%43,6
YEŞİL SOL PARTİ birinci
13.246 geçerli oy · katılım %75,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Adilcevaz ilçesinde Milletvekili oylamasında YEŞİL SOL PARTİ %43,6 ile birinci; 13.246 geçerli oy, katılım %75,7.
Kayıtlı seçmen 18.292 · Oy kullanan 13.848 (katılım %75,7) · Geçerli 13.246 · Geçersiz 602
Adilcevaz Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| DEM | 5.771 | %43,6 |
| AKP | 4.444 | %33,6 |
| İYİ | 1.425 | %10,8 |
| MHP | 834 | %6,3 |
| YRP | 254 | %1,9 |
| SOL | 98 | %0,7 |
| MEMLEKET | 82 | %0,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 61 | %0,5 |
| BBP | 56 | %0,4 |
| AB | 40 | %0,3 |
| AP | 29 | %0,2 |
| ANAP | 26 | %0,2 |
| HAK-PAR | 23 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 19 | %0,1 |
| TKP | 17 | %0,1 |
| HKP | 16 | %0,1 |
| GBP | 13 | %0,1 |
| VATAN | 12 | %0,1 |
| YP | 11 | %0,1 |
| MİLLET | 7 | %0,1 |
| TKH | 7 | %0,1 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 1 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Adilcevaz mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akyazı Köyü | 1 | 229 | %76,4 | DEM | %84,7 |
| Akçıra Köyü | 2 | 542 | %81,6 | DEM | %90,9 |
| Alacaatlı Mah. | 6 | 2.036 | %79,4 | AKP | %37,4 |
| Atatürk Mah. | 6 | 1.663 | %78,4 | DEM | %41,1 |
| Aydınlar-Atatürk Mah. | 1 | 342 | %62,3 | DEM | %55,0 |
| Aydınlar-Budaklı Mah. | 1 | 217 | %62,2 | DEM | %40,8 |
| Aydınlar-Esentepe Mah. | 1 | 81 | %69,1 | AKP | %44,2 |
| Aydınlar-Gültepe Mah. | 1 | 114 | %71,9 | DEM | %76,3 |
| Aydınlar-Kışkılı Mah. | 1 | 103 | %70,9 | DEM | %55,9 |
| Aydınlar-Menderes Mah. | 1 | 212 | %69,8 | DEM | %47,9 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mah. | 1 | 159 | %67,9 | DEM | %43,4 |
| Aygırgölü Köyü | 1 | 27 | %111,1 | AKP | %70,0 |
| Aşağısüphan Köyü | 2 | 549 | %73,8 | DEM | %84,1 |
| Bahçedere Köyü | 2 | 649 | %74,6 | AKP | %51,0 |
| Cevizli Mah. | 4 | 1.212 | %79,8 | AKP | %44,3 |
| Cihangir Köyü | 1 | 103 | %78,6 | DEM | %48,1 |
| Dizdar Köyü | 1 | 33 | %81,8 | AKP | %51,9 |
| Erikbağı Köyü | 1 | 151 | %88,1 | DEM | %50,4 |
| Esenkıyı Köyü | 1 | 153 | %77,8 | DEM | %85,2 |
| Göldüzü Köyü | 2 | 800 | %52,0 | DEM | %58,1 |
| Gölüstü Köyü | 1 | 89 | %95,5 | AKP | %83,3 |
| Gümüşdüven Köyü | 1 | 276 | %66,3 | DEM | %92,0 |
| Harmantepe Köyü | 1 | 243 | %72,4 | DEM | %49,7 |
| Heybeli Köyü | 2 | 472 | %78,0 | DEM | %91,9 |
| Hıdırşah Mah. | 3 | 931 | %80,7 | AKP | %46,1 |
| Kaleboynu Mah. | 3 | 1.070 | %73,1 | AKP | %43,6 |
| Karakolköy | 1 | 55 | %70,9 | AKP | %59,0 |
| Karaşeyh Köyü | 1 | 196 | %60,2 | DEM | %81,0 |
| Karşıyaka Köyü | 1 | 342 | %79,2 | DEM | %78,3 |
| Kavuştuk Köyü | 2 | 508 | %77,2 | DEM | %92,8 |
| Kömürlü Köyü | 1 | 299 | %64,9 | DEM | %64,1 |
| Mollafadıl Köyü | 1 | 113 | %83,2 | DEM | %52,2 |
| Orta Mah. | 5 | 1.384 | %79,1 | AKP | %45,1 |
| Sefasahil Köyü | 1 | 144 | %79,2 | AKP | %54,2 |
| Selçuklu Mah. | 1 | 303 | %75,9 | AKP | %40,9 |
| Yarımada Köyü | 1 | 138 | %95,7 | DEM | %88,3 |
| Yıldızköy | 1 | 25 | %108,0 | AKP | %77,8 |
| Yolçatı Köyü | 1 | 184 | %83,2 | AKP | %48,3 |
| Yukarısüphan Köyü | 2 | 441 | %60,1 | DEM | %74,4 |
| Çanakyayla Köyü | 1 | 236 | %71,6 | DEM | %77,1 |
| Çayır Mah. | 4 | 1.250 | %81,7 | AKP | %46,6 |
| Örentaş Köyü | 1 | 91 | %71,4 | DEM | %81,3 |
| İpekçayır Köyü | 1 | 127 | %87,4 | AKP | %61,1 |