Amasya Merkez · Belediye başkanı
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel SeçimiAmasya Merkez ilçesi
%47,3
MHP birinci
63.123 geçerli oy · katılım %87,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Amasya Merkez ilçesinde Belediye başkanı oylamasında MHP %47,3 ile birinci; 63.123 geçerli oy, katılım %87,3.
Amasya Merkez
Kayıtlı seçmen 74.272 · Oy kullanan 64.868 (katılım %87,3) · Geçerli 63.123 · Geçersiz 1.745
Seçilenler
- Mehmet Sarı · MHP (Cumhur İttifakı)
Amasya Merkez - Ziyaret
Amasya Merkez - Ziyaret: seçilenler
- Mehmet Uyanık · AKP (Cumhur İttifakı)
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akbilek Mah. | 16 | 5.567 | %85,3 | MHP | %47,7 |
| Bahçeleriçi Mah. | 24 | 8.175 | %85,3 | MHP | %47,6 |
| Beyazıtpaşa Mah. | 6 | 1.984 | %87,0 | MHP | %45,5 |
| Boğazköy Mah. | 2 | 555 | %90,8 | MHP | %46,8 |
| Demet Evler Mah. | 1 | 199 | %94,0 | AKP | %42,2 |
| Dere Mah. | 2 | 416 | %90,1 | MHP | %47,7 |
| Ellibeşevler Mah. | 20 | 6.823 | %86,8 | MHP | %47,8 |
| Fethiye Mah. | 3 | 948 | %91,0 | MHP | %38,1 |
| Fındıklı Mah. | 2 | 547 | %89,6 | MHP | %47,5 |
| Gökmedrese Mah. | 3 | 980 | %88,5 | MHP | %50,5 |
| Göllü Bağları Mah. | 3 | 719 | %90,1 | MHP | %46,2 |
| Gümüşlü Mah. | 1 | 129 | %87,6 | MHP | %50,9 |
| Hacı İlyas Mah. | 4 | 1.327 | %92,8 | MHP | %53,3 |
| Hacılar Meydanı Mah. | 29 | 9.963 | %86,1 | MHP | %44,9 |
| Hatuniye Mah. | 1 | 122 | %98,4 | MHP | %35,4 |
| Helvacı Mah. | 5 | 1.146 | %90,3 | MHP | %50,6 |
| Hızırpaşa Mah. | 13 | 4.316 | %86,1 | MHP | %48,2 |
| Karasenir Mah. | 2 | 601 | %95,3 | MHP | %50,6 |
| Koza Mah. | 4 | 1.060 | %94,5 | MHP | %39,3 |
| Kurşunlu Mah. | 5 | 1.548 | %89,6 | MHP | %50,5 |
| Kirazlıdere Mah. | 8 | 2.550 | %88,4 | MHP | %45,0 |
| Mehmet Paşa Mah. | 4 | 1.386 | %89,0 | MHP | %47,7 |
| Nergiz Mah. | 1 | 135 | %94,1 | MHP | %53,3 |
| Orman Bağları Mah. | 1 | 127 | %97,6 | MHP | %42,2 |
| Pirinççi Mah. | 1 | 335 | %88,1 | MHP | %47,4 |
| Savadiye Mah. | 3 | 738 | %93,6 | MHP | %39,0 |
| Sofular Mah. | 1 | 316 | %94,9 | AKP | %43,2 |
| Yazı Bağları Mah. | 1 | 291 | %88,3 | AKP | %42,8 |
| Yeniköy Mah. | 1 | 339 | %92,9 | MHP | %51,7 |
| Yeşilyenice Mah. | 3 | 804 | %96,6 | MHP | %52,5 |
| Yüzevler Mah. | 3 | 915 | %82,1 | MHP | %43,7 |
| Ziyaret-Aşağı Mah. | 5 | 1.619 | %90,4 | AKP | %53,6 |
| Ziyaret-Saraycık Mah. | 1 | 133 | %101,5 | AKP | %52,7 |
| Ziyaret-Yukarı Mah. | 4 | 1.158 | %95,2 | AKP | %59,8 |
| Çakallar Mah. | 1 | 246 | %95,5 | AKP | %47,4 |
| Üçler Mah. | 4 | 1.068 | %87,6 | MHP | %47,7 |
| İhsaniye Mah. | 5 | 1.651 | %90,3 | MHP | %48,2 |
| Şamlar Mah. | 3 | 852 | %92,6 | MHP | %41,3 |
| Şehirüstü Mah. | 4 | 1.293 | %89,4 | MHP | %41,6 |
| Şeyhcui Mah. | 41 | 14.101 | %85,7 | MHP | %50,2 |