Aralık · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiAralık ilçesi
%40,9
YEŞİL SOL PARTİ birinci
10.286 geçerli oy · katılım %76,9
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Aralık ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %40,9 ile birinci; 10.286 geçerli oy, katılım %76,9.
Aralık
Kayıtlı seçmen 14.074 · Oy kullanan 10.816 (katılım %76,9) · Geçerli 10.286 · Geçersiz 530
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 4.204 | %40,9 |
| AKP | 3.351 | %32,6 |
| CHP | 932 | %9,1 |
| MHP | 903 | %8,8 |
| İYİ | 353 | %3,4 |
| MEMLEKET | 85 | %0,8 |
| SOL | 78 | %0,8 |
| YRP | 72 | %0,7 |
| GBP | 50 | %0,5 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 35 | %0,3 |
| TKP | 27 | %0,3 |
| BBP | 27 | %0,3 |
| ANAP | 25 | %0,2 |
| AP | 22 | %0,2 |
| AB | 18 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 17 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 15 | %0,2 |
| HKP | 14 | %0,1 |
| HAK-PAR | 11 | %0,1 |
| VATAN | 10 | %0,1 |
| MİLLET | 9 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 8 | %0,1 |
| YP | 7 | %0,1 |
| Savaş Kaya (bağımsız) | 7 | %0,1 |
| TKH | 5 | %0,1 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Adetli Köyü | 1 | 96 | %91,7 | DEM | %75,0 |
| Aras Mah. | 2 | 468 | %82,7 | AKP | %38,7 |
| Aşağıaratan Köyü | 2 | 491 | %82,3 | DEM | %64,1 |
| Aşağıtopraklı Köyü | 1 | 242 | %70,7 | DEM | %66,2 |
| Aşağıçamurlu Köyü | 2 | 532 | %72,7 | DEM | %62,3 |
| Aşağıçiftlikköy | 1 | 237 | %90,7 | MHP | %45,2 |
| Babacan Köyü | 2 | 455 | %75,0 | DEM | %55,6 |
| Emince Köyü | 2 | 619 | %85,0 | AKP | %43,4 |
| Gödekli Köyü | 4 | 1.507 | %76,9 | DEM | %45,6 |
| Hacıağa Köyü | 2 | 405 | %84,4 | AKP | %43,3 |
| Hasanhan Köyü | 4 | 1.399 | %72,0 | DEM | %83,7 |
| Karahacılı Köyü | 1 | 292 | %69,9 | DEM | %83,3 |
| Karasu Mah. | 2 | 480 | %85,0 | AKP | %58,4 |
| Karşıyaka Mah. | 7 | 2.399 | %74,0 | AKP | %43,3 |
| Kıraçbağı Köyü | 1 | 232 | %74,6 | DEM | %81,7 |
| Kulukent Köyü | 1 | 353 | %64,0 | DEM | %79,2 |
| Köprüler Mah. | 3 | 852 | %76,1 | AKP | %27,9 |
| Ortaköy Mah. | 1 | 267 | %89,5 | AKP | %66,4 |
| Ramazankent Köyü | 1 | 284 | %80,6 | DEM | %76,7 |
| Saraçlı Köyü | 1 | 301 | %66,8 | DEM | %41,9 |
| Tazeköy | 1 | 116 | %87,1 | AKP | %49,5 |
| Yenidoğan Köyü | 1 | 255 | %67,5 | DEM | %64,3 |
| Yukarıaratan Köyü | 1 | 118 | %84,8 | MHP | %54,6 |
| Yukarıtopraklı Köyü | 2 | 599 | %72,1 | DEM | %51,2 |
| Yukarıçamurlu Köyü | 3 | 899 | %82,9 | DEM | %49,0 |
| Yukarıçiftlikköy | 1 | 176 | %77,3 | DEM | %46,3 |