Sinop Merkez · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiSinop Merkez ilçesi
%38,4
CHP birinci
43.799 geçerli oy · katılım %90,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Sinop Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında CHP %38,4 ile birinci; 43.799 geçerli oy, katılım %90,3.
Sinop Merkez
Kayıtlı seçmen 49.981 · Oy kullanan 45.112 (katılım %90,3) · Geçerli 43.799 · Geçersiz 1.313
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| CHP | 16.807 | %38,4 |
| AKP | 13.148 | %30,0 |
| İYİ | 6.407 | %14,6 |
| BBP | 1.785 | %4,1 |
| MHP | 1.688 | %3,9 |
| ZAFER | 771 | %1,8 |
| MEMLEKET | 666 | %1,5 |
| TİP | 598 | %1,4 |
| YRP | 573 | %1,3 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 256 | %0,6 |
| DEM | 224 | %0,5 |
| AP | 198 | %0,5 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 153 | %0,4 |
| ANAP | 87 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 69 | %0,2 |
| TKP | 59 | %0,1 |
| MİLLET | 55 | %0,1 |
| GBP | 51 | %0,1 |
| VATAN | 49 | %0,1 |
| HAK-PAR | 48 | %0,1 |
| HKP | 33 | %0,1 |
| SOL | 30 | %0,1 |
| TKH | 22 | %0,1 |
| YP | 14 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 5 | %0,0 |
| EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 3 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Abalı Köyü | 2 | 772 | %90,5 | AKP | %50,5 |
| Ada Mah. | 25 | 9.002 | %91,1 | CHP | %43,9 |
| Ahmetyeri Köyü | 1 | 65 | %87,7 | AKP | %56,1 |
| Akbaş Köyü | 1 | 96 | %93,8 | AKP | %58,8 |
| Alasökü Köyü | 1 | 168 | %89,3 | AKP | %38,5 |
| Aloğlu Köyü | 1 | 250 | %86,4 | AKP | %42,0 |
| Avdan Köyü | 1 | 154 | %90,9 | AKP | %48,5 |
| Bektaşağa Köyü | 1 | 306 | %93,5 | AKP | %40,4 |
| Bostancılı Mah. | 4 | 1.145 | %83,7 | AKP | %36,5 |
| Camikebir Mah. | 4 | 1.404 | %88,5 | CHP | %44,4 |
| Demirciköy | 2 | 558 | %94,1 | AKP | %42,0 |
| Dibekli Köyü | 2 | 676 | %87,9 | AKP | %44,4 |
| Dizdaroğlu Köyü | 1 | 290 | %90,0 | AKP | %38,4 |
| Erikli Köyü | 1 | 161 | %94,4 | AKP | %53,8 |
| Eymir Köyü | 1 | 234 | %82,1 | AKP | %64,4 |
| Fidanlık Köyü | 1 | 121 | %84,3 | AKP | %55,4 |
| Gelincik Mah. | 20 | 7.080 | %88,0 | CHP | %38,5 |
| Göller Köyü | 1 | 109 | %85,3 | AKP | %50,0 |
| Göllü Köyü | 1 | 86 | %88,4 | AKP | %41,7 |
| Hacıoğlu Köyü | 1 | 189 | %88,4 | AKP | %35,4 |
| Kabalı Köyü | 2 | 505 | %93,5 | CHP | %37,1 |
| Kaleyazısı Mah. | 2 | 707 | %87,4 | CHP | %41,9 |
| Karapınar Köyü | 1 | 278 | %87,1 | AKP | %44,0 |
| Kefevi Mah. | 9 | 2.922 | %90,3 | CHP | %43,9 |
| Kılıçlı Köyü | 1 | 352 | %93,8 | AKP | %49,5 |
| Korucuk Mah. | 7 | 2.470 | %91,2 | AKP | %41,1 |
| Kozcuğaz Köyü | 1 | 242 | %88,8 | CHP | %38,6 |
| Kirençukuru Köyü | 1 | 132 | %91,7 | AKP | %43,3 |
| Lala Köyü | 2 | 444 | %90,3 | CHP | %32,1 |
| Melekşah Köyü | 1 | 348 | %90,2 | CHP | %35,0 |
| Mertoğlu Köyü | 1 | 258 | %95,4 | AKP | %55,6 |
| Meydankapı Mah. | 6 | 1.949 | %90,0 | CHP | %45,5 |
| Ordu Mah. | 4 | 1.378 | %91,0 | AKP | %37,3 |
| Osmaniye Mah. | 5 | 1.265 | %93,0 | AKP | %40,3 |
| Oğuzeli Köyü | 1 | 114 | %97,4 | AKP | %67,4 |
| Sarıkum Köyü | 1 | 136 | %96,3 | AKP | %63,2 |
| Sazlı Köyü | 1 | 113 | %84,1 | AKP | %64,4 |
| Sinecan Köyü | 1 | 227 | %94,3 | AKP | %46,2 |
| Tangaloğlu Köyü | 1 | 160 | %92,5 | AKP | %44,5 |
| Taypaklı Köyü | 1 | 240 | %86,7 | AKP | %41,5 |
| Taşmanlı Köyü | 2 | 507 | %92,9 | AKP | %40,2 |
| Tıngıroğlu Köyü | 1 | 213 | %85,9 | AKP | %61,1 |
| Uzungürgen Köyü | 1 | 277 | %92,8 | CHP | %38,6 |
| Yalıköy | 1 | 334 | %95,2 | AKP | %43,2 |
| Yeni Mah. | 10 | 3.673 | %90,0 | CHP | %47,3 |
| Zeytinlik Mah. | 15 | 5.458 | %91,7 | CHP | %47,5 |
| Çakıldak Köyü | 1 | 86 | %89,5 | AKP | %49,3 |
| Çobanlar Köyü | 1 | 183 | %92,9 | AKP | %50,9 |
| Çiftlikköy | 2 | 497 | %94,4 | CHP | %31,0 |
| İncedayı Mah. | 5 | 1.580 | %89,9 | CHP | %43,3 |
| Şamlıoğlu Köyü | 1 | 67 | %98,5 | CHP | %49,2 |