Adilcevaz · Cumhurbaşkanı
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel SeçimiAdilcevaz ilçesi
%53,4
Kemal Kılıçdaroğlu birinci
13.374 geçerli oy · katılım %75,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Adilcevaz ilçesinde Cumhurbaşkanı oylamasında Kemal Kılıçdaroğlu %53,4 ile birinci; 13.374 geçerli oy, katılım %75,7.
Adilcevaz
Kayıtlı seçmen 18.292 · Oy kullanan 13.849 (katılım %75,7) · Geçerli 13.374 · Geçersiz 475
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.146 | %53,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.800 | %43,4 |
| Sinan Oğan | 373 | %2,8 |
| Muharrem İnce | 55 | %0,4 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akyazı Köyü | 1 | 229 | %76,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,6 |
| Akçıra Köyü | 2 | 542 | %81,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,6 |
| Alacaatlı Mah. | 6 | 2.036 | %79,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %51,6 |
| Atatürk Mah. | 6 | 1.663 | %78,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %51,7 |
| Aydınlar-Atatürk Mah. | 1 | 342 | %62,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,0 |
| Aydınlar-Budaklı Mah. | 1 | 217 | %62,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,8 |
| Aydınlar-Esentepe Mah. | 1 | 81 | %69,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %52,8 |
| Aydınlar-Gültepe Mah. | 1 | 114 | %71,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %81,0 |
| Aydınlar-Kışkılı Mah. | 1 | 103 | %70,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,3 |
| Aydınlar-Menderes Mah. | 1 | 212 | %69,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %51,0 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mah. | 1 | 159 | %67,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,2 |
| Aygırgölü Köyü | 1 | 27 | %111,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %96,7 |
| Aşağısüphan Köyü | 2 | 549 | %73,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,0 |
| Bahçedere Köyü | 2 | 649 | %74,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,6 |
| Cevizli Mah. | 4 | 1.212 | %79,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %53,6 |
| Cihangir Köyü | 1 | 103 | %78,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %56,3 |
| Dizdar Köyü | 1 | 33 | %81,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,6 |
| Erikbağı Köyü | 1 | 151 | %88,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,3 |
| Esenkıyı Köyü | 1 | 153 | %77,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,2 |
| Göldüzü Köyü | 2 | 800 | %52,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %62,5 |
| Gölüstü Köyü | 1 | 89 | %95,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %85,7 |
| Gümüşdüven Köyü | 1 | 276 | %66,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,1 |
| Harmantepe Köyü | 1 | 243 | %72,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,1 |
| Heybeli Köyü | 2 | 472 | %78,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %92,5 |
| Hıdırşah Mah. | 3 | 931 | %80,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %61,6 |
| Kaleboynu Mah. | 3 | 1.070 | %73,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %60,8 |
| Karakolköy | 1 | 55 | %70,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %63,2 |
| Karaşeyh Köyü | 1 | 196 | %60,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,3 |
| Karşıyaka Köyü | 1 | 342 | %79,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,1 |
| Kavuştuk Köyü | 2 | 508 | %77,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,3 |
| Kömürlü Köyü | 1 | 299 | %64,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,3 |
| Mollafadıl Köyü | 1 | 113 | %83,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,1 |
| Orta Mah. | 5 | 1.384 | %79,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %59,3 |
| Sefasahil Köyü | 1 | 144 | %79,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %65,4 |
| Selçuklu Mah. | 1 | 303 | %75,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %49,8 |
| Yarımada Köyü | 1 | 138 | %95,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,8 |
| Yıldızköy | 1 | 25 | %108,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %88,9 |
| Yolçatı Köyü | 1 | 184 | %83,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,1 |
| Yukarısüphan Köyü | 2 | 441 | %60,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,2 |
| Çanakyayla Köyü | 1 | 236 | %71,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %78,4 |
| Çayır Mah. | 4 | 1.250 | %81,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %61,5 |
| Örentaş Köyü | 1 | 91 | %72,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %87,9 |
| İpekçayır Köyü | 1 | 127 | %87,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %69,2 |