%42,3
AK PARTİ birinci
97.112 geçerli oy · katılım %92,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Amasya Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında AK PARTİ %42,3 ile birinci; 97.112 geçerli oy, katılım %92,7.
Kayıtlı seçmen 107.218 · Oy kullanan 99.343 (katılım %92,7) · Geçerli 97.112 · Geçersiz 2.231
Amasya Merkez Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| AKP | 41.048 | %42,3 |
| CHP | 29.095 | %30,0 |
| MHP | 12.021 | %12,4 |
| İYİ | 7.646 | %7,9 |
| ZAFER | 1.722 | %1,8 |
| YRP | 1.487 | %1,5 |
| BBP | 1.043 | %1,1 |
| MEMLEKET | 601 | %0,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 492 | %0,5 |
| AP | 315 | %0,3 |
| DEM | 310 | %0,3 |
| TİP | 286 | %0,3 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 259 | %0,3 |
| ANAP | 190 | %0,2 |
| GENÇPARTİ | 96 | %0,1 |
| HAK-PAR | 77 | %0,1 |
| MİLLET | 71 | %0,1 |
| VATAN | 71 | %0,1 |
| GBP | 59 | %0,1 |
| SOL | 51 | %0,1 |
| HKP | 46 | %0,1 |
| TKP | 45 | %0,1 |
| TKH | 33 | %0,0 |
| YP | 30 | %0,0 |
| ATA İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 13 | %0,0 |
| SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 3 | %0,0 |
| EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 2 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Amasya Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Abacı Köyü | 1 | 357 | %96,6 | CHP | %92,6 |
| Akbilek Mah. | 18 | 6.790 | %91,1 | AKP | %39,3 |
| Aksalur Köyü | 2 | 405 | %97,0 | AKP | %75,7 |
| Aktaş Köyü | 1 | 49 | %95,9 | AKP | %70,2 |
| Akyazı Köyü | 1 | 88 | %94,3 | AKP | %58,5 |
| Alakadı Köyü | 1 | 80 | %100,0 | AKP | %53,3 |
| Albayrak Köyü | 1 | 136 | %99,3 | CHP | %91,7 |
| Ardıçlar Köyü | 1 | 195 | %99,0 | CHP | %91,8 |
| Avşar Köyü | 1 | 195 | %92,8 | CHP | %49,1 |
| Aydınca Köyü | 1 | 379 | %95,5 | AKP | %49,1 |
| Aydınlık Köyü | 2 | 563 | %95,4 | AKP | %71,6 |
| Aydoğdu Köyü | 1 | 68 | %100,0 | AKP | %44,8 |
| Bahçeleriçi Mah. | 22 | 8.272 | %91,4 | AKP | %38,8 |
| Bayat Köyü | 1 | 38 | %84,2 | CHP | %93,8 |
| Bağlarüstü Köyü | 1 | 290 | %96,6 | AKP | %77,6 |
| Bağlıca Köyü | 1 | 284 | %96,5 | AKP | %67,7 |
| Beke Köyü | 1 | 123 | %100,0 | CHP | %83,6 |
| Beldağı Köyü | 1 | 238 | %98,3 | AKP | %85,0 |
| Beyazıtpaşa Mah. | 6 | 2.007 | %90,9 | CHP | %38,3 |
| Boğaköy | 2 | 575 | %92,9 | AKP | %57,0 |
| Boğazköy Mah. | 2 | 532 | %95,3 | AKP | %56,8 |
| Bulduklu Köyü | 1 | 127 | %92,9 | CHP | %46,6 |
| Böke Köyü | 1 | 88 | %98,9 | CHP | %90,5 |
| Dadıköy | 1 | 205 | %99,5 | AKP | %73,1 |
| Damudere Köyü | 1 | 298 | %99,0 | CHP | %92,6 |
| Demet Evler Mah. | 1 | 183 | %89,1 | AKP | %41,0 |
| Dere Mah. | 1 | 351 | %89,5 | CHP | %46,7 |
| Değirmendere Köyü | 1 | 194 | %91,8 | AKP | %59,2 |
| Doğantepe Köyü | 2 | 681 | %92,1 | CHP | %43,7 |
