%43,8
HDP birinci
42.868 geçerli oy · katılım %80,4
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Tatvan ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında HDP %43,8 ile birinci; 42.868 geçerli oy, katılım %80,4.
Kayıtlı seçmen 56.783 · Oy kullanan 45.665 (katılım %80,4) · Geçerli 42.868 · Geçersiz 2.797
Tatvan İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 18.764 | %43,8 |
| AKP | 16.779 | %39,1 |
| MHP | 3.630 | %8,5 |
| CHP | 1.705 | %4,0 |
| SAADET | 921 | %2,2 |
| İYİ | 684 | %1,6 |
| BBP | 227 | %0,5 |
| DP | 133 | %0,3 |
| VATAN | 25 | %0,1 |
Seçilenler
- Mehmet Ağar · HDP · listede 1. sıra
- Mehmet Emin Bağatur · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Sıddık Karakoç · HDP · listede 2. sıra
- Mehmet Ali Akhan · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 2. sıra
- Mehmet Salih Kılıç · HDP · listede 3. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Tatvan mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Adabağ Köyü | 1 | 266 | %95,1 | HDP | %62,1 |
| Alacabük Köyü | 2 | 495 | %81,4 | HDP | %84,7 |
| Anadere Köyü | 1 | 56 | %73,2 | HDP | %48,8 |
| Aydınlar Mah. | 11 | 3.670 | %78,1 | AKP | %42,7 |
| Bahçelievler Mah. | 4 | 1.353 | %83,2 | HDP | %49,3 |
| Benekli Köyü | 2 | 629 | %87,6 | AKP | %47,0 |
| Bolalan Köyü | 1 | 288 | %88,9 | AKP | %52,8 |
| Budaklı Köyü | 1 | 229 | %74,2 | HDP | %80,9 |
| Cumhuriyet Mah. | 8 | 2.764 | %76,9 | AKP | %53,1 |
| Dalda Köyü | 1 | 228 | %87,7 | AKP | %65,2 |
| Dağdibi Köyü | 1 | 70 | %82,9 | AKP | %37,5 |
| Dumlupınar Mah. | 7 | 2.383 | %83,2 | AKP | %46,7 |
| Dönertaş Köyü | 1 | 123 | %70,7 | HDP | %49,3 |
| Düzcealan Köyü | 1 | 131 | %74,1 | HDP | %87,1 |
| Dibekli Köyü | 1 | 127 | %91,3 | HDP | %87,1 |
| Esentepe Mah. | 5 | 1.416 | %82,8 | HDP | %54,6 |
| Eğritaş Köyü | 1 | 313 | %87,5 | MHP | %46,3 |
| Fatih Mah. | 6 | 1.835 | %81,1 | AKP | %43,3 |
| Fuar Mah. | 7 | 2.184 | %83,4 | HDP | %51,0 |
| Göllü Köyü | 2 | 424 | %77,6 | HDP | %64,4 |
| Güntepe Köyü | 1 | 102 | %80,4 | HDP | %59,7 |
| Güreşçi Köyü | 1 | 113 | %96,5 | AKP | %46,2 |
| Hanelmalı Köyü | 1 | 91 | %75,8 | HDP | %79,1 |
| Harmanlı Köyü | 1 | 77 | %75,3 | HDP | %80,7 |
| Hidayet Mah. | 8 | 2.726 | %77,5 | AKP | %40,0 |
| Kale Mah. | 8 | 2.622 | %81,8 | HDP | %42,9 |
| Karataş Mah. | 6 | 1.902 | %77,9 | HDP | %47,2 |
| Karşıyaka Mah. | 7 | 2.403 | %79,7 | HDP | %47,3 |
| Kaynarca Köyü | 1 | 59 | %81,4 | AKP | %45,5 |
