Adilcevaz · Cumhurbaşkanı
28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi İkinci OylamasıAdilcevaz ilçesi
%52,2
Kemal Kılıçdaroğlu birinci
12.293 geçerli oy · katılım %68,5
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Adilcevaz ilçesinde Cumhurbaşkanı oylamasında Kemal Kılıçdaroğlu %52,2 ile birinci; 12.293 geçerli oy, katılım %68,5.
Adilcevaz
Kayıtlı seçmen 18.310 · Oy kullanan 12.545 (katılım %68,5) · Geçerli 12.293 · Geçersiz 252
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.414 | %52,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.879 | %47,8 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akyazı Köyü | 1 | 230 | %63,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %84,0 |
| Akçıra Köyü | 2 | 542 | %64,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,6 |
| Alacaatlı Mah. | 6 | 2.036 | %73,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %55,6 |
| Atatürk Mah. | 6 | 1.664 | %71,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %50,9 |
| Aydınlar-Atatürk Mah. | 1 | 343 | %58,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,4 |
| Aydınlar-Budaklı Mah. | 1 | 217 | %58,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %51,6 |
| Aydınlar-Esentepe Mah. | 1 | 81 | %56,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,9 |
| Aydınlar-Gültepe Mah. | 1 | 114 | %72,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,5 |
| Aydınlar-Kışkılı Mah. | 1 | 103 | %65,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,4 |
| Aydınlar-Menderes Mah. | 1 | 212 | %64,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %54,0 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mah. | 1 | 159 | %69,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %53,2 |
| Aygırgölü Köyü | 1 | 27 | %111,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %96,7 |
| Aşağısüphan Köyü | 2 | 551 | %67,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,7 |
| Bahçedere Köyü | 2 | 650 | %66,5 | Recep Tayyip Erdoğan | %56,8 |
| Cevizli Mah. | 4 | 1.213 | %74,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,1 |
| Cihangir Köyü | 1 | 103 | %73,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %57,3 |
| Dizdar Köyü | 1 | 33 | %75,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %52,0 |
| Erikbağı Köyü | 1 | 151 | %74,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,8 |
| Esenkıyı Köyü | 1 | 153 | %72,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %83,6 |
| Göldüzü Köyü | 2 | 800 | %42,8 | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,9 |
| Gölüstü Köyü | 1 | 89 | %94,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %92,8 |
| Gümüşdüven Köyü | 1 | 278 | %54,7 | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,7 |
| Harmantepe Köyü | 1 | 243 | %56,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,1 |
| Heybeli Köyü | 2 | 472 | %65,9 | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,6 |
| Hıdırşah Mah. | 3 | 931 | %75,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %67,2 |
| Kaleboynu Mah. | 3 | 1.070 | %66,3 | Recep Tayyip Erdoğan | %66,1 |
| Karakolköy | 1 | 55 | %56,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %54,8 |
| Karaşeyh Köyü | 1 | 198 | %55,6 | Kemal Kılıçdaroğlu | %86,2 |
| Karşıyaka Köyü | 1 | 342 | %72,2 | Kemal Kılıçdaroğlu | %84,5 |
| Kavuştuk Köyü | 2 | 508 | %59,1 | Kemal Kılıçdaroğlu | %89,5 |
| Kömürlü Köyü | 1 | 300 | %57,3 | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,1 |
| Mollafadıl Köyü | 1 | 113 | %81,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %58,2 |
| Orta Mah. | 5 | 1.384 | %75,1 | Recep Tayyip Erdoğan | %63,7 |
| Sefasahil Köyü | 1 | 146 | %72,6 | Recep Tayyip Erdoğan | %59,8 |
| Selçuklu Mah. | 1 | 304 | %73,4 | Recep Tayyip Erdoğan | %54,8 |
| Yarımada Köyü | 1 | 138 | %71,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %91,6 |
| Yıldızköy | 1 | 25 | %108,0 | Recep Tayyip Erdoğan | %92,6 |
| Yolçatı Köyü | 1 | 184 | %72,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %64,3 |
| Yukarısüphan Köyü | 2 | 442 | %52,0 | Kemal Kılıçdaroğlu | %71,1 |
| Çanakyayla Köyü | 1 | 236 | %64,4 | Kemal Kılıçdaroğlu | %81,1 |
| Çayır Mah. | 4 | 1.251 | %77,9 | Recep Tayyip Erdoğan | %63,8 |
| Örentaş Köyü | 1 | 92 | %68,5 | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,7 |
| İpekçayır Köyü | 1 | 127 | %85,8 | Recep Tayyip Erdoğan | %66,1 |