İdil · Cumhurbaşkanı
28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci Oylamasıİdil ilçesi
%74,7
Kemal Kılıçdaroğlu birinci
30.821 geçerli oy · katılım %72,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
İdil ilçesinde Cumhurbaşkanı oylamasında Kemal Kılıçdaroğlu %74,7 ile birinci; 30.821 geçerli oy, katılım %72,0.
İdil
Kayıtlı seçmen 43.632 · Oy kullanan 31.424 (katılım %72,0) · Geçerli 30.821 · Geçersiz 603
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 23.015 | %74,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.806 | %25,3 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akdağ Köyü | 1 | 246 | %75,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,0 |
| Akkoyunlu Köyü | 1 | 228 | %67,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,6 |
| Aksoy Köyü | 2 | 514 | %98,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %99,6 |
| Alakamış Köyü | 2 | 427 | %93,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %98,3 |
| Atakent Mah. | 10 | 3.209 | %71,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,8 |
| Açma Köyü | 1 | 185 | %95,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %98,3 |
| Aşağı Mah. | 4 | 1.416 | %69,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,5 |
| Basakköy | 1 | 88 | %85,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,9 |
| Bereketli Köyü | 1 | 82 | %70,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,9 |
| Bozburun Köyü | 1 | 91 | %74,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,3 |
| Bozkır Köyü | 1 | 149 | %69,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %50,5 |
| Dumanlı Köyü | 2 | 462 | %65,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %78,5 |
| Duruköy | 2 | 525 | %64,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,5 |
| Dirsekli Köyü | 1 | 349 | %63,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,9 |
| Gedik Köyü | 1 | 98 | %100,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,0 |
| Güzelova Köyü | 1 | 190 | %85,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %72,1 |
| Haberli Köyü | 1 | 123 | %68,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,7 |
| Hendekköy | 1 | 62 | %74,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,7 |
| Işık Köyü | 1 | 35 | %111,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %69,2 |
| Karalar-Temel Mah. | 3 | 1.085 | %62,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,7 |
| Karalar-Şamil Mah. | 3 | 1.078 | %67,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,5 |
| Kayalı Köyü | 1 | 217 | %93,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %87,9 |
| Kayı Köyü | 1 | 108 | %99,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,0 |
| Kaşıkçı Köyü | 1 | 141 | %75,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %61,5 |
| Kentli Köyü | 1 | 152 | %86,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %94,6 |
| Kırca Köyü | 1 | 198 | %77,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,2 |
| Kozluca Köyü | 2 | 407 | %77,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,2 |
| Kurtuluş Köyü | 1 | 178 | %91,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %99,4 |
| Kuyulu Köyü | 1 | 232 | %71,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %50,6 |
| Köyceğiz Köyü | 1 | 356 | %71,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,4 |
| Mağaraköy | 1 | 11 | %127,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,1 |
| Ocaklı Köyü | 1 | 176 | %84,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,0 |
| Okçu Köyü | 1 | 380 | %75,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,5 |
| Ortaca Köyü | 1 | 33 | %103,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %81,8 |
| Ortaköy | 2 | 529 | %73,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,2 |
| Oyalı Köyü | 4 | 1.255 | %77,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,4 |
| Oymak Köyü | 2 | 779 | %66,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %93,9 |
| Peçenek Köyü | 1 | 34 | %100,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,7 |
| Pınarbaşı Köyü | 4 | 1.485 | %93,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %66,9 |
| Sarıköy | 1 | 50 | %40,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,2 |
| Sırtköy-Dicle Mah. | 1 | 323 | %79,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,8 |
| Sırtköy-Fırat Mah. | 3 | 844 | %68,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %84,3 |
| Sulak Köyü | 3 | 737 | %70,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %94,8 |
| Tekeköy | 3 | 999 | %68,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,5 |
| Tepecik Köyü | 2 | 503 | %66,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,8 |
| Tepeköy | 3 | 1.051 | %86,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %95,9 |
| Toklu Köyü | 1 | 137 | %85,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,9 |
| Topraklı Köyü | 1 | 210 | %85,2 | Recep Tayyip Erdoğan | %81,9 |
| Turgut Özal Mah. | 13 | 4.589 | %67,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,8 |
| Ulak Köyü | 2 | 532 | %76,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,6 |
| Uçarlı Köyü | 1 | 173 | %80,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %76,3 |
| Uğrak Köyü | 2 | 446 | %77,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %80,9 |
| Varımlı Köyü | 1 | 368 | %70,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,9 |
| Yalaz Köyü | 1 | 32 | %118,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,8 |
| Yarbaşı Köyü | 2 | 721 | %61,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %97,3 |
| Yavşan Köyü | 2 | 595 | %67,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %84,1 |
| Yayalar Köyü | 1 | 139 | %73,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %73,2 |
| Yazman Köyü | 2 | 468 | %58,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %52,1 |
| Yağmurca Köyü | 1 | 77 | %93,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,7 |
| Yeni Mah. | 17 | 6.093 | %67,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,4 |
| Yolaçan Köyü | 1 | 188 | %75,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,9 |
| Yukarı Mah. | 9 | 3.017 | %67,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,4 |
| Yuvalı Köyü | 1 | 137 | %80,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,8 |
| Yörük Köyü | 1 | 96 | %72,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %61,2 |
| Yüksekköy | 2 | 525 | %65,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,2 |
| Çınarlı Köyü | 1 | 102 | %70,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,3 |
| Çığır Köyü | 4 | 1.051 | %81,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,2 |
| Çukurlu Köyü | 1 | 91 | %105,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,7 |
| Özbek Köyü | 2 | 552 | %70,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,4 |
| Özen Köyü | 3 | 923 | %64,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %92,4 |
| Öğündük Köyü | 1 | 252 | %62,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %80,1 |
| Üçok Köyü | 1 | 298 | %60,7 | Recep Tayyip Erdoğan | %72,7 |