İdil · Milletvekili
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimiİdil ilçesi
%73,3
HDP birinci
30.014 geçerli oy · katılım %81,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
İdil ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %73,3 ile birinci; 30.014 geçerli oy, katılım %81,6.
İdil
Kayıtlı seçmen 37.888 · Oy kullanan 30.901 (katılım %81,6) · Geçerli 30.014 · Geçersiz 887
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Akdağ Köyü | 1 | 389 | %75,6 | HDP | %86,7 |
| Akkoyunlu Köyü | 1 | 197 | %71,1 | AKP | %56,5 |
| Aksoy Köyü | 2 | 428 | %99,3 | AKP | %99,3 |
| Alakamış Köyü | 2 | 493 | %93,7 | AKP | %99,3 |
| Atakent Mah. | 9 | 2.935 | %80,0 | HDP | %80,9 |
| Açma Köyü | 1 | 376 | %83,5 | HDP | %91,9 |
| Aşağı Mah. | 3 | 955 | %73,6 | HDP | %57,9 |
| Bereketli Köyü | 1 | 93 | %118,3 | HDP | %51,4 |
| Bozkır Köyü | 1 | 192 | %77,6 | AKP | %72,9 |
| Dumanlı Köyü | 2 | 514 | %73,7 | AKP | %58,6 |
| Duruköy | 2 | 505 | %84,8 | HDP | %93,1 |
| Dirsekli Köyü | 1 | 304 | %83,6 | HDP | %95,1 |
| Güzelova Köyü | 1 | 183 | %75,4 | AKP | %66,7 |
| Haberli Köyü | 1 | 145 | %64,8 | AKP | %75,5 |
| Işık Köyü | 1 | 37 | %116,2 | AKP | %57,1 |
| Karalar-Temel Mah. | 3 | 770 | %78,3 | HDP | %59,5 |
| Karalar-Şamil Mah. | 3 | 853 | %77,1 | HDP | %43,7 |
| Kayalı Köyü | 1 | 216 | %93,1 | HDP | %89,8 |
| Kayı Köyü | 1 | 76 | %111,8 | HDP | %68,7 |
| Kaşıkçı Köyü | 1 | 131 | %72,5 | AKP | %64,5 |
| Kentli Köyü | 1 | 160 | %78,8 | AKP | %94,4 |
| Kırca Köyü | 1 | 178 | %94,4 | AKP | %68,7 |
| Kozluca Köyü | 2 | 465 | %76,6 | HDP | %61,1 |
| Kurtuluş Köyü | 1 | 179 | %98,3 | AKP | %97,7 |
| Kuyulu Köyü | 1 | 220 | %87,3 | HDP | %58,0 |
| Köyceğiz Köyü | 1 | 359 | %89,4 | HDP | %82,0 |
| Okçu Köyü | 1 | 334 | %91,0 | HDP | %94,3 |
| Ortaköy | 2 | 466 | %89,3 | HDP | %90,8 |
| Oyalı Köyü | 3 | 1.149 | %91,3 | HDP | %97,2 |
| Oymak Köyü | 2 | 683 | %87,1 | HDP | %89,3 |
| Pınarbaşı Köyü | 4 | 1.243 | %82,9 | HDP | %91,1 |
| Sırtköy-Dicle Mah. | 1 | 263 | %90,1 | HDP | %82,6 |
| Sırtköy-Fırat Mah. | 2 | 637 | %71,4 | HDP | %83,8 |
| Sulak Köyü | 2 | 755 | %81,5 | HDP | %96,1 |
| Tekeköy | 3 | 836 | %81,3 | HDP | %70,2 |
| Tepecik Köyü | 2 | 471 | %82,4 | HDP | %85,4 |
| Tepeköy | 3 | 834 | %82,3 | AKP | %48,8 |
| Toklu Köyü | 1 | 239 | %73,6 | HDP | %60,1 |
| Topraklı Köyü | 1 | 216 | %57,9 | AKP | %64,7 |
| Turgut Özal Mah. | 9 | 3.231 | %80,1 | HDP | %88,5 |
| Ulak Köyü | 2 | 493 | %82,8 | HDP | %87,9 |
| Uçarlı Köyü | 1 | 155 | %76,1 | HDP | %70,9 |
| Uğrak Köyü | 2 | 428 | %85,3 | HDP | %70,6 |
| Varımlı Köyü | 2 | 545 | %89,4 | HDP | %95,2 |
| Yalaz Köyü | 1 | 54 | %107,4 | HDP | %87,7 |
| Yarbaşı Köyü | 2 | 660 | %83,6 | HDP | %97,4 |
| Yavşan Köyü | 2 | 546 | %89,6 | HDP | %90,3 |
| Yayalar Köyü | 1 | 235 | %74,9 | AKP | %72,9 |
| Yazman Köyü | 2 | 425 | %75,8 | HDP | %48,7 |
| Yağmurca Köyü | 1 | 78 | %96,2 | HDP | %77,0 |
| Yeni Mah. | 15 | 5.182 | %80,9 | HDP | %87,2 |
| Yukarı Mah. | 8 | 2.832 | %73,3 | HDP | %69,0 |
| Yuvalı Köyü | 1 | 185 | %87,0 | HDP | %91,8 |
| Yüksekköy | 2 | 466 | %85,4 | HDP | %59,0 |
| Çığır Köyü | 4 | 1.049 | %83,6 | HDP | %83,4 |
| Çukurlu Köyü | 1 | 65 | %103,1 | HDP | %73,9 |
| Özbek Köyü | 2 | 504 | %73,2 | HDP | %69,2 |
| Özen Köyü | 2 | 799 | %93,4 | HDP | %95,9 |
| Öğündük Köyü | 1 | 223 | %61,0 | HDP | %51,2 |
| Üçok Köyü | 1 | 254 | %86,6 | AKP | %61,8 |