| Duruca Köyü | 1 | 195 | %101,0 | AKP | %60,8 |
| Direkli Köyü | 1 | 256 | %100,8 | CHP | %87,8 |
| Ellibeşevler Mah. | 20 | 7.307 | %91,6 | AKP | %36,6 |
| Eliktekke Köyü | 1 | 40 | %107,5 | AKP | %73,8 |
| Ermiş Köyü | 1 | 335 | %99,1 | AKP | %73,6 |
| Eskikızılca Köyü | 1 | 31 | %106,5 | AKP | %57,6 |
| Ezinepazar Köyü | 3 | 922 | %93,9 | AKP | %65,3 |
| Fethiye Mah. | 3 | 873 | %91,1 | CHP | %48,3 |
| Fındıklı Mah. | 1 | 364 | %89,0 | AKP | %43,4 |
| Gerne Köyü | 1 | 209 | %95,2 | AKP | %61,9 |
| Gökdere Köyü | 1 | 20 | %120,0 | CHP | %87,5 |
| Gökmedrese Mah. | 3 | 909 | %90,3 | AKP | %42,3 |
| Göllü Bağları Mah. | 3 | 1.126 | %91,7 | AKP | %46,1 |
| Gözlek Köyü | 1 | 162 | %93,8 | AKP | %36,7 |
| Gümüşlü Mah. | 1 | 116 | %118,1 | AKP | %49,3 |
| Hacı İlyas Mah. | 4 | 1.248 | %89,9 | AKP | %38,5 |
| Hacılar Meydanı Mah. | 30 | 11.021 | %92,9 | AKP | %39,1 |
| Halifeli Köyü | 1 | 183 | %94,0 | CHP | %95,3 |
| Hasabdal Köyü | 1 | 44 | %104,6 | CHP | %95,7 |
| Hatuniye Mah. | 1 | 123 | %87,8 | CHP | %42,0 |
| Helvacı Mah. | 4 | 1.290 | %92,3 | AKP | %53,4 |
| Hızırpaşa Mah. | 12 | 4.440 | %90,3 | AKP | %40,0 |
| Kaleboğazı Köyü | 1 | 20 | %100,0 | CHP | %65,0 |
| Kaleköy | 1 | 357 | %94,7 | AKP | %79,5 |
| Kapıkaya Köyü | 1 | 316 | %92,1 | AKP | %59,7 |
| Karaali Köyü | 1 | 166 | %97,6 | CHP | %48,8 |
| Karakese Köyü | 1 | 22 | %122,7 | AKP | %64,0 |
| Karaköprü Köyü | 2 | 418 | %94,3 | AKP | %70,0 |
| Karasenir Mah. | 2 | 561 | %93,8 | AKP | %61,0 |
| Karataş Köyü | 1 | 85 | %100,0 | CHP | %95,2 |
| Karaçavuş Köyü | 1 | 59 | %103,4 | CHP | %93,2 |
| Karaibrahim Köyü | 1 | 215 | %97,7 | CHP | %91,2 |
| Karsan Köyü | 1 | 106 | %100,0 | CHP | %87,9 |
| Kayabaşı Köyü | 2 | 528 | %92,1 | AKP | %43,2 |
| Kayacık Köyü | 1 | 178 | %96,1 | CHP | %92,2 |
| Kayrak Köyü | 1 | 168 | %98,2 | AKP | %71,8 |
| Keçili Köyü | 1 | 86 | %101,2 | CHP | %90,5 |
| Keşlik Köyü | 1 | 173 | %98,3 | AKP | %57,3 |
| Kızılca Köyü | 2 | 630 | %96,0 | AKP | %68,0 |
| Kızılkışlacık Köyü | 2 | 402 | %98,3 | AKP | %78,4 |
| Kızoğlu Köyü | 1 | 170 | %92,9 | CHP | %93,5 |
| Kızseki Köyü | 2 | 453 | %96,0 | AKP | %77,2 |
| Koza Mah. | 3 | 995 | %91,7 | AKP | %42,6 |
| Kurşunlu Mah. | 5 | 1.555 | %91,4 | AKP | %45,0 |
| Kutu Köyü | 1 | 56 | %94,6 | AKP | %48,0 |
| Kuzgeçe Köyü | 1 | 236 | %94,1 | AKP | %70,5 |
| Köyceğiz Köyü | 1 | 104 | %93,3 | CHP | %89,7 |
| Küçükkızılca Köyü | 1 | 217 | %95,9 | CHP | %81,2 |
| Kirazlıdere Mah. | 9 | 3.082 | %92,1 | AKP | %39,1 |
| Mahmatlar Köyü | 1 | 175 | %100,0 | AKP | %64,9 |
| Mehmet Paşa Mah. | 4 | 1.366 | %91,5 | CHP | %39,4 |
| Meşeliçiftliği Köyü | 1 | 154 | %95,5 | CHP | %89,2 |
| Musaköy | 1 | 299 | %93,0 | AKP | %70,9 |
| Nergiz Mah. | 1 | 123 | %90,2 | CHP | %36,9 |
| Oluz Köyü | 2 | 456 | %93,0 | AKP | %38,1 |
