%44,3
AK PARTİ birinci
31.304 geçerli oy · katılım %79,7
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Bitlis Merkez ilçesinde İl genel meclisi üyeliği oylamasında AK PARTİ %44,3 ile birinci; 31.304 geçerli oy, katılım %79,7.
Kayıtlı seçmen 42.194 · Oy kullanan 33.645 (katılım %79,7) · Geçerli 31.304 · Geçersiz 2.341
Bitlis Merkez İl genel meclisi üyeliği sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| AKP | 13.868 | %44,3 |
| HDP | 9.266 | %29,6 |
| SAADET | 4.703 | %15,0 |
| MHP | 1.608 | %5,1 |
| İYİ | 954 | %3,1 |
| CHP | 567 | %1,8 |
| DP | 192 | %0,6 |
| BBP | 103 | %0,3 |
| VATAN | 43 | %0,1 |
Seçilenler
- Cezmi Birişik · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 1. sıra
- Medeni Yalçınkaya · HDP · listede 1. sıra
- Yusuf Ulaştan · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 2. sıra
- Maşallah Erkoç · AKP (Cumhur İttifakı) · listede 3. sıra
Seçilenler listesi: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındıSandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Bitlis Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akçalı Köyü | 1 | 39 | %76,9 | HDP | %65,5 |
| Alaniçi Köyü | 2 | 207 | %77,3 | AKP | %66,0 |
| Arıdağ Köyü | 2 | 548 | %89,8 | AKP | %91,1 |
| Atatürk Mah. | 8 | 2.251 | %79,9 | AKP | %42,1 |
| Ayrancılar Köyü | 1 | 53 | %77,4 | HDP | %61,0 |
| Ağaçdere Köyü | 1 | 96 | %89,6 | AKP | %68,2 |
| Ağaçköprü Köyü | 1 | 71 | %66,2 | AKP | %64,4 |
| Ağaçpınar Köyü | 1 | 16 | %100,0 | HDP | %43,8 |
| Aşağıbalcılar Köyü | 1 | 18 | %77,8 | HDP | %53,9 |
| Aşağıkaraboy Köyü | 1 | 261 | %79,7 | MHP | %69,6 |
| Aşağıölek Köyü | 1 | 40 | %70,0 | AKP | %56,0 |
| Bayramalan Köyü | 1 | 59 | %98,3 | AKP | %72,2 |
| Başhan Köyü | 1 | 229 | %62,9 | AKP | %54,6 |
| Başmaklı Köyü | 1 | 118 | %87,3 | AKP | %80,0 |
| Beş Minare Mah. | 19 | 6.000 | %78,3 | AKP | %42,0 |
| Bölükyazı Köyü | 2 | 397 | %80,1 | HDP | %45,4 |
| Cumhuriyet Köyü | 1 | 84 | %75,0 | AKP | %47,4 |
| Deliktaş Köyü | 1 | 62 | %79,0 | AKP | %73,3 |
| Dereağzı Köyü | 1 | 150 | %81,3 | AKP | %78,3 |
| Değirmenaltı Köyü | 2 | 548 | %85,8 | HDP | %59,6 |
| Doğruyol Köyü | 2 | 187 | %58,8 | AKP | %52,0 |
| Dörtağaç Köyü | 1 | 254 | %94,9 | AKP | %70,6 |
| Döşkaya Köyü | 1 | 23 | %78,3 | AKP | %82,4 |
| Direktaşı Köyü | 1 | 25 | %72,0 | HDP | %61,1 |
| Ekinli Köyü | 1 | 67 | %104,5 | AKP | %97,1 |
| Gazi Bey Mah. | 5 | 1.299 | %78,8 | AKP | %40,9 |
| Geçitbaşı Köyü | 1 | 152 | %82,9 | AKP | %86,2 |
| Hersan Mah. | 8 | 2.170 | %84,7 | HDP | %40,0 |
| Hüsrev Paşa Mah. | 26 | 7.786 | %78,4 | AKP | %40,5 |
| Ilıcak Köyü | 1 | 10 | %120,0 | AKP | %90,9 |
| Karbastı Köyü | 1 | 130 | %79,2 | AKP | %88,1 |
| Karınca Köyü | 1 | 226 | %65,0 | AKP | %72,3 |
| Kavakdibi Köyü | 1 | 171 | %77,8 | AKP | %95,8 |
| Kayabaşı Köyü | 1 | 76 | %89,5 | AKP | %82,5 |
