%45,3
YEŞİL SOL PARTİ birinci
73.422 geçerli oy · katılım %80,1
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Iğdır Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %45,3 ile birinci; 73.422 geçerli oy, katılım %80,1.
Kayıtlı seçmen 95.186 · Oy kullanan 76.283 (katılım %80,1) · Geçerli 73.422 · Geçersiz 2.861
Iğdır Merkez Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 33.292 | %45,3 |
| AKP | 25.746 | %35,1 |
| İYİ | 4.878 | %6,6 |
| CHP | 4.105 | %5,6 |
| MHP | 2.951 | %4,0 |
| SOL | 394 | %0,5 |
| Savaş Kaya (bağımsız) | 342 | %0,5 |
| YRP | 315 | %0,4 |
| MEMLEKET | 242 | %0,3 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 160 | %0,2 |
| AP | 152 | %0,2 |
| BBP | 118 | %0,2 |
| AB | 107 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 97 | %0,1 |
| ANAP | 95 | %0,1 |
| TKP | 89 | %0,1 |
| HAK-PAR | 68 | %0,1 |
| HKP | 53 | %0,1 |
| GBP | 39 | %0,1 |
| VATAN | 36 | %0,1 |
| MİLLET | 34 | %0,1 |
| GENÇPARTİ | 33 | %0,0 |
| TKH | 23 | %0,0 |
| YP | 21 | %0,0 |
| MİLLİ YOL | 17 | %0,0 |
| Ayhan Aydın (bağımsız) | 11 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 4 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Iğdır Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 14 Kasım Mah. | 15 | 5.415 | %83,8 | AKP | %38,7 |
| Akyumak Köyü | 1 | 292 | %85,3 | AKP | %50,2 |
| Ali Kamerli Mah. | 5 | 1.665 | %81,2 | AKP | %45,0 |
| Alibeyköy | 1 | 249 | %78,3 | DEM | %86,7 |
| Asma Köyü | 1 | 97 | %73,2 | DEM | %73,4 |
| Atatürk Mah. | 7 | 2.428 | %82,7 | AKP | %60,1 |
| Ağaver Köyü | 1 | 76 | %73,7 | AKP | %58,5 |
| Aşağıerhacı Köyü | 7 | 2.520 | %67,2 | DEM | %78,9 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | 1 | 248 | %78,6 | AKP | %46,5 |
| Bayraktutan Köyü | 2 | 551 | %86,0 | AKP | %62,0 |
| Bağlar Mah. | 31 | 11.408 | %83,9 | AKP | %50,0 |
| Bendemurat Köyü | 1 | 41 | %85,4 | DEM | %55,9 |
| Cumhuriyet Mah. | 14 | 4.973 | %80,0 | DEM | %64,2 |
| Elmagöl Köyü | 1 | 129 | %79,8 | DEM | %74,5 |
| Emek Mah. | 20 | 6.910 | %81,2 | AKP | %42,8 |
| Enginalan Köyü | 4 | 1.597 | %79,8 | DEM | %49,6 |
| Evci Köyü | 3 | 986 | %83,2 | DEM | %56,8 |
| Gülpınar Köyü | 2 | 584 | %63,5 | DEM | %46,2 |
| Güngörmez Köyü | 1 | 169 | %78,1 | DEM | %78,2 |
| Hakmehmet Köyü | 1 | 349 | %88,3 | AKP | %82,5 |
| Hakveyis Mah. | 2 | 702 | %81,6 | AKP | %41,3 |
| Halfeli-Bahçelievler Mah. | 3 | 925 | %71,0 | DEM | %74,4 |
| Halfeli-Said Nursi Mah. | 4 | 1.174 | %69,7 | DEM | %70,4 |
| Halfeli-Turgut Özal Mah. | 2 | 758 | %75,9 | DEM | %77,8 |
| Halfeli-Yunus Emre Mah. | 4 | 1.356 | %72,6 | DEM | %79,4 |
| Halfeli-Özvatan Mah. | 3 | 1.010 | %76,4 | DEM | %74,0 |
| Harmandöven Köyü | 1 | 246 | %63,4 | DEM | %75,2 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mah. | 3 | 771 | %82,5 | DEM | %70,7 |
| Hoşhaber-Yeni Mah. | 3 | 910 | %78,6 | DEM | %77,7 |
| Kadıkışlak Köyü | 1 | 270 | %86,7 | DEM | %37,3 |
| Karaağaç Mah. | 14 | 5.281 | %79,1 | DEM | %70,3 |
| Karagüney Köyü | 1 | 47 | %104,3 | DEM | %85,7 |
| Karakuyu Köyü | 5 | 1.673 | %69,0 | DEM | %88,7 |
| Kasımcan Köyü | 1 | 249 | %86,4 | AKP | %78,1 |
| Kavaktepe Köyü | 1 | 169 | %79,9 | DEM | %72,4 |
| Kazancı Köyü | 1 | 244 | %86,1 | DEM | %58,6 |
| Konaklı Mah. | 11 | 3.677 | %76,0 | DEM | %68,0 |
| Kuzugüden Köyü | 1 | 203 | %81,3 | AKP | %61,0 |
| Küllük Köyü | 3 | 853 | %78,3 | AKP | %54,5 |
| Melekli-Karabağ Mah. | 3 | 1.048 | %88,0 | AKP | %61,9 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mah. | 3 | 995 | %87,7 | AKP | %58,8 |
| Melekli-Namık Kemal Mah. | 2 | 686 | %88,8 | AKP | %59,1 |
| Mezraa Köyü | 1 | 107 | %68,2 | DEM | %64,8 |
| Necefali Köyü | 1 | 112 | %88,4 | AKP | %54,6 |
| Nişankaya Köyü | 1 | 73 | %75,3 | AKP | %60,0 |
| Obaköy | 1 | 387 | %81,1 | AKP | %47,5 |
| Panik Köyü | 4 | 1.558 | %75,4 | DEM | %90,6 |
| Pınarbaşı Köyü | 1 | 112 | %76,8 | DEM | %76,5 |
| Pir Sultan Abdal Mah. | 8 | 2.666 | %82,0 | AKP | %42,4 |
| Sarıçoban Köyü | 1 | 110 | %90,9 | AKP | %53,8 |
| Suveren Köyü | 2 | 687 | %81,2 | DEM | %59,5 |
| Söğütlü Mah. | 14 | 5.177 | %79,5 | DEM | %45,9 |
| Tacirli Köyü | 2 | 647 | %78,5 | DEM | %68,5 |
| Taşlıca Köyü | 1 | 254 | %61,8 | DEM | %65,3 |
| Topçular Mah. | 22 | 8.056 | %84,6 | AKP | %50,0 |
| Yaycı Köyü | 2 | 589 | %83,9 | AKP | %73,2 |
| Yeni Mah. | 2 | 679 | %83,5 | DEM | %90,2 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | 2 | 497 | %83,9 | AKP | %45,0 |
| Yüzbaşılar Köyü | 4 | 1.432 | %79,5 | DEM | %80,6 |
| Zor Köyü | 1 | 276 | %65,9 | DEM | %64,7 |
| Çakırtaş Köyü | 1 | 382 | %75,4 | DEM | %76,2 |
| Çalpala Köyü | 1 | 232 | %87,5 | AKP | %55,6 |
| Çilli Köyü | 1 | 52 | %78,9 | DEM | %66,7 |
| Örüşmüş Köyü | 1 | 21 | %109,5 | DEM | %52,2 |
| Özgür Mah. | 20 | 7.146 | %77,9 | DEM | %76,3 |