Varto · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiVarto ilçesi
%82,6
YEŞİL SOL PARTİ birinci
15.293 geçerli oy · katılım %77,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Varto ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %82,6 ile birinci; 15.293 geçerli oy, katılım %77,0.
Varto
Kayıtlı seçmen 20.505 · Oy kullanan 15.789 (katılım %77,0) · Geçerli 15.293 · Geçersiz 496
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 12.629 | %82,6 |
| AKP | 966 | %6,3 |
| İYİ | 820 | %5,4 |
| MHP | 348 | %2,3 |
| SOL | 156 | %1,0 |
| YRP | 84 | %0,6 |
| MEMLEKET | 46 | %0,3 |
| ANAP | 42 | %0,3 |
| HAK-PAR | 40 | %0,3 |
| BBP | 24 | %0,2 |
| VATAN | 20 | %0,1 |
| AP | 18 | %0,1 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 17 | %0,1 |
| HKP | 16 | %0,1 |
| TKP | 15 | %0,1 |
| GENÇPARTİ | 14 | %0,1 |
| MİLLET | 13 | %0,1 |
| GBP | 11 | %0,1 |
| TKH | 6 | %0,0 |
| YP | 6 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 2 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akçatepe Köyü | 1 | 177 | %84,8 | DEM | %92,5 |
| Alagöz Mah. | 1 | 183 | %75,4 | DEM | %91,8 |
| Ağaçaltı Köyü | 1 | 125 | %80,8 | DEM | %80,2 |
| Ağaçkorur Köyü | 1 | 350 | %78,9 | DEM | %86,9 |
| Aşağıalagöz Köyü | 1 | 78 | %80,8 | DEM | %67,9 |
| Aşağıhacıbey Köyü | 2 | 741 | %65,9 | DEM | %89,7 |
| Bahçelievler Mah. | 1 | 155 | %88,4 | DEM | %82,4 |
| Baltaş Köyü | 1 | 152 | %86,2 | DEM | %76,3 |
| Bağiçi Köyü | 1 | 123 | %95,9 | DEM | %75,0 |
| Başkent Köyü | 1 | 208 | %80,3 | DEM | %74,4 |
| Boyalı Köyü | 1 | 92 | %83,7 | DEM | %96,1 |
| Boylu Köyü | 1 | 213 | %69,5 | DEM | %84,8 |
| Buzlugöze Köyü | 1 | 241 | %74,3 | DEM | %97,7 |
| Dallıöz Köyü | 1 | 100 | %65,0 | DEM | %75,4 |
| Derince Köyü | 1 | 78 | %84,6 | DEM | %92,2 |
| Değerli Köyü | 1 | 180 | %77,2 | DEM | %85,5 |
| Dutözü Köyü | 1 | 147 | %74,2 | DEM | %85,4 |
| Dönertaş Köyü | 1 | 57 | %87,7 | DEM | %84,0 |
| Erdoğan Köyü | 1 | 190 | %80,0 | DEM | %89,7 |
| Esenler Köyü | 1 | 188 | %77,1 | DEM | %97,2 |
| Gümgüm Mah. | 6 | 2.154 | %75,1 | DEM | %76,2 |
| Haksever Köyü | 2 | 484 | %67,2 | DEM | %90,6 |
| Hürriyet Mah. | 4 | 1.362 | %76,0 | DEM | %79,3 |
| Hüseyinoğlu Köyü | 1 | 139 | %80,6 | DEM | %94,1 |
| Kalecik Köyü | 1 | 164 | %78,7 | DEM | %81,3 |
| Karaköy | 1 | 370 | %75,7 | DEM | %86,5 |
| Karameşe Köyü | 2 | 540 | %68,5 | DEM | %94,5 |
| Karapınar Köyü | 1 | 153 | %85,6 | DEM | %94,6 |
| Kayalıdere Köyü | 1 | 357 | %75,1 | DEM | %91,2 |
| Kayalık Köyü | 1 | 121 | %67,8 | DEM | %59,5 |
| Kaynarca Köyü | 3 | 1.044 | %69,4 | DEM | %94,3 |
| Kumlukıyı Köyü | 1 | 191 | %72,8 | DEM | %95,7 |
| Köprücük Köyü | 1 | 86 | %96,5 | DEM | %50,6 |
| Kültür Mah. | 8 | 2.773 | %76,5 | DEM | %69,2 |
| Leylek Köyü | 2 | 481 | %77,8 | DEM | %95,0 |
| Omcalı Köyü | 1 | 212 | %84,4 | DEM | %79,2 |
| Onpınar Köyü | 2 | 408 | %88,5 | DEM | %78,8 |
| Oğlakçı Köyü | 2 | 500 | %91,6 | DEM | %88,5 |
| Sazlıca Köyü | 2 | 439 | %73,8 | DEM | %94,4 |
| Taşdibek Köyü | 1 | 198 | %79,3 | DEM | %90,9 |
| Taşçı Köyü | 1 | 114 | %93,9 | DEM | %80,2 |
| Tepeköy | 1 | 215 | %78,6 | DEM | %55,3 |
| Ulusırt Köyü | 1 | 54 | %92,6 | DEM | %68,9 |
| Yayla Köyü | 1 | 80 | %81,3 | DEM | %93,9 |
| Yeni Mah. | 2 | 497 | %71,8 | DEM | %88,5 |
| Yeşilpınar Köyü | 1 | 199 | %79,9 | DEM | %90,3 |
| Yılanlı Köyü | 1 | 219 | %83,1 | DEM | %96,1 |
| Yurttutan Köyü | 1 | 282 | %62,1 | DEM | %87,9 |
| Çalıdere Köyü | 1 | 294 | %88,1 | DEM | %90,0 |
| Çaylar Köyü | 3 | 1.032 | %84,5 | DEM | %75,5 |
| Çayçatı Köyü | 2 | 556 | %69,6 | DEM | %85,2 |
| İlbey Köyü | 1 | 269 | %78,4 | DEM | %90,6 |
| İnönü Mah. | 1 | 240 | %81,7 | DEM | %78,9 |
| İçmeler Köyü | 2 | 500 | %86,0 | DEM | %85,9 |