| Kayadağ Köyü | 1 | 48 | %43,8 | AKP | %70,0 |
| Keklikdüzü Köyü | 1 | 140 | %55,7 | AKP | %79,5 |
| Kokarsu Köyü | 1 | 126 | %49,2 | HDP | %49,2 |
| Konalga Köyü | 1 | 14 | %71,4 | AKP | %90,0 |
| Konuksayar Köyü | 1 | 256 | %84,4 | AKP | %60,5 |
| Koruk Köyü | 1 | 116 | %63,8 | HDP | %55,2 |
| Kömüryakan Köyü | 1 | 202 | %81,2 | AKP | %56,8 |
| Küllüce Köyü | 1 | 142 | %69,0 | HDP | %42,7 |
| Kireçtaşı Köyü | 3 | 735 | %89,0 | AKP | %80,2 |
| Muştakbaba Mah. | 3 | 848 | %81,6 | AKP | %43,6 |
| Narlıdere Köyü | 2 | 361 | %63,2 | HDP | %50,5 |
| Ortakapı Köyü | 1 | 49 | %44,9 | HDP | %47,6 |
| Saray Mah. | 3 | 845 | %87,9 | HDP | %37,2 |
| Sarıkonak Köyü | 1 | 102 | %65,7 | AKP | %56,9 |
| Sarpkaya Köyü | 1 | 17 | %94,1 | AKP | %75,0 |
| Sekiz Ağustos Mah. | 9 | 2.818 | %80,9 | AKP | %37,2 |
| Tabanözü Köyü | 1 | 152 | %92,1 | AKP | %62,7 |
| Tanrıyar Köyü | 1 | 128 | %64,1 | AKP | %47,3 |
| Tatlıkaynak Köyü | 1 | 203 | %89,2 | AKP | %61,2 |
| Taş Mah. | 9 | 2.514 | %80,9 | AKP | %38,2 |
| Tınar Köyü | 1 | 57 | %96,5 | SAADET | %65,5 |
| Yanlızçamlar Köyü | 1 | 184 | %91,9 | HDP | %59,3 |
| Yayalar Köyü | 1 | 77 | %58,4 | HDP | %88,4 |
| Yaygın Köyü | 1 | 120 | %79,2 | AKP | %67,8 |
| Yeşilsırt Köyü | 1 | 129 | %65,9 | AKP | %50,0 |
| Yolalan-Boztepe Mah. | 1 | 73 | %90,4 | AKP | %72,9 |
| Yolalan-Düz Mah. | 1 | 239 | %89,5 | HDP | %49,1 |
| Yolalan-Kale Mah. | 1 | 178 | %80,3 | AKP | %51,5 |
| Yolalan-Konaç Mah. | 1 | 102 | %85,3 | SAADET | %35,7 |
| Yolalan-Merkez Mah. | 1 | 175 | %93,7 | AKP | %62,7 |
| Yolalan-Pınarbaşı Mah. | 1 | 106 | %92,5 | SAADET | %63,7 |
| Yolalan-Yeni Mah. | 1 | 188 | %76,6 | AKP | %77,6 |
| Yolalan-Çınarbaşı Mah. | 1 | 147 | %94,6 | AKP | %78,6 |
| Yolalan-Üç Kardeş Mah. | 2 | 376 | %85,9 | HDP | %63,1 |
| Yolağzı Köyü | 1 | 42 | %64,3 | AKP | %85,2 |
| Yolcular Köyü | 3 | 347 | %89,1 | AKP | %73,9 |
| Yolyazı Köyü | 1 | 147 | %76,9 | AKP | %71,3 |
| Yukarıbalcılar Köyü | 1 | 49 | %28,6 | AKP | %61,5 |
| Yukarıkaraboy Köyü | 1 | 93 | %60,2 | AKP | %78,2 |
| Yukarıölek Köyü | 1 | 47 | %66,0 | HDP | %87,1 |
| Yumurtatepe Köyü | 1 | 315 | %82,9 | AKP | %53,5 |
| Yuvacık Köyü | 1 | 37 | %78,4 | AKP | %85,7 |
| Yücebaş Köyü | 1 | 26 | %50,0 | AKP | %92,3 |
| Yükseliş Mah. | 6 | 1.573 | %84,6 | HDP | %37,0 |
| Zeydan Mah. | 3 | 1.009 | %81,0 | AKP | %32,8 |
| Çalıdüzü Köyü | 1 | 32 | %68,8 | AKP | %35,0 |
| Çayırbaşı Köyü | 1 | 17 | %82,4 | HDP | %71,4 |
| Çeltikli Köyü | 2 | 429 | %58,3 | AKP | %69,7 |
| Ünaldı Köyü | 1 | 111 | %44,1 | AKP | %56,3 |
| Üçevler Köyü | 1 | 10 | %120,0 | HDP | %72,7 |
| İnönü Mah. | 4 | 1.249 | %80,9 | AKP | %40,3 |
| İçgeçit Köyü | 1 | 104 | %40,4 | HDP | %46,3 |
| İçmeli Köyü | 1 | 125 | %72,0 | AKP | %48,8 |
| Şemsi Bitlis Mah. | 2 | 642 | %79,6 | HDP | %40,4 |