| Orman Bağları Mah. | 1 | 119 | %96,6 | AKP | %54,1 |
| Ormanözü Köyü | 1 | 250 | %98,0 | AKP | %90,9 |
| Ortaköy | 1 | 139 | %97,1 | AKP | %36,6 |
| Ovasaray Köyü | 1 | 357 | %95,2 | AKP | %58,1 |
| Pirinççi Mah. | 1 | 299 | %92,0 | AKP | %33,3 |
| Saraycık Köyü | 1 | 148 | %94,6 | AKP | %58,0 |
| Sarayözü Köyü | 1 | 76 | %86,8 | CHP | %63,3 |
| Sarıalan Köyü | 1 | 234 | %94,9 | CHP | %84,1 |
| Sarıkız Köyü | 1 | 213 | %97,7 | CHP | %87,3 |
| Sarımeşe Köyü | 2 | 449 | %90,9 | AKP | %63,8 |
| Sarıyar Köyü | 1 | 273 | %96,3 | CHP | %93,9 |
| Savadiye Mah. | 2 | 631 | %94,1 | CHP | %59,1 |
| Sazköy | 1 | 144 | %97,2 | CHP | %69,1 |
| Sevincer Köyü | 1 | 385 | %94,8 | CHP | %48,7 |
| Sıracevizler Köyü | 1 | 174 | %94,3 | AKP | %41,5 |
| Sofular Mah. | 1 | 286 | %95,8 | AKP | %46,3 |
| Soma Köyü | 1 | 89 | %100,0 | AKP | %52,3 |
| Tatar Köyü | 1 | 318 | %95,3 | AKP | %49,7 |
| Tuzsuz Köyü | 1 | 167 | %96,4 | AKP | %37,7 |
| Uygur Köyü | 2 | 691 | %98,6 | CHP | %95,6 |
| Yassıçal Köyü | 2 | 553 | %96,8 | CHP | %80,7 |
| Yavru Köyü | 1 | 51 | %107,8 | AKP | %46,3 |
| Yazı Bağları Mah. | 1 | 322 | %94,4 | AKP | %42,8 |
| Yağcıabdal Köyü | 1 | 304 | %97,7 | CHP | %86,4 |
| Yağmur Köyü | 1 | 87 | %95,4 | AKP | %64,6 |
| Yeniköy Mah. | 1 | 314 | %94,6 | AKP | %54,7 |
| Yeşildere Köyü | 1 | 71 | %101,4 | CHP | %83,3 |
| Yeşilyenice Mah. | 2 | 700 | %96,3 | AKP | %44,9 |
| Yeşilöz Köyü | 1 | 183 | %96,7 | CHP | %93,8 |
| Yıkılgan Köyü | 1 | 328 | %93,0 | AKP | %76,1 |
| Yıldızköy | 1 | 133 | %95,5 | AKP | %71,0 |
| Yolyanı Köyü | 1 | 244 | %93,4 | AKP | %53,7 |
| Yuvacık Köyü | 1 | 40 | %105,0 | MHP | %56,1 |
| Yuvaköy | 1 | 137 | %94,9 | AKP | %73,9 |
| Yüzevler Mah. | 3 | 895 | %88,4 | CHP | %41,4 |
| Ziyaret-Aşağı Mah. | 6 | 2.063 | %93,3 | AKP | %58,4 |
| Ziyaret-Saraycık Mah. | 1 | 132 | %99,2 | AKP | %75,8 |
| Ziyaret-Yukarı Mah. | 3 | 1.043 | %95,5 | AKP | %72,2 |
| Çakallar Mah. | 1 | 252 | %96,0 | AKP | %57,7 |
| Çatalçam Köyü | 1 | 23 | %113,0 | AKP | %68,0 |
| Çavuşköy | 1 | 220 | %91,4 | AKP | %45,4 |
| Çengelkayı Köyü | 1 | 110 | %94,6 | CHP | %85,4 |
| Çivi Köyü | 1 | 127 | %96,9 | AKP | %62,3 |
| Çiğdemlik Köyü | 1 | 355 | %94,7 | AKP | %70,7 |
| Özfındıklı Köyü | 1 | 79 | %98,7 | CHP | %88,5 |
| Ümük Köyü | 1 | 115 | %96,5 | CHP | %91,9 |
| Üçler Mah. | 3 | 938 | %89,3 | CHP | %40,8 |
| İbecik Köyü | 1 | 239 | %90,4 | AKP | %73,9 |
| İhsaniye Mah. | 5 | 1.819 | %91,5 | AKP | %51,1 |
| İlgazi Köyü | 1 | 130 | %95,4 | AKP | %33,1 |
| İlyas Köyü | 2 | 637 | %96,4 | AKP | %60,4 |
| İpekköy | 2 | 466 | %95,3 | CHP | %37,5 |
| Şamlar Mah. | 3 | 845 | %92,1 | AKP | %39,4 |
| Şehirüstü Mah. | 4 | 1.339 | %92,2 | CHP | %45,1 |
| Şeyhcui Mah. | 47 | 17.249 | %91,6 | AKP | %44,9 |
| Şeyhsadi Köyü | 1 | 297 | %93,3 | AKP | %40,3 |