Defne · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiDefne ilçesi
%50,1
CHP birinci
87.953 geçerli oy · katılım %81,9
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Defne ilçesinde Milletvekili oylamasında CHP %50,1 ile birinci; 87.953 geçerli oy, katılım %81,9.
Defne
Kayıtlı seçmen 109.414 · Oy kullanan 89.635 (katılım %81,9) · Geçerli 87.953 · Geçersiz 1.682
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| CHP | 44.085 | %50,1 |
| TİP | 24.793 | %28,2 |
| İYİ | 6.086 | %6,9 |
| AKP | 5.198 | %5,9 |
| DEM | 2.518 | %2,9 |
| MHP | 1.757 | %2,0 |
| TKP | 1.179 | %1,3 |
| ZAFER | 493 | %0,6 |
| YRP | 362 | %0,4 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 360 | %0,4 |
| SOL | 285 | %0,3 |
| MEMLEKET | 155 | %0,2 |
| TKH | 117 | %0,1 |
| GENÇPARTİ | 109 | %0,1 |
| BBP | 85 | %0,1 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 64 | %0,1 |
| GBP | 63 | %0,1 |
| YP | 40 | %0,1 |
| Ahmet Dolğun (bağımsız) | 40 | %0,1 |
| VATAN | 39 | %0,0 |
| HKP | 33 | %0,0 |
| HAK-PAR | 30 | %0,0 |
| MİLLET | 26 | %0,0 |
| Cahit Aşkar (bağımsız) | 20 | %0,0 |
| EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 11 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 3 | %0,0 |
| Necat Orhan (bağımsız) | 2 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akdeniz Mah. | 8 | 2.703 | %79,0 | CHP | %50,8 |
| Aknehir Mah. | 4 | 1.156 | %91,3 | CHP | %71,6 |
| Armutlu Mah. | 13 | 4.728 | %73,3 | CHP | %55,1 |
| Aşağıokçular Mah. | 9 | 3.366 | %83,1 | CHP | %50,8 |
| Bahçeköy Mah. | 3 | 775 | %89,2 | CHP | %63,0 |
| Balıklıdere Mah. | 3 | 897 | %80,4 | CHP | %62,0 |
| Ballıöz Mah. | 3 | 880 | %88,4 | CHP | %51,4 |
| Bostancık Mah. | 2 | 754 | %83,6 | CHP | %56,8 |
| Büyükçat Mah. | 3 | 1.078 | %86,7 | CHP | %66,2 |
| Değirmenyolu Mah. | 4 | 1.332 | %87,0 | CHP | %59,1 |
| Dursunlu Mah. | 15 | 5.617 | %82,4 | CHP | %43,2 |
| Döver Mah. | 4 | 1.180 | %79,8 | CHP | %61,1 |
| Elektrik Mah. | 8 | 2.767 | %73,6 | CHP | %57,9 |
| Gümüşgöze Mah. | 8 | 2.826 | %87,3 | CHP | %53,6 |
| Güneysöğüt Mah. | 2 | 638 | %89,5 | CHP | %63,3 |
| Hancağız Mah. | 2 | 522 | %90,0 | CHP | %63,1 |
| Harbiye Mah. | 52 | 18.548 | %83,1 | CHP | %47,1 |
| Hüseyinli Mah. | 2 | 557 | %89,2 | AKP | %63,0 |
| Karşıyaka Mah. | 1 | 77 | %94,8 | CHP | %65,8 |
| Koçören Mah. | 4 | 1.302 | %87,4 | CHP | %58,2 |
| Meydancık Mah. | 1 | 320 | %86,3 | CHP | %58,6 |
| Orhanlı Mah. | 5 | 1.681 | %90,1 | CHP | %66,8 |
| Samankaya Mah. | 3 | 1.074 | %88,3 | CHP | %44,5 |
| Subaşı Mah. | 11 | 4.151 | %82,7 | CHP | %53,9 |
| Sümerler Mah. | 17 | 6.268 | %80,2 | CHP | %49,9 |
| Sinanlı Mah. | 3 | 774 | %91,0 | CHP | %74,2 |
| Tavla Mah. | 6 | 2.167 | %87,0 | CHP | %47,2 |
| Toygarlı Mah. | 6 | 2.023 | %79,8 | CHP | %60,0 |
| Turunçlu Mah. | 15 | 5.285 | %80,9 | CHP | %54,0 |
| Yeniçağ Mah. | 5 | 1.770 | %87,9 | CHP | %57,3 |
| Yeşilpınar Mah. | 7 | 2.632 | %92,4 | CHP | %56,1 |
| Çardaklı Mah. | 2 | 462 | %83,8 | CHP | %50,8 |
| Çekmece Mah. | 71 | 26.864 | %78,0 | CHP | %44,0 |
| Çınarlı Mah. | 2 | 642 | %93,8 | CHP | %72,3 |
| Çökek Mah. | 2 | 637 | %91,2 | AKP | %51,9 |
| Özbek Mah. | 2 | 540 | %87,4 | CHP | %61,0 |
| Üzengili Mah. | 2 | 421 | %93,6 | AKP | %63,8 |