%49,0
HDP birinci
68.159 geçerli oy · katılım %83,8
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Iğdır Merkez ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında HDP %49,0 ile birinci; 68.159 geçerli oy, katılım %83,8.
Kayıtlı seçmen 84.327 · Oy kullanan 70.693 (katılım %83,8) · Geçerli 68.159 · Geçersiz 2.534
Iğdır Merkez İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 33.401 | %49,0 |
| MHP | 22.542 | %33,1 |
| AKP | 8.064 | %11,8 |
| CHP | 1.917 | %2,8 |
| İYİ | 1.109 | %1,6 |
| SAADET | 561 | %0,8 |
| VATAN | 326 | %0,5 |
| BBP | 146 | %0,2 |
| DSP | 93 | %0,1 |
Seçilenler
- Özlem Torzuk · HDP · listede 1. sıra
- Ayvaz Erol · MHP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Yaşar Sarıtaş · HDP · listede 2. sıra
- Mecit Çıkmaz · HDP · listede 3. sıra
- Arif Eroğlu · MHP (Cumhur İttifakı) · listede 2. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Iğdır Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 14 Kasım Mah. | 13 | 3.984 | %83,2 | HDP | %43,6 |
| Akyumak Köyü | 1 | 275 | %92,4 | MHP | %81,9 |
| Ali Kamerli Mah. | 5 | 1.679 | %83,7 | HDP | %46,4 |
| Alibeyköy | 1 | 245 | %90,2 | AKP | %57,4 |
| Asma Köyü | 1 | 104 | %46,2 | AKP | %50,0 |
| Atatürk Mah. | 7 | 2.164 | %82,9 | MHP | %81,0 |
| Ağaver Köyü | 1 | 86 | %94,2 | MHP | %70,9 |
| Aşağıerhacı Köyü | 7 | 2.162 | %85,4 | HDP | %79,8 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | 1 | 262 | %89,7 | HDP | %54,9 |
| Bayraktutan Köyü | 2 | 546 | %91,8 | MHP | %52,3 |
| Bağlar Mah. | 26 | 8.869 | %81,6 | MHP | %70,0 |
| Bendemurat Köyü | 1 | 85 | %97,7 | HDP | %69,1 |
| Cumhuriyet Mah. | 11 | 3.750 | %80,2 | HDP | %70,4 |
| Elmagöl Köyü | 1 | 192 | %97,4 | HDP | %73,5 |
| Emek Mah. | 18 | 6.024 | %81,6 | MHP | %42,2 |
| Enginalan Köyü | 5 | 1.532 | %85,0 | HDP | %54,0 |
| Evci Köyü | 3 | 1.007 | %86,2 | HDP | %59,8 |
| Gülpınar Köyü | 2 | 583 | %87,7 | HDP | %72,1 |
| Güngörmez Köyü | 1 | 159 | %89,3 | HDP | %82,1 |
| Hakmehmet Köyü | 1 | 286 | %95,8 | MHP | %47,2 |
| Hakveyis Mah. | 2 | 646 | %85,6 | MHP | %47,2 |
| Halfeli-Bahçelievler Mah. | 3 | 762 | %87,0 | HDP | %65,0 |
| Halfeli-Said Nursi Mah. | 3 | 1.025 | %85,2 | HDP | %64,9 |
| Halfeli-Turgut Özal Mah. | 3 | 711 | %89,7 | HDP | %65,5 |
| Halfeli-Yunus Emre Mah. | 4 | 1.246 | %86,3 | HDP | %61,0 |
| Halfeli-Özvatan Mah. | 3 | 1.004 | %89,2 | HDP | %52,6 |
| Harmandöven Köyü | 1 | 242 | %86,4 | HDP | %71,6 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mah. | 2 | 614 | %92,7 | HDP | %53,3 |
| Hoşhaber-Yeni Mah. | 3 | 975 | %90,0 | HDP | %53,9 |
| Kadıkışlak Köyü | 1 | 297 | %90,9 | MHP | %48,1 |
| Karaağaç Mah. | 14 | 4.685 | %81,4 | HDP | %82,2 |
| Karagüney Köyü | 1 | 67 | %98,5 | HDP | %71,4 |
| Karakuyu Köyü | 5 | 1.607 | %84,7 | HDP | %87,8 |
| Kasımcan Köyü | 1 | 261 | %91,6 | MHP | %61,2 |
| Kavaktepe Köyü | 1 | 266 | %95,1 | HDP | %80,5 |
| Kazancı Köyü | 1 | 241 | %97,9 | HDP | %66,5 |
| Konaklı Mah. | 10 | 3.450 | %83,7 | HDP | %75,7 |
| Kuzugüden Köyü | 1 | 209 | %84,7 | MHP | %55,1 |
| Küllük Köyü | 2 | 680 | %84,9 | MHP | %74,0 |
| Melekli-Karabağ Mah. | 4 | 1.082 | %95,5 | MHP | %56,0 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mah. | 3 | 996 | %92,8 | MHP | %46,0 |
| Melekli-Namık Kemal Mah. | 3 | 708 | %94,1 | MHP | %57,1 |
| Mezraa Köyü | 1 | 109 | %60,6 | HDP | %75,4 |
| Necefali Köyü | 1 | 105 | %93,3 | MHP | %82,3 |
| Nişankaya Köyü | 1 | 87 | %58,6 | AKP | %70,0 |
| Obaköy | 2 | 363 | %90,4 | AKP | %35,7 |
| Panik Köyü | 5 | 1.598 | %81,4 | HDP | %86,6 |
| Pınarbaşı Köyü | 1 | 106 | %84,0 | HDP | %81,2 |
| Pir Sultan Abdal Mah. | 8 | 2.631 | %84,8 | MHP | %47,6 |
| Sarıçoban Köyü | 1 | 124 | %91,9 | MHP | %55,9 |
| Suveren Köyü | 2 | 692 | %80,9 | HDP | %73,8 |
| Söğütlü Mah. | 13 | 4.465 | %80,5 | HDP | %47,9 |
| Tacirli Köyü | 2 | 647 | %71,7 | HDP | %75,0 |
| Taşlıca Köyü | 1 | 256 | %89,8 | HDP | %59,5 |
| Topçular Mah. | 21 | 6.637 | %82,3 | MHP | %67,3 |
| Yaycı Köyü | 2 | 615 | %83,1 | MHP | %77,6 |
| Yeni Mah. | 2 | 639 | %91,1 | HDP | %96,4 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | 2 | 455 | %90,1 | HDP | %34,1 |
| Yüzbaşılar Köyü | 5 | 1.531 | %86,9 | HDP | %74,3 |
| Zor Köyü | 1 | 286 | %83,6 | HDP | %63,3 |
| Çakırtaş Köyü | 2 | 386 | %60,6 | HDP | %80,4 |
| Çalpala Köyü | 1 | 227 | %94,7 | MHP | %54,3 |
| Çilli Köyü | 1 | 72 | %88,9 | HDP | %98,4 |
| Örüşmüş Köyü | 1 | 35 | %57,1 | HDP | %85,0 |
| Özgür Mah. | 20 | 6.493 | %83,4 | HDP | %86,8 |