Dicle · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiDicle ilçesi
%50,2
YEŞİL SOL PARTİ birinci
16.659 geçerli oy · katılım %75,5
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Dicle ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %50,2 ile birinci; 16.659 geçerli oy, katılım %75,5.
Dicle
Kayıtlı seçmen 23.603 · Oy kullanan 17.817 (katılım %75,5) · Geçerli 16.659 · Geçersiz 1.158
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| DEM | 8.358 | %50,2 |
| AKP | 4.280 | %25,7 |
| İYİ | 1.528 | %9,2 |
| CHP | 1.005 | %6,0 |
| Mehmet Tonğut (bağımsız) | 403 | %2,4 |
| YRP | 339 | %2,0 |
| MHP | 198 | %1,2 |
| SOL | 97 | %0,6 |
| MEMLEKET | 63 | %0,4 |
| GBP | 49 | %0,3 |
| HAK-PAR | 48 | %0,3 |
| MİLLET | 47 | %0,3 |
| BBP | 37 | %0,2 |
| YP | 37 | %0,2 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 36 | %0,2 |
| TKP | 34 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 22 | %0,1 |
| VATAN | 21 | %0,1 |
| HKP | 19 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 15 | %0,1 |
| TKH | 12 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 10 | %0,1 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | 11 | 3.980 | %77,7 | DEM | %61,5 |
| Acar Mah. | 2 | 381 | %87,1 | AKP | %45,3 |
| Altayköy Mah. | 1 | 268 | %80,2 | DEM | %46,6 |
| Arıköy Mah. | 4 | 905 | %67,6 | AKP | %46,6 |
| Bademli Mah. | 2 | 413 | %83,5 | DEM | %50,8 |
| Bahçedere Mah. | 1 | 170 | %78,2 | DEM | %59,5 |
| Bahçeköy Mah. | 1 | 146 | %73,3 | AKP | %55,1 |
| Baltacı Mah. | 1 | 296 | %81,1 | İYİ | %41,4 |
| Baturköy Mah. | 2 | 666 | %60,1 | AKP | %36,4 |
| Bağlarbaşı Mah. | 1 | 263 | %81,8 | DEM | %52,8 |
| Başköy Mah. | 3 | 826 | %66,8 | DEM | %42,9 |
| Bozoba Mah. | 3 | 961 | %70,2 | DEM | %66,8 |
| Boğaz Mah. | 1 | 354 | %91,2 | DEM | %90,9 |
| Boğazköy Mah. | 1 | 80 | %90,0 | AKP | %41,3 |
| Biçer Mah. | 1 | 109 | %82,6 | DEM | %49,4 |
| Dedeköy Mah. | 2 | 671 | %79,1 | DEM | %67,6 |
| Değirmenli Mah. | 1 | 119 | %85,7 | DEM | %34,1 |
| Durabeyli Mah. | 2 | 557 | %67,3 | DEM | %21,1 |
| Döğer Mah. | 3 | 1.008 | %73,4 | DEM | %58,4 |
| Gelincik Mah. | 2 | 496 | %100,0 | DEM | %54,2 |
| Gölbaşı Mah. | 1 | 49 | %100,0 | AKP | %52,1 |
| Gündoğdu Mah. | 1 | 30 | %93,3 | DEM | %51,9 |
| Kaygısız Mah. | 2 | 468 | %73,1 | DEM | %42,3 |
| Kelekçi Mah. | 1 | 85 | %87,1 | AKP | %55,2 |
| Kırklar Mah. | 2 | 456 | %63,6 | DEM | %45,1 |
| Kırkpınar Mah. | 1 | 64 | %92,2 | DEM | %78,6 |
| Kocaalan Mah. | 2 | 733 | %84,0 | DEM | %38,5 |
| Koruköy Mah. | 1 | 368 | %71,7 | DEM | %49,4 |
| Kurudere Mah. | 1 | 75 | %93,3 | AKP | %36,5 |
| Kurşunlu Mah. | 1 | 47 | %117,0 | DEM | %75,5 |
| Meydan Mah. | 2 | 735 | %56,9 | DEM | %64,5 |
| Pekmezciler Mah. | 2 | 386 | %82,4 | AKP | %86,3 |
| Pınar Mah. | 1 | 374 | %69,0 | CHP | %36,1 |
| Sergenli Mah. | 2 | 562 | %67,8 | DEM | %53,8 |
| Taşağıl Mah. | 1 | 26 | %126,9 | DEM | %39,4 |
| Tepe Mah. | 1 | 212 | %84,0 | AKP | %64,9 |
| Tepebaşı Mah. | 2 | 631 | %67,2 | AKP | %40,6 |
| Ulubaş Mah. | 1 | 107 | %93,5 | DEM | %58,9 |
| Uluçeşme Mah. | 1 | 118 | %98,3 | İYİ | %40,4 |
| Uğrak Mah. | 1 | 214 | %75,7 | DEM | %63,3 |
| Yeni Kaygısız Mah. | 2 | 488 | %72,8 | DEM | %81,6 |
| Yeşilsırt Mah. | 3 | 889 | %80,9 | DEM | %39,1 |
| Yeşiltepe Mah. | 2 | 651 | %79,9 | DEM | %62,9 |
| Yokuşlu Mah. | 2 | 439 | %82,9 | AKP | %49,3 |
| Çavlı Mah. | 1 | 322 | %69,9 | DEM | %76,5 |
| Çelebi Mah. | 2 | 636 | %84,0 | DEM | %58,6 |
| Üzümlü Mah. | 6 | 1.769 | %68,9 | DEM | %55,7 |