%55,2
HDP birinci
41.623 geçerli oy · katılım %82,5
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Hakkari Merkez ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında HDP %55,2 ile birinci; 41.623 geçerli oy, katılım %82,5.
Kayıtlı seçmen 52.673 · Oy kullanan 43.435 (katılım %82,5) · Geçerli 41.623 · Geçersiz 1.812
Hakkari Merkez İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 22.991 | %55,2 |
| AKP | 15.140 | %36,4 |
| CHP | 1.986 | %4,8 |
| İYİ | 634 | %1,5 |
| SAADET | 238 | %0,6 |
| BTP | 113 | %0,3 |
| BBP | 99 | %0,2 |
| VATAN | 22 | %0,1 |
Seçilenler
- Nesibe Gümüşlü · HDP · listede 1. sıra
- Nazmi Adıyaman · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Nazmi Coşkun · HDP · listede 2. sıra
- Orhan Gür · HDP · listede 3. sıra
- Nedim Yaşar · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 2. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Hakkari Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akbulut Köyü | 1 | 200 | %82,5 | HDP | %91,5 |
| Akkuş Köyü | 1 | 72 | %61,1 | HDP | %74,4 |
| Aksu Köyü | 1 | 16 | %100,0 | AKP | %87,5 |
| Akçalı Köyü | 2 | 516 | %83,0 | AKP | %62,9 |
| Ağaçdibi Köyü | 1 | 324 | %85,2 | AKP | %56,8 |
| Aşağı Derecik Köyü | 2 | 438 | %82,4 | HDP | %53,9 |
| Bayköy | 2 | 435 | %95,4 | HDP | %69,7 |
| Bağışlı Köyü | 3 | 804 | %76,7 | AKP | %68,0 |
| Bağlar Mah. | 9 | 2.830 | %84,8 | HDP | %79,7 |
| Berçelan Mah. | 10 | 3.096 | %82,1 | HDP | %62,1 |
| Boybeyi Köyü | 1 | 182 | %77,5 | HDP | %58,5 |
| Bulak Mah. | 18 | 6.151 | %80,4 | AKP | %57,5 |
| Biçer Mah. | 6 | 1.945 | %87,7 | HDP | %84,1 |
| Cevizdibi Köyü | 1 | 96 | %95,8 | HDP | %77,5 |
| Ceylanlı Köyü | 1 | 129 | %88,4 | HDP | %67,9 |
| Dağgöl Mah. | 9 | 3.119 | %82,7 | HDP | %66,7 |
| Demirtaş Köyü | 2 | 432 | %86,1 | AKP | %80,7 |
| Doğanyurt Köyü | 1 | 255 | %94,5 | AKP | %75,2 |
| Durankaya-Bağlarbaşı Mah. | 1 | 299 | %94,7 | CHP | %48,9 |
| Durankaya-Biçenek Mah. | 1 | 211 | %98,1 | AKP | %70,1 |
| Durankaya-Cumhuriyet Mah. | 1 | 217 | %94,9 | AKP | %67,4 |
| Durankaya-Köyiçi Mah. | 1 | 183 | %95,6 | AKP | %78,2 |
| Durankaya-Pınarbaşı Mah. | 2 | 497 | %90,3 | AKP | %51,7 |
| Durankaya-Yeni Mah. | 2 | 572 | %94,6 | AKP | %65,6 |
| Durankaya-Çaylıca Mah. | 1 | 254 | %96,5 | AKP | %81,3 |
| Elmacık Köyü | 1 | 121 | %52,1 | HDP | %80,0 |
| Gazi Mah. | 11 | 3.532 | %80,7 | HDP | %64,4 |
| Geçimli Köyü | 2 | 365 | %69,9 | HDP | %62,4 |
| Geçitli Köyü | 4 | 1.065 | %77,4 | AKP | %52,3 |
| Halife Derviş Mah. | 4 | 1.212 | %80,5 | HDP | %63,1 |
| Işık Köyü | 1 | 303 | %80,5 | AKP | %52,3 |
| Işıklar Köyü | 1 | 192 | %94,8 | AKP | %58,0 |
| Kamışlı Köyü | 1 | 57 | %52,6 | AKP | %65,5 |
| Karşıyaka Mah. | 4 | 1.203 | %85,4 | HDP | %71,8 |
| Kavaklı Köyü | 1 | 78 | %102,6 | HDP | %93,1 |
| Kavalköy | 1 | 107 | %95,3 | HDP | %89,6 |
| Kaymaklı Köyü | 1 | 139 | %52,5 | HDP | %92,9 |
| Keklikpınar Mah. | 5 | 1.503 | %85,3 | HDP | %79,6 |
| Kıran Mah. | 5 | 1.720 | %80,6 | HDP | %67,2 |
| Kırıkdağ Köyü | 3 | 742 | %83,8 | AKP | %53,5 |
| Konak Köyü | 1 | 32 | %93,8 | HDP | %90,0 |
| Medrese Mah. | 9 | 3.040 | %84,1 | AKP | %49,1 |
| Merzan Mah. | 7 | 2.424 | %83,9 | HDP | %62,1 |
| Olgunlar Köyü | 1 | 243 | %77,8 | HDP | %60,7 |
| Otluca Köyü | 2 | 620 | %63,1 | AKP | %44,0 |
| Oğul Köyü | 1 | 102 | %82,4 | HDP | %64,1 |
| Pehlivan Mah. | 11 | 3.807 | %80,6 | HDP | %66,2 |
| Pınarca Köyü | 1 | 134 | %44,8 | HDP | %93,2 |
| Sarıtaş Köyü | 1 | 182 | %90,1 | HDP | %52,9 |
| Sümbül Mah. | 7 | 2.230 | %81,4 | HDP | %60,0 |
| Taşbaşı Köyü | 2 | 641 | %69,9 | AKP | %61,8 |
| Yeni Mah. | 7 | 2.425 | %83,2 | HDP | %63,5 |
| Yoncalı Köyü | 1 | 12 | %133,3 | HDP | %81,3 |
| Çaltıkoru Köyü | 1 | 43 | %58,1 | HDP | %88,0 |
| Çanaklı Köyü | 2 | 389 | %93,1 | AKP | %95,5 |
| Çimenli Köyü | 1 | 226 | %78,8 | AKP | %47,5 |
| Ördekli Köyü | 1 | 87 | %83,9 | HDP | %71,4 |
| Üzümcü Köyü | 2 | 424 | %86,1 | HDP | %60,1 |