Yenişehir · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiYenişehir ilçesi
%59,3
YEŞİL SOL PARTİ birinci
111.568 geçerli oy · katılım %82,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Yenişehir ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %59,3 ile birinci; 111.568 geçerli oy, katılım %82,0.
Yenişehir
Kayıtlı seçmen 141.847 · Oy kullanan 116.359 (katılım %82,0) · Geçerli 111.568 · Geçersiz 4.791
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 66.195 | %59,3 |
| AKP | 25.217 | %22,6 |
| CHP | 10.137 | %9,1 |
| İYİ | 3.559 | %3,2 |
| YRP | 1.862 | %1,7 |
| MHP | 1.473 | %1,3 |
| SOL | 648 | %0,6 |
| MEMLEKET | 620 | %0,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 286 | %0,3 |
| BBP | 234 | %0,2 |
| Mehmet Tonğut (bağımsız) | 229 | %0,2 |
| HAK-PAR | 214 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 143 | %0,1 |
| YP | 130 | %0,1 |
| TKP | 121 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 98 | %0,1 |
| MİLLET | 87 | %0,1 |
| VATAN | 79 | %0,1 |
| GBP | 64 | %0,1 |
| HKP | 55 | %0,1 |
| TKH | 50 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 37 | %0,0 |
| MİLLİ YOL | 30 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Al Mah. | 2 | 655 | %89,3 | DEM | %37,8 |
| Alangör Mah. | 2 | 428 | %90,0 | DEM | %58,9 |
| Alpu Mah. | 1 | 187 | %94,7 | DEM | %88,5 |
| Aziziye Mah. | 27 | 9.714 | %84,9 | DEM | %64,2 |
| Bahçelievler Mah. | 1 | 300 | %96,3 | DEM | %86,4 |
| Başil Mah. | 1 | 227 | %81,5 | DEM | %65,2 |
| Bozek Mah. | 1 | 339 | %80,5 | DEM | %44,8 |
| Cumhuriyet Mah. | 8 | 2.978 | %77,1 | DEM | %66,3 |
| Dokuzçeltik Mah. | 4 | 1.247 | %80,2 | DEM | %82,6 |
| Dökmetaş Mah. | 2 | 596 | %81,2 | DEM | %53,2 |
| Dönümlü Mah. | 5 | 1.608 | %83,7 | DEM | %71,9 |
| Dicle Mah. | 5 | 1.581 | %81,2 | DEM | %80,7 |
| Dikentepe Mah. | 1 | 129 | %93,0 | DEM | %45,2 |
| Ekinciler Mah. | 2 | 591 | %72,6 | DEM | %75,8 |
| Elidolu Mah. | 1 | 280 | %78,6 | DEM | %68,5 |
| Eser Mah. | 1 | 76 | %90,8 | AKP | %40,9 |
| Fabrika Mah. | 49 | 17.746 | %84,4 | DEM | %58,8 |
| Ferit Köşk Mah. | 6 | 1.911 | %77,3 | DEM | %59,6 |
| Geyiktepe Mah. | 1 | 68 | %105,9 | AKP | %87,3 |
| Gürdoğan Mah. | 18 | 6.467 | %83,5 | DEM | %72,4 |
| Güvendere Mah. | 2 | 600 | %92,8 | DEM | %85,0 |
| Güvercinlik Mah. | 2 | 346 | %89,6 | DEM | %64,9 |
| Güzelköy Mah. | 2 | 610 | %90,2 | DEM | %64,7 |
| Hantepe Mah. | 3 | 1.014 | %80,1 | DEM | %78,2 |
| Kesikağaç Mah. | 2 | 494 | %78,1 | AKP | %44,7 |
| Kooperatifler Mah. | 56 | 20.065 | %81,5 | DEM | %41,6 |
| Sancar Mah. | 1 | 84 | %104,8 | DEM | %68,2 |
| Sarıyatak Mah. | 1 | 51 | %109,8 | AKP | %75,0 |
| Seyrantepe Sanayi Mah. | 7 | 2.533 | %79,3 | DEM | %59,1 |
| Sivritepe Mah. | 2 | 400 | %88,0 | DEM | %83,0 |
| Tanışık Mah. | 2 | 397 | %69,5 | DEM | %27,1 |
| Yaytaş Mah. | 2 | 624 | %81,4 | DEM | %70,1 |
| Yenişehir Mah. | 39 | 13.738 | %81,4 | DEM | %48,6 |
| Yolaltı Mah. | 15 | 5.289 | %83,5 | DEM | %64,3 |
| Yukarı Nasırlar Mah. | 1 | 159 | %83,7 | DEM | %52,9 |
| Yüksek Mah. | 1 | 270 | %100,4 | DEM | %66,4 |
| Çakmak Mah. | 3 | 808 | %82,8 | DEM | %70,5 |
| Çelikevler Mah. | 6 | 1.973 | %78,2 | DEM | %67,4 |
| Çimenler Mah. | 1 | 197 | %89,9 | AKP | %95,9 |
| Üçkuyu Mah. | 46 | 16.668 | %81,6 | DEM | %52,7 |
| İlbaş Mah. | 1 | 113 | %88,5 | AKP | %58,0 |
| Şehitlik Mah. | 78 | 28.286 | %80,3 | DEM | %71,0 |