Gemlik · Milletvekili
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiGemlik ilçesi
%31,8
AK PARTİ birinci
81.515 geçerli oy · katılım %90,1
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Gemlik ilçesinde Milletvekili oylamasında AK PARTİ %31,8 ile birinci; 81.515 geçerli oy, katılım %90,1.
Gemlik
Kayıtlı seçmen 92.468 · Oy kullanan 83.316 (katılım %90,1) · Geçerli 81.515 · Geçersiz 1.801
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| AKP | 25.903 | %31,8 |
| CHP | 23.876 | %29,3 |
| MHP | 10.098 | %12,4 |
| İYİ | 9.406 | %11,5 |
| DEM | 3.505 | %4,3 |
| ZAFER | 2.617 | %3,2 |
| YRP | 1.943 | %2,4 |
| MEMLEKET | 1.068 | %1,3 |
| BBP | 747 | %0,9 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 477 | %0,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 462 | %0,6 |
| GENÇPARTİ | 337 | %0,4 |
| AP | 222 | %0,3 |
| ANAP | 168 | %0,2 |
| TKP | 134 | %0,2 |
| MİLLET | 112 | %0,1 |
| VATAN | 102 | %0,1 |
| AB | 99 | %0,1 |
| SOL | 85 | %0,1 |
| HKP | 56 | %0,1 |
| HAK-PAR | 33 | %0,0 |
| TKH | 31 | %0,0 |
| YP | 14 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 13 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 3 | %0,0 |
| Kemal Tüfenk (bağımsız) | 2 | %0,0 |
| Salican Mustafa (bağımsız) | 2 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Adliye Mah. | 1 | 200 | %92,5 | CHP | %40,6 |
| Ata Mah. | 3 | 855 | %90,2 | AKP | %34,0 |
| Balıkpazarı Mah. | 4 | 1.372 | %89,0 | CHP | %36,3 |
| Büyükkumla Mah. | 2 | 564 | %90,3 | CHP | %37,1 |
| Cumhuriyet Mah. | 32 | 11.766 | %91,7 | CHP | %42,1 |
| Cihatlı Mah. | 4 | 1.292 | %87,2 | AKP | %36,1 |
| Demirsubaşı Mah. | 3 | 1.025 | %86,0 | CHP | %31,8 |
| Dr.Ziya Kaya Mah. | 36 | 13.258 | %90,4 | AKP | %32,2 |
| Engürücük Mah. | 3 | 786 | %90,7 | AKP | %41,1 |
| Eşref Dinçer Mah. | 42 | 15.323 | %91,1 | AKP | %39,0 |
| Feyziye Mah. | 1 | 164 | %95,7 | AKP | %61,8 |
| Fındıcak Mah. | 1 | 38 | %107,9 | AKP | %48,7 |
| Gençali Mah. | 3 | 993 | %88,7 | AKP | %33,8 |
| Güvenli Mah. | 1 | 156 | %95,5 | AKP | %38,9 |
| Halitpaşa Mah. | 3 | 774 | %85,5 | CHP | %30,9 |
| Hamidiye Mah. | 33 | 11.973 | %90,5 | AKP | %36,3 |
| Hamidiyeköy Mah. | 1 | 183 | %97,8 | AKP | %47,1 |
| Haydariye Mah. | 1 | 314 | %92,0 | CHP | %36,1 |
| Hisar Mah. | 14 | 4.983 | %90,2 | AKP | %31,4 |
| Karacaali Mah. | 2 | 578 | %89,8 | CHP | %40,0 |
| Katırlı Mah. | 1 | 320 | %93,8 | AKP | %44,7 |
| Kayhan Mah. | 7 | 2.313 | %88,3 | AKP | %31,8 |
| Kumla Mah. | 15 | 5.539 | %83,5 | CHP | %42,9 |
| Kurtul Mah. | 2 | 698 | %91,1 | CHP | %35,1 |
| Kurşunlu Mah. | 4 | 1.476 | %90,0 | CHP | %38,3 |
| Küçükkumla Mah. | 2 | 476 | %91,4 | CHP | %52,8 |
| Muratoba Mah. | 2 | 399 | %93,7 | AKP | %38,2 |
| Narlı Mah. | 1 | 324 | %88,9 | CHP | %48,8 |
| Orhaniye Mah. | 4 | 1.346 | %85,1 | CHP | %34,4 |
| Osmaniye Mah. | 14 | 5.052 | %89,8 | AKP | %36,1 |
| Umurbey Mah. | 9 | 3.395 | %91,8 | CHP | %37,9 |
| Yeni Mah. | 10 | 3.623 | %90,4 | AKP | %31,9 |
| Yeniköy Mah. | 2 | 381 | %94,5 | AKP | %44,5 |
| Şahinyurdu Mah. | 1 | 356 | %95,5 | AKP | %52,8 |
| Şükriye Mah. | 1 | 173 | %94,2 | AKP | %35,7 |