| Kağanlı Köyü | 1 | 43 | %81,4 | HDP | %48,4 |
| Kırkbulak Köyü | 1 | 261 | %94,3 | AKP | %69,4 |
| Kısıklı Köyü | 1 | 63 | %66,7 | HDP | %94,9 |
| Kıyıdüzü Köyü | 3 | 911 | %84,1 | HDP | %70,2 |
| Kolbaşı Köyü | 1 | 165 | %91,5 | HDP | %92,7 |
| Koruklu Köyü | 1 | 212 | %80,7 | AKP | %46,8 |
| Koyluca Köyü | 1 | 85 | %67,1 | HDP | %69,6 |
| Koyunpınarı Köyü | 1 | 161 | %90,7 | HDP | %71,8 |
| Kuruyaka Köyü | 1 | 162 | %86,4 | HDP | %84,7 |
| Kuşluca Köyü | 1 | 45 | %95,6 | HDP | %75,0 |
| Köprücek Köyü | 1 | 172 | %86,1 | HDP | %88,8 |
| Kültür Mah. | 13 | 4.514 | %78,0 | HDP | %44,0 |
| Küçüksu Köyü | 2 | 584 | %81,7 | HDP | %65,6 |
| Nohutlu Köyü | 1 | 57 | %79,0 | AKP | %50,0 |
| Obuz Köyü | 1 | 65 | %87,7 | HDP | %63,6 |
| Odabaşı Köyü | 1 | 16 | %68,8 | HDP | %60,0 |
| Pınarbaşı Mah. | 5 | 1.730 | %83,0 | AKP | %42,2 |
| Sahil Mah. | 5 | 1.425 | %77,3 | HDP | %43,6 |
| Sallıca Köyü | 1 | 86 | %100,0 | AKP | %56,3 |
| Saray Mah. | 7 | 2.266 | %75,4 | AKP | %51,8 |
| Sarıdal Köyü | 1 | 52 | %32,7 | AKP | %50,0 |
| Sarıkum Köyü | 3 | 1.007 | %86,5 | AKP | %45,0 |
| Sosyal Mah. | 5 | 1.508 | %82,6 | HDP | %50,5 |
| Suboyu Köyü | 1 | 25 | %60,0 | HDP | %42,9 |
| Söğütlü Köyü | 1 | 40 | %77,5 | HDP | %75,9 |
| Teknecik Köyü | 1 | 62 | %71,0 | AKP | %54,8 |
| Tokaçlı Köyü | 1 | 190 | %74,7 | AKP | %67,9 |
| Topraklı Köyü | 1 | 34 | %76,5 | HDP | %38,5 |
| Tosunlu Köyü | 1 | 146 | %60,3 | HDP | %56,8 |
| Tuğ Mah. | 12 | 4.011 | %78,2 | HDP | %41,0 |
| Ulusoy Köyü | 1 | 70 | %90,0 | HDP | %66,1 |
| Uncular Köyü | 1 | 60 | %43,3 | AKP | %68,0 |
| Uslu Köyü | 1 | 55 | %65,5 | AKP | %58,8 |
| Yassıca Köyü | 1 | 160 | %83,1 | HDP | %96,2 |
| Yediveren Köyü | 1 | 119 | %77,3 | HDP | %85,6 |
| Yelkenli Köyü | 2 | 401 | %82,3 | HDP | %65,7 |
| Yeni Mah. | 3 | 868 | %83,2 | HDP | %48,3 |
| Yeşilmezra Mah. | 2 | 633 | %85,3 | HDP | %47,0 |
| Yoncabaşı Köyü | 2 | 503 | %81,1 | AKP | %66,3 |
| Yumrukaya Köyü | 1 | 28 | %32,1 | AKP | %50,0 |
| Yumurtatepe Köyü | 1 | 213 | %95,3 | MHP | %48,1 |
| Çalıdüzü Köyü | 1 | 102 | %96,1 | HDP | %49,0 |
| Çanakdüzü Köyü | 2 | 360 | %81,9 | AKP | %48,8 |
| Çavuşlar Köyü | 1 | 53 | %88,7 | HDP | %80,4 |
| Çağlayan Mah. | 2 | 601 | %79,5 | CHP | %33,2 |
| Çekmece Köyü | 1 | 284 | %94,0 | AKP | %69,5 |
| Çevreköy | 1 | 42 | %52,4 | HDP | %90,5 |
| Örenlik Köyü | 1 | 96 | %77,1 | HDP | %71,0 |
| İşletme Mah. | 6 | 2.033 | %78,5 | HDP | %49,6 |
| Şirinevler Mah. | 3 | 925 | %85,3 | HDP | %43,5 |