Dicle · Büyükşehir belediye başkanı
%53,2
HDP birinci
17.963 geçerli oy · katılım %86,0
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Dicle ilçesinde Büyükşehir belediye başkanı oylamasında HDP %53,2 ile birinci; 17.963 geçerli oy, katılım %86,0.
Dicle
Kayıtlı seçmen 23.661 · Oy kullanan 20.344 (katılım %86,0) · Geçerli 17.963 · Geçersiz 2.381
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| HDP | 9.562 | %53,2 |
| AKP | 6.943 | %38,7 |
| Sebğatullah Seydaoğlu (bağımsız) | 489 | %2,7 |
| SAADET | 229 | %1,3 |
| CHP | 197 | %1,1 |
| Sait Aydoğmuş (bağımsız) | 179 | %1,0 |
| DSP | 90 | %0,5 |
| BTP | 77 | %0,4 |
| Daylan Karadaş (bağımsız) | 55 | %0,3 |
| Hasan Sancar (bağımsız) | 44 | %0,2 |
| TKP | 40 | %0,2 |
| Hamdusena Acun (bağımsız) | 34 | %0,2 |
| VATAN | 24 | %0,1 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | 11 | 3.562 | %77,3 | HDP | %70,4 |
| Acar Mah. | 2 | 371 | %89,5 | AKP | %48,1 |
| Altayköy Mah. | 1 | 319 | %87,5 | HDP | %50,7 |
| Arıköy Mah. | 4 | 880 | %88,2 | AKP | %59,5 |
| Bademli Mah. | 2 | 381 | %94,8 | AKP | %52,0 |
| Bahçedere Mah. | 1 | 207 | %90,3 | HDP | %71,0 |
| Bahçeköy Mah. | 1 | 152 | %82,9 | AKP | %60,3 |
| Baltacı Mah. | 1 | 327 | %69,7 | HDP | %66,5 |
| Baturköy Mah. | 2 | 627 | %89,3 | AKP | %62,4 |
| Bağlarbaşı Mah. | 1 | 326 | %89,0 | HDP | %74,4 |
| Başköy Mah. | 3 | 787 | %88,1 | AKP | %46,4 |
| Bozoba Mah. | 3 | 1.039 | %90,2 | HDP | %73,6 |
| Boğaz Mah. | 1 | 346 | %93,1 | HDP | %80,4 |
| Boğazköy Mah. | 1 | 97 | %96,9 | HDP | %48,0 |
| Biçer Mah. | 1 | 152 | %96,7 | HDP | %56,2 |
| Dedeköy Mah. | 3 | 713 | %94,8 | HDP | %53,2 |
| Değirmenli Mah. | 1 | 132 | %81,1 | AKP | %57,7 |
| Durabeyli Mah. | 2 | 604 | %83,4 | AKP | %40,1 |
| Döğer Mah. | 3 | 1.005 | %85,1 | HDP | %51,6 |
| Gelincik Mah. | 2 | 455 | %89,9 | HDP | %72,2 |
| Gölbaşı Mah. | 1 | 113 | %100,9 | AKP | %56,0 |
| Gündoğdu Mah. | 1 | 59 | %47,5 | HDP | %50,0 |
| Kaygısız Mah. | 2 | 438 | %93,8 | HDP | %44,4 |
| Kayıköy Mah. | 1 | 22 | %63,6 | HDP | %64,3 |
| Kelekçi Mah. | 1 | 191 | %60,7 | AKP | %72,7 |
| Kırklar Mah. | 2 | 456 | %88,8 | HDP | %46,2 |
| Kırkpınar Mah. | 1 | 43 | %100,0 | HDP | %91,4 |
| Kocaalan Mah. | 3 | 775 | %90,8 | HDP | %65,1 |
| Koruköy Mah. | 1 | 347 | %89,1 | AKP | %53,4 |
| Kurudere Mah. | 1 | 93 | %93,6 | HDP | %50,7 |
| Kurşunlu Mah. | 1 | 23 | %104,4 | HDP | %70,8 |
| Meydan Mah. | 3 | 731 | %84,7 | HDP | %51,7 |
| Pekmezciler Mah. | 2 | 396 | %90,7 | AKP | %90,1 |
| Pınar Mah. | 2 | 418 | %76,6 | AKP | %76,0 |
| Sergenli Mah. | 2 | 560 | %86,6 | HDP | %48,2 |
| Taşağıl Mah. | 1 | 28 | %103,6 | HDP | %55,6 |
| Tepe Mah. | 1 | 335 | %87,8 | AKP | %77,3 |
| Tepebaşı Mah. | 3 | 575 | %88,7 | AKP | %53,0 |
| Ulubaş Mah. | 1 | 122 | %91,0 | HDP | %57,9 |
| Uluçeşme Mah. | 1 | 233 | %95,3 | HDP | %64,1 |
| Uğrak Mah. | 1 | 265 | %78,1 | HDP | %79,9 |
| Yeni Kaygısız Mah. | 2 | 506 | %92,3 | HDP | %64,3 |
| Yeşilsırt Mah. | 3 | 834 | %81,9 | HDP | %46,4 |
| Yeşiltepe Mah. | 2 | 684 | %89,9 | HDP | %72,2 |
| Yokuşlu Mah. | 2 | 383 | %88,3 | AKP | %51,6 |
| Çavlı Mah. | 1 | 288 | %91,0 | HDP | %62,5 |
| Çelebi Mah. | 2 | 618 | %85,0 | HDP | %77,6 |
| Üzümlü Mah. | 7 | 1.643 | %85,6 | AKP | %43,5 |