%74,1
HDP birinci
25.300 geçerli oy · katılım %81,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Çaldıran ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %74,1 ile birinci; 25.300 geçerli oy, katılım %81,3.
Kayıtlı seçmen 32.174 · Oy kullanan 26.158 (katılım %81,3) · Geçerli 25.300 · Geçersiz 858
Çaldıran Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 18.747 | %74,1 |
| AKP | 5.048 | %20,0 |
| CHP | 468 | %1,9 |
| MHP | 383 | %1,5 |
| İYİ | 260 | %1,0 |
| SAADET | 184 | %0,7 |
| HÜDA PAR | 79 | %0,3 |
| VATAN | 67 | %0,3 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 48 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 12 | %0,1 |
| Abdulmenaf Kıran (bağımsız) | 2 | %0,0 |
| İdris Ahi (bağımsız) | 2 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Çaldıran mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akbaşak Mah. | 1 | 324 | %92,6 | HDP | %96,6 |
| Alakaya Mah. | 2 | 505 | %82,2 | HDP | %56,0 |
| Altıyol Mah. | 2 | 677 | %80,5 | HDP | %67,9 |
| Alikelle Mah. | 2 | 541 | %85,4 | HDP | %91,6 |
| Avcıbaşı Mah. | 1 | 347 | %86,7 | HDP | %92,9 |
| Ayrancılar Mah. | 1 | 300 | %75,0 | HDP | %56,9 |
| Aşağıdikme Mah. | 1 | 338 | %82,8 | HDP | %91,5 |
| Aşağıgülderen Mah. | 2 | 578 | %79,9 | HDP | %75,8 |
| Aşağıkuyucak Mah. | 1 | 217 | %77,0 | HDP | %67,1 |
| Aşağımutlu Mah. | 1 | 251 | %87,3 | AKP | %50,9 |
| Aşağıyanıktaş Mah. | 1 | 174 | %85,1 | AKP | %47,2 |
| Aşağıçanak Mah. | 1 | 256 | %80,5 | HDP | %66,0 |
| Başeğmez Mah. | 1 | 204 | %80,4 | HDP | %71,3 |
| Beyazıt Mah. | 5 | 1.621 | %77,4 | HDP | %68,0 |
| Beydoğan Mah. | 2 | 517 | %87,8 | HDP | %93,0 |
| Bezirhane Mah. | 1 | 90 | %71,1 | HDP | %83,3 |
| Burçakalan Mah. | 2 | 624 | %83,5 | HDP | %87,4 |
| Buğulukaynak Mah. | 1 | 193 | %87,1 | HDP | %95,1 |
| Cumhuriyet Mah. | 3 | 1.132 | %76,3 | HDP | %72,2 |
| Demircik Mah. | 1 | 158 | %78,5 | HDP | %71,2 |
| Doyumalan Mah. | 1 | 225 | %88,0 | HDP | %91,9 |
| Direkli Mah. | 2 | 402 | %80,9 | HDP | %77,6 |
| Erginler Mah. | 2 | 595 | %83,7 | HDP | %74,5 |
| Evciler Mah. | 1 | 288 | %91,0 | HDP | %95,8 |
| Fatih Sultan Mehmet Mah. | 4 | 1.490 | %78,8 | HDP | %67,9 |
| Gülyolu Mah. | 1 | 98 | %72,5 | HDP | %83,8 |
| Güngören Mah. | 2 | 435 | %76,1 | HDP | %85,7 |
| Hangediği Mah. | 2 | 581 | %80,0 | HDP | %80,7 |
| Hanköy Mah. | 2 | 488 | %82,8 | HDP | %81,7 |
| Kalkandelen Mah. | 2 | 358 | %85,5 | HDP | %69,5 |
| Karadulda Mah. | 2 | 565 | %81,2 | HDP | %94,6 |
| Kaşım Mah. | 1 | 257 | %87,9 | HDP | %80,3 |
| Kılavuz Mah. | 1 | 138 | %79,7 | AKP | %49,0 |
| Koçovası Mah. | 1 | 308 | %84,4 | HDP | %94,0 |
| Kurtoğlan Mah. | 2 | 178 | %88,8 | HDP | %77,6 |
| Kuskunkıran Mah. | 3 | 595 | %80,3 | AKP | %48,3 |
| Kilimli Mah. | 2 | 479 | %88,1 | HDP | %95,4 |
| Osmanlı Mah. | 2 | 620 | %78,2 | HDP | %71,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan Mah. | 5 | 1.723 | %70,6 | HDP | %63,5 |
| Salahane Mah. | 2 | 632 | %87,7 | HDP | %97,4 |
| Sarıharman Mah. | 1 | 314 | %94,0 | HDP | %90,8 |
| Sarıçimen Mah. | 2 | 381 | %76,6 | HDP | %75,8 |
| Sellik Mah. | 1 | 349 | %79,7 | AKP | %48,5 |
| Serpmetaş Mah. | 1 | 98 | %78,6 | AKP | %51,4 |
| Soğuksu Mah. | 5 | 1.188 | %81,4 | AKP | %49,5 |
| Sungur Mah. | 1 | 144 | %66,7 | HDP | %80,4 |
| Tekindere Mah. | 2 | 420 | %87,9 | HDP | %97,5 |
| Temrenli Mah. | 1 | 126 | %92,9 | HDP | %87,0 |
| Toprakseven Mah. | 2 | 402 | %83,1 | HDP | %81,5 |
| Umuttepe Mah. | 2 | 642 | %84,1 | HDP | %85,6 |
| Yassıtepe Mah. | 1 | 311 | %83,6 | HDP | %81,9 |
| Yavuz Selim Mah. | 3 | 871 | %74,3 | HDP | %70,7 |
| Yaykılıç Mah. | 1 | 283 | %88,3 | HDP | %91,3 |
| Yağıbasan Mah. | 1 | 348 | %80,8 | HDP | %89,2 |
| Yeniyaka Mah. | 1 | 105 | %91,4 | HDP | %88,0 |
| Yukarıdikme Mah. | 1 | 368 | %87,5 | HDP | %92,4 |
| Yukarıgülderen Mah. | 2 | 419 | %85,0 | HDP | %83,4 |
| Yukarıkuyucak Mah. | 1 | 306 | %77,1 | HDP | %48,0 |
| Yukarımutlu Mah. | 1 | 211 | %78,2 | AKP | %83,4 |
| Yukarısağmallı Mah. | 2 | 398 | %91,0 | HDP | %93,8 |
| Yukarıyanıktaş Mah. | 3 | 686 | %79,5 | AKP | %51,7 |
| Yukarıçanak Mah. | 1 | 182 | %65,9 | HDP | %85,3 |
| Yuvacık Mah. | 1 | 176 | %89,2 | HDP | %98,1 |
| Yücelen Mah. | 3 | 756 | %91,5 | HDP | %91,4 |
| Zülfibulak Mah. | 1 | 358 | %81,8 | HDP | %62,7 |
| Çayırköy Mah. | 1 | 152 | %92,1 | HDP | %96,4 |
| Çubuklu Mah. | 3 | 923 | %79,3 | HDP | %70,6 |
| İncealan Mah. | 2 | 447 | %84,1 | HDP | %86,3 |
| İsmailbaba Mah. | 1 | 186 | %86,6 | HDP | %75,3 |
| Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Mah. | 3 | 1.122 | %76,3 | HDP | %56,4 |