%61,2
HDP birinci
14.123 geçerli oy · katılım %75,1
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Varto ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında HDP %61,2 ile birinci; 14.123 geçerli oy, katılım %75,1.
Kayıtlı seçmen 20.217 · Oy kullanan 15.185 (katılım %75,1) · Geçerli 14.123 · Geçersiz 1.062
Varto İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 8.643 | %61,2 |
| CHP | 2.653 | %18,8 |
| AKP | 2.482 | %17,6 |
| MHP | 153 | %1,1 |
| İYİ | 119 | %0,8 |
| SAADET | 38 | %0,3 |
| VATAN | 35 | %0,3 |
Seçilenler
- Nureddin Şahin · HDP · listede 1. sıra
- Şerafettin Öztürk · HDP · listede 2. sıra
- Musa Kaya · HDP · listede 3. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Varto mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Acarkent Köyü | 1 | 141 | %75,2 | CHP | %68,9 |
| Akçatepe Köyü | 1 | 179 | %82,1 | HDP | %72,1 |
| Alabalık Köyü | 1 | 68 | %76,5 | CHP | %44,7 |
| Alagöz Mah. | 1 | 187 | %75,9 | HDP | %87,2 |
| Alnıaçık Köyü | 1 | 25 | %64,0 | HDP | %56,3 |
| Armutkaşı Köyü | 1 | 21 | %76,2 | HDP | %66,7 |
| Ağaçaltı Köyü | 1 | 136 | %64,0 | CHP | %45,4 |
| Ağaçkorur Köyü | 1 | 93 | %79,6 | HDP | %61,1 |
| Aşağıalagöz Köyü | 1 | 81 | %87,7 | HDP | %52,2 |
| Aşağıhacıbey Köyü | 1 | 211 | %82,0 | HDP | %65,0 |
| Bahçelievler Mah. | 1 | 141 | %90,1 | CHP | %45,9 |
| Baltaş Köyü | 1 | 61 | %85,3 | HDP | %56,9 |
| Bağiçi Köyü | 1 | 138 | %86,2 | HDP | %67,3 |
| Başkent Köyü | 1 | 155 | %61,9 | HDP | %52,6 |
| Beşikkaya Köyü | 1 | 79 | %78,5 | CHP | %59,3 |
| Boyalı Köyü | 1 | 103 | %81,6 | HDP | %90,1 |
| Boylu Köyü | 1 | 236 | %67,8 | HDP | %77,4 |
| Buzlugöze Köyü | 1 | 221 | %73,3 | HDP | %74,0 |
| Dallıöz Köyü | 1 | 97 | %71,1 | HDP | %64,7 |
| Dağcılar Köyü | 1 | 96 | %79,2 | CHP | %70,4 |
| Derince Köyü | 1 | 76 | %88,2 | HDP | %66,7 |
| Değerli Köyü | 1 | 194 | %83,5 | HDP | %80,3 |
| Doğanca Köyü | 1 | 150 | %74,7 | CHP | %66,4 |
| Durucabulak Köyü | 1 | 13 | %92,3 | HDP | %50,0 |
| Dutözü Köyü | 1 | 143 | %63,6 | HDP | %73,8 |
| Dönertaş Köyü | 1 | 71 | %84,5 | CHP | %54,6 |
| Diktepeler Köyü | 1 | 52 | %88,5 | HDP | %84,8 |
| Erdoğan Köyü | 1 | 234 | %72,2 | HDP | %87,0 |
| Eryurdu Köyü | 1 | 60 | %81,7 | CHP | %81,6 |
| Esenler Köyü | 1 | 185 | %59,5 | HDP | %53,8 |
| Gelintaşı Köyü | 1 | 11 | %109,1 | CHP | %36,4 |
| Göltepe Köyü | 1 | 34 | %100,0 | CHP | %66,7 |
| Gölyayla Köyü | 1 | 79 | %63,3 | CHP | %81,3 |
| Görgü Köyü | 1 | 226 | %87,6 | CHP | %55,6 |
| Gümgüm Mah. | 6 | 2.028 | %72,9 | HDP | %57,9 |
| Güzeldere Köyü | 1 | 70 | %70,0 | HDP | %58,3 |
| Güzelkent Köyü | 1 | 175 | %77,7 | CHP | %65,3 |
| Haksever Köyü | 2 | 422 | %77,3 | HDP | %77,0 |
| Hürriyet Mah. | 4 | 1.365 | %72,8 | HDP | %42,6 |
| Hüseyinoğlu Köyü | 1 | 133 | %74,4 | HDP | %85,9 |
| Kalecik Köyü | 1 | 167 | %80,8 | HDP | %72,9 |
| Karaköy | 2 | 366 | %87,2 | HDP | %75,5 |
