%45,7
HDP birinci
64.231 geçerli oy · katılım %78,9
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Iğdır Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %45,7 ile birinci; 64.231 geçerli oy, katılım %78,9.
Kayıtlı seçmen 83.286 · Oy kullanan 65.695 (katılım %78,9) · Geçerli 64.231 · Geçersiz 1.464
Iğdır Merkez Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 29.321 | %45,7 |
| MHP | 16.194 | %25,2 |
| AKP | 11.619 | %18,1 |
| İYİ | 4.072 | %6,3 |
| CHP | 1.428 | %2,2 |
| SAADET | 843 | %1,3 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 445 | %0,7 |
| HÜDA PAR | 116 | %0,2 |
| VATAN | 110 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 83 | %0,1 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Iğdır Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| 14 Kasım Mah. | 11 | 3.981 | %81,1 | HDP | %39,5 |
| Akyumak Köyü | 1 | 258 | %87,2 | MHP | %59,3 |
| Ali Kamerli Mah. | 5 | 1.696 | %79,2 | HDP | %37,4 |
| Alibeyköy | 1 | 256 | %71,5 | HDP | %73,0 |
| Atatürk Mah. | 6 | 2.210 | %79,2 | MHP | %58,7 |
| Ağaver Köyü | 1 | 190 | %86,3 | MHP | %59,9 |
| Aşağıerhacı Köyü | 6 | 2.138 | %57,9 | HDP | %74,3 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | 1 | 234 | %82,1 | HDP | %51,9 |
| Bayraktutan Köyü | 2 | 533 | %88,4 | MHP | %53,1 |
| Bağlar Mah. | 23 | 8.540 | %82,2 | MHP | %51,4 |
| Cumhuriyet Mah. | 11 | 3.826 | %79,2 | HDP | %64,8 |
| Emek Mah. | 18 | 6.146 | %80,5 | HDP | %36,3 |
| Enginalan Köyü | 4 | 1.542 | %77,2 | HDP | %46,9 |
| Evci Köyü | 3 | 1.002 | %82,1 | HDP | %60,2 |
| Gülpınar Köyü | 2 | 544 | %70,2 | HDP | %53,7 |
| Hakmehmet Köyü | 1 | 284 | %92,3 | MHP | %79,4 |
| Hakveyis Mah. | 2 | 640 | %80,6 | HDP | %39,0 |
| Halfeli-Bahçelievler Mah. | 3 | 772 | %72,0 | HDP | %81,9 |
| Halfeli-Said Nursi Mah. | 3 | 983 | %71,8 | HDP | %75,1 |
| Halfeli-Turgut Özal Mah. | 2 | 694 | %64,4 | HDP | %72,6 |
| Halfeli-Yunus Emre Mah. | 4 | 1.217 | %71,9 | HDP | %76,0 |
| Halfeli-Özvatan Mah. | 3 | 1.009 | %72,8 | HDP | %64,0 |
| Harmandöven Köyü | 2 | 405 | %65,7 | HDP | %65,3 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mah. | 2 | 594 | %77,8 | HDP | %72,8 |
| Hoşhaber-Yeni Mah. | 3 | 932 | %73,1 | HDP | %74,9 |
| Kadıkışlak Köyü | 1 | 287 | %90,6 | MHP | %39,5 |
| Karaağaç Mah. | 13 | 4.655 | %80,3 | HDP | %72,9 |
| Karakuyu Köyü | 4 | 1.582 | %63,1 | HDP | %88,3 |
| Kasımcan Köyü | 1 | 258 | %86,4 | MHP | %61,4 |
| Kazancı Köyü | 1 | 238 | %75,6 | HDP | %62,7 |
| Konaklı Mah. | 10 | 3.692 | %76,1 | HDP | %70,7 |
| Kuzugüden Köyü | 1 | 197 | %90,9 | MHP | %32,2 |
| Küllük Köyü | 2 | 699 | %82,8 | İYİ | %47,2 |
| Melekli-Karabağ Mah. | 3 | 1.031 | %90,5 | MHP | %62,8 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mah. | 3 | 901 | %86,8 | MHP | %56,8 |
| Melekli-Namık Kemal Mah. | 2 | 671 | %89,7 | MHP | %51,7 |
| Mezraa Köyü | 1 | 120 | %65,8 | HDP | %51,3 |
| Necefali Köyü | 1 | 97 | %92,8 | MHP | %67,8 |
| Obaköy | 1 | 363 | %83,8 | MHP | %54,7 |
| Panik Köyü | 4 | 1.566 | %78,9 | HDP | %86,4 |
| Pir Sultan Abdal Mah. | 8 | 2.715 | %80,3 | HDP | %36,8 |
| Suveren Köyü | 3 | 1.075 | %70,9 | HDP | %73,0 |
| Söğütlü Mah. | 12 | 4.396 | %79,7 | HDP | %42,6 |
| Tacirli Köyü | 2 | 621 | %83,6 | HDP | %59,1 |
| Taşlıca Köyü | 2 | 461 | %75,3 | HDP | %70,3 |
| Topçular Mah. | 19 | 6.266 | %82,1 | MHP | %48,1 |
| Yaycı Köyü | 2 | 627 | %82,8 | MHP | %60,2 |
| Yeni Mah. | 2 | 620 | %71,1 | HDP | %95,0 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | 2 | 505 | %85,5 | AKP | %49,9 |
| Yüzbaşılar Köyü | 4 | 1.543 | %85,7 | HDP | %66,6 |
| Zor Köyü | 1 | 268 | %64,9 | HDP | %56,3 |
| Çakırtaş Köyü | 1 | 362 | %82,9 | HDP | %82,7 |
| Çalpala Köyü | 1 | 249 | %68,7 | MHP | %35,5 |
| Özgür Mah. | 18 | 6.595 | %78,7 | HDP | %78,7 |