Çankırı Merkez · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiÇankırı Merkez ilçesi
%36,1
AK PARTİ birinci
57.961 geçerli oy · katılım %90,2
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Çankırı Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında AK PARTİ %36,1 ile birinci; 57.961 geçerli oy, katılım %90,2.
Çankırı Merkez
Kayıtlı seçmen 65.554 · Oy kullanan 59.112 (katılım %90,2) · Geçerli 57.961 · Geçersiz 1.151
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| AKP | 20.902 | %36,1 |
| MHP | 19.729 | %34,0 |
| İYİ | 11.623 | %20,1 |
| YRP | 1.946 | %3,4 |
| ZAFER | 1.111 | %1,9 |
| BBP | 683 | %1,2 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 671 | %1,2 |
| MEMLEKET | 286 | %0,5 |
| TİP | 185 | %0,3 |
| DEM | 169 | %0,3 |
| AP | 125 | %0,2 |
| ANAP | 78 | %0,1 |
| YP | 77 | %0,1 |
| MİLLET | 60 | %0,1 |
| VATAN | 59 | %0,1 |
| HAK-PAR | 57 | %0,1 |
| GENÇPARTİ | 57 | %0,1 |
| SOL | 43 | %0,1 |
| TKP | 34 | %0,1 |
| MİLLİ YOL | 28 | %0,1 |
| HKP | 25 | %0,0 |
| TKH | 10 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 2 | %0,0 |
| EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Abdulhalik Renda Mah. | 34 | 12.234 | %90,1 | MHP | %34,0 |
| Ahlatköy | 1 | 53 | %101,9 | AKP | %71,7 |
| Aksu Mah. | 17 | 6.169 | %90,2 | AKP | %34,6 |
| Akçavakıf Köyü | 1 | 294 | %93,9 | AKP | %53,7 |
| Akören Köyü | 1 | 109 | %99,1 | AKP | %45,8 |
| Alaçat Köyü | 1 | 213 | %91,1 | MHP | %52,9 |
| Alıca Köyü | 1 | 130 | %92,3 | MHP | %52,1 |
| Altınlı Köyü | 1 | 50 | %92,0 | AKP | %45,7 |
| Alibey Mah. | 2 | 427 | %76,8 | AKP | %39,9 |
| Ayan Köyü | 1 | 99 | %97,0 | AKP | %58,1 |
| Ağzıbüyük Köyü | 1 | 48 | %89,6 | MHP | %52,4 |
| Aşağıpelitözü Köyü | 1 | 272 | %97,8 | AKP | %47,9 |
| Aşağıyanlar Köyü | 1 | 182 | %96,2 | AKP | %55,1 |
| Aşağıçavuş Köyü | 1 | 78 | %97,4 | AKP | %62,2 |
| Balıbağı Köyü | 1 | 282 | %90,4 | MHP | %57,1 |
| Bayındır Köyü | 1 | 157 | %86,0 | AKP | %53,0 |
| Başeğmez Köyü | 1 | 75 | %100,0 | AKP | %53,3 |
| Beşdut Köyü | 1 | 282 | %87,2 | AKP | %74,4 |
| Bozkır Köyü | 1 | 130 | %93,1 | AKP | %47,1 |
| Buğday Pazarı Mah. | 48 | 17.385 | %89,8 | AKP | %35,8 |
| Cumhuriyet Mah. | 5 | 1.750 | %87,6 | İYİ | %35,3 |
| Danabaşı Köyü | 1 | 69 | %82,6 | AKP | %40,0 |
| Dedeköy | 1 | 135 | %91,9 | MHP | %55,7 |
| Değim Köyü | 1 | 87 | %98,9 | AKP | %50,0 |
| Doğantepe Köyü | 1 | 247 | %100,4 | AKP | %41,8 |
| Dutağaç Köyü | 1 | 78 | %94,9 | AKP | %45,7 |
| Esentepe Mah. | 4 | 1.396 | %92,2 | AKP | %46,4 |
| Fatih Mah. | 14 | 4.298 | %90,2 | AKP | %39,2 |
| Germece Köyü | 1 | 286 | %89,9 | MHP | %63,6 |
| Handırı Köyü | 1 | 95 | %92,6 | AKP | %47,7 |
| Hasakça Köyü | 1 | 246 | %91,9 | AKP | %42,2 |
| Hıdırlık Köyü | 1 | 33 | %100,0 | AKP | %45,5 |
| Karadayı Köyü | 2 | 445 | %90,6 | AKP | %41,3 |
| Karataş Mah. | 5 | 1.772 | %91,4 | AKP | %33,9 |
| Karatekin Mah. | 3 | 1.014 | %88,2 | MHP | %40,9 |
| Karaşeyh Köyü | 1 | 303 | %86,8 | MHP | %42,8 |
| Kırkevler Mah. | 11 | 3.663 | %90,7 | AKP | %31,8 |
| Kuzuköy | 1 | 35 | %77,1 | İYİ | %33,3 |
| Küçüklü Köyü | 1 | 114 | %100,9 | AKP | %56,5 |
| Merzi Köyü | 1 | 47 | %100,0 | AKP | %50,0 |
| Mimar Sinan Mah. | 3 | 965 | %79,3 | MHP | %39,1 |
| Ovacık Köyü | 2 | 440 | %88,0 | MHP | %42,3 |
| Paşaköy | 1 | 35 | %108,6 | MHP | %50,0 |
| Pehlivanlı Köyü | 1 | 55 | %98,2 | AKP | %60,4 |
| Satıyüzü Köyü | 1 | 153 | %93,5 | AKP | %66,2 |
| Süleymanlı Köyü | 1 | 132 | %111,4 | AKP | %40,2 |
| Tabakhane Mah. | 1 | 267 | %81,7 | İYİ | %32,1 |
| Taytak Köyü | 1 | 59 | %98,3 | AKP | %41,1 |
| Tuzlu Köyü | 1 | 129 | %92,3 | AKP | %42,2 |
| Tüney Köyü | 1 | 291 | %97,3 | AKP | %50,7 |
| Yeni Mah. | 17 | 5.899 | %90,1 | MHP | %35,3 |
| Yukarıpelitözü Köyü | 1 | 183 | %100,6 | AKP | %68,4 |
| Yukarıçavuş Köyü | 1 | 114 | %101,8 | AKP | %68,1 |
| Çatalelma Köyü | 1 | 318 | %84,9 | AKP | %56,8 |
| Çayırpınar Köyü | 1 | 95 | %91,6 | MHP | %54,7 |
| Çağabey Köyü | 1 | 67 | %92,5 | AKP | %53,3 |
| Çırçır Köyü | 1 | 36 | %80,6 | İYİ | %46,4 |
| Çiviköy | 1 | 292 | %94,2 | AKP | %58,4 |
| Ünür Köyü | 2 | 597 | %92,1 | AKP | %68,6 |
| İnandık Köyü | 1 | 85 | %102,4 | AKP | %57,1 |
| İnaç Köyü | 1 | 157 | %97,5 | MHP | %44,6 |
| İncik Köyü | 1 | 35 | %71,4 | AKP | %44,0 |
| İncili Çeşme Mah. | 1 | 216 | %92,6 | MHP | %35,9 |
| İçyenice Köyü | 1 | 152 | %108,6 | AKP | %54,9 |