| Karameşe Köyü | 2 | 542 | %73,1 | HDP | %74,9 |
| Karapınar Köyü | 1 | 167 | %71,3 | HDP | %79,7 |
| Kartaldere Köyü | 1 | 82 | %50,0 | CHP | %72,5 |
| Kayadelen Köyü | 1 | 57 | %96,5 | HDP | %88,0 |
| Kayalıdere Köyü | 1 | 68 | %75,0 | HDP | %85,7 |
| Kayalık Köyü | 1 | 116 | %96,6 | HDP | %48,2 |
| Kayalıkale Köyü | 1 | 201 | %68,7 | HDP | %79,0 |
| Kaygıntaş Köyü | 1 | 104 | %93,3 | HDP | %48,9 |
| Kaynarca Köyü | 2 | 537 | %75,2 | HDP | %92,7 |
| Kolan Köyü | 1 | 89 | %74,2 | HDP | %98,4 |
| Koçyatağı Köyü | 1 | 51 | %43,1 | CHP | %85,7 |
| Kumlukıyı Köyü | 1 | 181 | %88,4 | HDP | %87,3 |
| Kuşluk Köyü | 1 | 50 | %86,0 | CHP | %44,2 |
| Köprücük Köyü | 1 | 78 | %73,1 | CHP | %56,6 |
| Kültür Mah. | 7 | 2.115 | %71,7 | HDP | %50,0 |
| Küçüktepe Köyü | 1 | 149 | %80,5 | AKP | %41,4 |
| Leylek Köyü | 2 | 471 | %73,9 | HDP | %89,5 |
| Ocaklı Köyü | 1 | 199 | %86,4 | HDP | %80,0 |
| Omcalı Köyü | 1 | 84 | %77,4 | CHP | %74,6 |
| Onpınar Köyü | 1 | 137 | %81,8 | CHP | %60,2 |
| Oğlakçı Köyü | 1 | 137 | %51,1 | CHP | %45,7 |
| Sanlıca Köyü | 1 | 105 | %64,8 | HDP | %71,2 |
| Sazlıca Köyü | 2 | 432 | %81,9 | HDP | %86,3 |
| Sağlıcak Köyü | 1 | 36 | %86,1 | CHP | %55,2 |
| Seki Köyü | 1 | 135 | %74,8 | CHP | %63,9 |
| Taşdibek Köyü | 1 | 123 | %80,5 | HDP | %76,0 |
| Taşlıyayla Köyü | 1 | 168 | %70,8 | CHP | %61,2 |
| Taşçı Köyü | 1 | 109 | %83,5 | CHP | %47,7 |
| Teknedüzü Köyü | 1 | 72 | %80,6 | HDP | %70,9 |
| Tepeköy | 1 | 285 | %91,2 | HDP | %44,2 |
| Tuzlu Köyü | 1 | 79 | %59,5 | CHP | %72,3 |
| Ulusırt Köyü | 1 | 60 | %53,3 | HDP | %61,3 |
| Yarlısu Köyü | 1 | 56 | %73,2 | CHP | %42,9 |
| Yayıklı Köyü | 1 | 75 | %81,3 | HDP | %83,3 |
| Yayla Köyü | 1 | 63 | %63,5 | HDP | %82,1 |
| Yedikavak Köyü | 1 | 81 | %65,4 | HDP | %88,0 |
| Yeni Mah. | 2 | 597 | %76,1 | HDP | %73,1 |
| Yeşildal Köyü | 1 | 54 | %81,5 | HDP | %46,3 |
| Yeşilpınar Köyü | 1 | 192 | %44,3 | HDP | %75,6 |
| Yılanlı Köyü | 1 | 225 | %82,7 | HDP | %95,6 |
| Yukarıhacıbey Köyü | 1 | 115 | %51,3 | HDP | %89,1 |
| Yurttutan Köyü | 1 | 304 | %88,2 | HDP | %71,0 |
| Zorabat Köyü | 1 | 118 | %94,9 | HDP | %48,6 |
| Çalıdere Köyü | 1 | 64 | %85,9 | CHP | %52,8 |
| Çaltılı Köyü | 1 | 31 | %83,9 | CHP | %76,9 |
| Çayıryolu Köyü | 1 | 46 | %65,2 | AKP | %42,3 |
| Çaylar Köyü | 1 | 204 | %62,3 | CHP | %75,8 |
| Çayçatı Köyü | 2 | 576 | %76,6 | HDP | %89,5 |
| Çayönü Köyü | 1 | 36 | %61,1 | CHP | %59,1 |
| Çobandağı Köyü | 1 | 69 | %84,1 | CHP | %55,8 |
| Ölçekli Köyü | 2 | 401 | %73,8 | HDP | %94,6 |
| Özenç Köyü | 1 | 23 | %56,5 | HDP | %76,9 |
| Özkonak Köyü | 1 | 121 | %78,5 | HDP | %86,8 |
| Ünaldı Köyü | 1 | 94 | %84,0 | CHP | %47,1 |
| Üçbulak Köyü | 1 | 38 | %105,3 | CHP | %80,0 |
| İlbey Köyü | 1 | 292 | %62,7 | HDP | %75,1 |
| İnönü Mah. | 1 | 231 | %77,9 | CHP | %56,1 |
| İçmeler Köyü | 1 | 169 | %66,3 | HDP | %57,7 |