İdil · İl genel meclisi üyeliği
%57,5
HDP birinci
30.076 geçerli oy · katılım %78,5
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
İdil ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında HDP %57,5 ile birinci; 30.076 geçerli oy, katılım %78,5.
İdil
Kayıtlı seçmen 40.240 · Oy kullanan 31.598 (katılım %78,5) · Geçerli 30.076 · Geçersiz 1.522
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akdağ Köyü | 1 | 281 | %86,8 | HDP | %88,3 |
| Akkoyunlu Köyü | 1 | 200 | %80,0 | AKP | %73,0 |
| Aksoy Köyü | 2 | 421 | %99,8 | AKP | %99,3 |
| Alakamış Köyü | 2 | 422 | %92,4 | AKP | %95,5 |
| Atakent Mah. | 9 | 3.007 | %73,3 | HDP | %70,9 |
| Açma Köyü | 1 | 202 | %81,2 | HDP | %97,5 |
| Aşağı Mah. | 4 | 1.090 | %77,7 | HDP | %42,8 |
| Basakköy | 1 | 89 | %78,7 | HDP | %52,2 |
| Bereketli Köyü | 1 | 80 | %82,5 | AKP | %56,3 |
| Bozburun Köyü | 1 | 108 | %88,0 | AKP | %48,8 |
| Bozkır Köyü | 1 | 185 | %73,0 | AKP | %81,2 |
| Dumanlı Köyü | 2 | 457 | %80,7 | AKP | %62,8 |
| Duruköy | 2 | 533 | %70,4 | HDP | %79,5 |
| Dirsekli Köyü | 2 | 364 | %86,5 | HDP | %88,5 |
| Gedik Köyü | 1 | 88 | %60,2 | AKP | %51,9 |
| Güzelova Köyü | 1 | 211 | %90,1 | MHP | %50,3 |
| Haberli Köyü | 1 | 109 | %64,2 | AKP | %76,5 |
| Hendekköy | 1 | 52 | %76,9 | HDP | %48,7 |
| Işık Köyü | 1 | 38 | %92,1 | AKP | %57,1 |
| Karalar-Temel Mah. | 3 | 829 | %96,7 | AKP | %48,8 |
| Karalar-Şamil Mah. | 3 | 910 | %97,9 | AKP | %47,5 |
| Kayalı Köyü | 1 | 209 | %79,0 | HDP | %95,1 |
| Kayı Köyü | 1 | 80 | %85,0 | AKP | %48,5 |
| Kaşıkçı Köyü | 2 | 411 | %98,1 | AKP | %49,9 |
| Kentli Köyü | 1 | 153 | %69,3 | MHP | %83,7 |
| Kırca Köyü | 1 | 182 | %78,6 | AKP | %65,2 |
| Kozluca Köyü | 2 | 496 | %75,0 | HDP | %49,7 |
| Kurtuluş Köyü | 1 | 179 | %88,8 | AKP | %98,7 |
| Kuyulu Köyü | 1 | 228 | %78,5 | AKP | %66,1 |
| Köyceğiz Köyü | 1 | 329 | %73,3 | HDP | %80,6 |
| Ocaklı Köyü | 1 | 155 | %79,4 | HDP | %50,0 |
| Okçu Köyü | 1 | 332 | %79,2 | HDP | %60,5 |
| Ortaca Köyü | 1 | 24 | %91,7 | HDP | %72,7 |
| Ortaköy | 2 | 490 | %86,1 | HDP | %75,2 |
| Oyalı Köyü | 4 | 1.187 | %75,7 | HDP | %85,8 |
| Oymak Köyü | 3 | 721 | %69,8 | HDP | %78,3 |
| Peçenek Köyü | 1 | 35 | %80,0 | HDP | %50,0 |
| Pınarbaşı Köyü | 4 | 1.285 | %82,6 | HDP | %46,6 |
| Sarıköy | 1 | 41 | %31,7 | AKP | %38,5 |
| Sırtköy-Dicle Mah. | 2 | 664 | %87,7 | AKP | %56,1 |
| Sırtköy-Fırat Mah. | 2 | 689 | %88,7 | HDP | %61,3 |
| Sulak Köyü | 3 | 724 | %81,6 | HDP | %88,9 |
| Tekeköy | 3 | 872 | %84,2 | AKP | %52,6 |
| Tepecik Köyü | 2 | 488 | %68,7 | HDP | %58,8 |
| Tepeköy | 3 | 868 | %74,9 | AKP | %67,9 |
| Toklu Köyü | 1 | 146 | %80,1 | AKP | %39,5 |
| Topraklı Köyü | 1 | 232 | %78,5 | AKP | %71,4 |
| Turgut Özal Mah. | 11 | 3.507 | %76,1 | HDP | %84,1 |
| Ulak Köyü | 2 | 516 | %85,1 | HDP | %58,6 |
| Uçarlı Köyü | 1 | 173 | %85,0 | HDP | %43,2 |
| Uğrak Köyü | 2 | 456 | %81,8 | AKP | %36,7 |
| Varımlı Köyü | 2 | 376 | %73,9 | HDP | %93,8 |
| Yalaz Köyü | 1 | 37 | %64,9 | AKP | %59,1 |
| Yarbaşı Köyü | 2 | 665 | %74,0 | HDP | %99,0 |
| Yavşan Köyü | 2 | 557 | %78,8 | HDP | %90,8 |
| Yayalar Köyü | 1 | 135 | %78,5 | AKP | %80,2 |
| Yazman Köyü | 2 | 463 | %80,6 | AKP | %48,7 |
| Yağmurca Köyü | 1 | 93 | %64,5 | HDP | %65,0 |
| Yeni Mah. | 16 | 5.319 | %73,9 | HDP | %81,8 |
| Yolaçan Köyü | 1 | 185 | %77,3 | HDP | %75,5 |
| Yukarı Mah. | 10 | 2.984 | %73,2 | HDP | %61,9 |
| Yuvalı Köyü | 1 | 143 | %95,1 | HDP | %80,0 |
| Yörük Köyü | 1 | 119 | %79,0 | HDP | %63,8 |
| Yüksekköy | 2 | 423 | %76,4 | AKP | %56,8 |
| Çınarlı Köyü | 1 | 99 | %77,8 | AKP | %76,0 |
| Çığır Köyü | 4 | 1.089 | %79,8 | HDP | %56,0 |
| Çukurlu Köyü | 1 | 164 | %84,8 | HDP | %78,2 |
| Özbek Köyü | 2 | 518 | %77,6 | HDP | %43,4 |
| Özen Köyü | 3 | 825 | %80,1 | HDP | %83,6 |
| Öğündük Köyü | 1 | 227 | %41,4 | AKP | %52,8 |
| Üçok Köyü | 1 | 271 | %87,5 | MHP | %75,6 |