Tuşba · Cumhurbaşkanı
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiTuşba ilçesi
%60,7
Kemal Kılıçdaroğlu birinci
72.827 geçerli oy · katılım %77,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tuşba ilçesinde Cumhurbaşkanı oylamasında Kemal Kılıçdaroğlu %60,7 ile birinci; 72.827 geçerli oy, katılım %77,6.
Tuşba
Kayıtlı seçmen 97.279 · Oy kullanan 75.459 (katılım %77,6) · Geçerli 72.827 · Geçersiz 2.632
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 44.187 | %60,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 27.453 | %37,7 |
| Sinan Oğan | 953 | %1,3 |
| Muharrem İnce | 234 | %0,3 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Abdurrahman Gazi Mah. | 35 | 12.518 | %82,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %49,7 |
| Adıgüzel Mah. | 2 | 534 | %48,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %56,7 |
| Akköprü Mah. | 24 | 8.291 | %81,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,2 |
| Akçaören Mah. | 1 | 224 | %73,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,3 |
| Akçift Mah. | 1 | 87 | %85,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,5 |
| Alabayır Mah. | 2 | 630 | %53,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,9 |
| Alaköy Mah. | 2 | 627 | %88,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %84,6 |
| Altıntepe Mah. | 25 | 8.911 | %77,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %62,0 |
| Arısu Mah. | 1 | 292 | %73,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,2 |
| Atmaca Mah. | 1 | 282 | %81,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,6 |
| Ayanıs Mah. | 1 | 237 | %90,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %75,9 |
| Aşıt Mah. | 1 | 265 | %64,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,5 |
| Bardakçı Mah. | 13 | 4.489 | %80,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,4 |
| Bağdaşan Mah. | 1 | 158 | %66,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,3 |
| Beyüzümü Mah. | 21 | 7.396 | %75,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,8 |
| Canik Mah. | 2 | 621 | %78,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,7 |
| Dağönü Mah. | 1 | 180 | %77,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,4 |
| Derebey Mah. | 1 | 246 | %69,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,5 |
| Değirmenözü Mah. | 1 | 99 | %91,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,1 |
| Dibekdüzü Mah. | 1 | 175 | %85,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,5 |
| Dilimli Mah. | 1 | 361 | %71,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,0 |
| Ermişler Mah. | 3 | 787 | %59,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %83,1 |
| Esenpınar Mah. | 1 | 186 | %74,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,4 |
| Gedelova Mah. | 1 | 261 | %77,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,5 |
| Göllü Mah. | 1 | 236 | %88,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %90,6 |
| Gölyazı Mah. | 2 | 397 | %70,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,3 |
| Gülsünler Mah. | 1 | 163 | %87,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %77,5 |
| Güvençli Mah. | 2 | 581 | %54,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %61,7 |
| Halkalı Mah. | 2 | 382 | %81,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,0 |
| Hıdırköy Mah. | 2 | 388 | %73,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,0 |
| Kalecik Mah. | 23 | 8.515 | %77,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,8 |
| Karaağaç Mah. | 1 | 168 | %63,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,7 |
| Kasımoğlu Mah. | 1 | 282 | %83,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %88,3 |
| Kelle Mah. | 1 | 42 | %81,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %62,5 |
| Kolsatan Mah. | 1 | 96 | %85,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %83,3 |
| Kozluca Mah. | 1 | 129 | %78,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %65,6 |
| Koçköy Mah. | 1 | 97 | %75,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,0 |
| Kumluca Mah. | 1 | 211 | %51,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,6 |
| Meydancık Mah. | 1 | 71 | %76,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,8 |
| Mollakasım Mah. | 1 | 206 | %88,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %64,4 |
| Ocaklı Mah. | 1 | 305 | %79,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,5 |
| Otluca Mah. | 1 | 158 | %82,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,4 |
| Pirgarip Mah. | 1 | 356 | %72,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %62,5 |
| Satıbey Mah. | 1 | 87 | %88,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,7 |
| Sağlamtaş Mah. | 1 | 114 | %70,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %77,9 |
| Seyrantepe Mah. | 32 | 11.676 | %75,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %76,2 |
| Tabanlı Mah. | 1 | 125 | %76,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,1 |
| Tevekli Mah. | 1 | 87 | %82,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %50,0 |
| Topaktaş Mah. | 2 | 622 | %81,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,2 |
| Yalnızağaç Mah. | 1 | 140 | %88,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,2 |
| Yaylıyaka Mah. | 2 | 419 | %75,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,7 |
| Yemlice Mah. | 1 | 237 | %79,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,6 |
| Yeniköşk Mah. | 1 | 223 | %65,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,6 |
| Yeşilköy Mah. | 6 | 1.476 | %80,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,9 |
| Yeşilsu Mah. | 2 | 382 | %73,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,6 |
| Yumrutepe Mah. | 1 | 366 | %88,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %86,4 |
| Çakırbey Mah. | 1 | 143 | %58,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,6 |
| Çobanoğlu Mah. | 1 | 165 | %67,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %57,8 |
| Çolpan Mah. | 1 | 130 | %80,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %81,6 |
| Çomaklı Mah. | 1 | 160 | %71,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,2 |
| Çitören Mah. | 2 | 552 | %64,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %65,9 |
| Özkaynak Mah. | 1 | 275 | %77,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,9 |
| Özyurt Mah. | 1 | 76 | %77,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %65,5 |
| İskele Mah. | 22 | 7.341 | %78,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,8 |
| İstasyon Mah. | 21 | 7.747 | %79,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,9 |
| Şahgeldi Mah. | 1 | 155 | %67,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %76,5 |
| Şemsibey Mah. | 11 | 3.941 | %72,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,6 |