |
| Yıldızlı Mah. | 2 | 271 | %89,3 | AKP | %43,7 |
| Yolgören Mah. | 14 | 4.554 | %85,6 | AKP | %55,6 |
| Yoncalı Mah. | 1 | 238 | %89,5 | AKP | %44,8 |
| Yüceyurt Mah. | 2 | 460 | %83,0 | AKP | %67,3 |
| Yiğitözü Mah. | 4 | 998 | %84,1 | AKP | %60,6 |
| Çamlıca Mah. | 2 | 331 | %87,0 | AKP | %55,4 |
| Çamlıktepe Mah. | 3 | 543 | %83,2 | AKP | %64,9 |
| Çankaya Mah. | 1 | 253 | %63,2 | AKP | %61,9 |
| Çukurçayır Mah. | 2 | 313 | %86,9 | AKP | %75,2 |
| Çiftepınar Mah. | 1 | 47 | %85,1 | AKP | %57,5 |
| Özgen Mah. | 4 | 886 | %86,0 | AKP | %55,3 |
| İyisu Mah. | 1 | 201 | %93,5 | AKP | %77,5 |