Yenişehir · Milletvekili
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel SeçimiYenişehir ilçesi
%64,5
HDP birinci
101.348 geçerli oy · katılım %83,6
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Yenişehir ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %64,5 ile birinci; 101.348 geçerli oy, katılım %83,6.
Yenişehir
Kayıtlı seçmen 124.972 · Oy kullanan 104.487 (katılım %83,6) · Geçerli 101.348 · Geçersiz 3.139
| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|---|---|
| HDP | 65.325 | %64,5 |
| AKP | 21.530 | %21,2 |
| İYİ | 3.822 | %3,8 |
| Zekeriya Yapıcıoğlu (bağımsız) | 3.363 | %3,3 |
| CHP | 2.930 | %2,9 |
| SAADET | 1.967 | %1,9 |
| MHP | 1.609 | %1,6 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 316 | %0,3 |
| VATAN | 112 | %0,1 |
| Özkan Yıldırım (bağımsız) | 110 | %0,1 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 92 | %0,1 |
| Refik Karakoç (bağımsız) | 90 | %0,1 |
| Metin Baysüngur (bağımsız) | 31 | %0,0 |
| Selahattin Turğa (bağımsız) | 27 | %0,0 |
| Hüseyin Tektaş (bağımsız) | 18 | %0,0 |
| Selahattin Arslanbuğul (bağımsız) | 6 | %0,0 |
Mahalle ve köyler
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|---|---|---|---|---|
| Al Mah. | 2 | 531 | %91,7 | İYİ | %46,1 |
| Alangör Mah. | 2 | 409 | %89,2 | HDP | %59,0 |
| Alpu Mah. | 1 | 193 | %98,5 | HDP | %90,4 |
| Aziziye Mah. | 27 | 9.465 | %83,2 | HDP | %70,4 |
| Bahçelievler Mah. | 1 | 213 | %87,8 | HDP | %85,8 |
| Başil Mah. | 1 | 229 | %83,4 | HDP | %52,3 |
| Bozek Mah. | 1 | 302 | %90,1 | HDP | %39,2 |
| Cumhuriyet Mah. | 9 | 3.157 | %85,1 | HDP | %71,4 |
| Dokuzçeltik Mah. | 3 | 1.088 | %83,6 | HDP | %87,7 |
| Dökmetaş Mah. | 2 | 559 | %83,7 | HDP | %53,3 |
| Dönümlü Mah. | 3 | 790 | %90,1 | HDP | %78,0 |
| Dicle Mah. | 6 | 1.895 | %84,8 | HDP | %82,3 |
| Dikentepe Mah. | 1 | 111 | %86,5 | AKP | %54,2 |
| Ekinciler Mah. | 2 | 601 | %77,4 | HDP | %81,4 |
| Elidolu Mah. | 1 | 236 | %58,9 | HDP | %78,8 |
| Eser Mah. | 1 | 97 | %94,9 | HDP | %52,3 |
| Fabrika Mah. | 31 | 11.310 | %85,9 | HDP | %66,7 |
| Ferit Köşk Mah. | 6 | 2.024 | %78,7 | HDP | %67,2 |
| Geyiktepe Mah. | 1 | 63 | %104,8 | AKP | %54,6 |
| Gürdoğan Mah. | 17 | 6.282 | %85,3 | HDP | %77,1 |
| Güvendere Mah. | 2 | 546 | %100,4 | HDP | %85,1 |
| Güvercinlik Mah. | 2 | 342 | %92,7 | HDP | %72,1 |
| Güzelköy Mah. | 2 | 591 | %81,9 | AKP | %50,6 |
| Hantepe Mah. | 3 | 965 | %80,6 | HDP | %78,5 |
| Kesikağaç Mah. | 2 | 418 | %85,9 | AKP | %59,0 |
| Kooperatifler Mah. | 56 | 19.992 | %81,2 | HDP | %48,7 |
| Sancar Mah. | 1 | 74 | %89,2 | HDP | %63,9 |
| Sarıyatak Mah. | 1 | 39 | %107,7 | AKP | %82,5 |
| Seyrantepe Sanayi Mah. | 7 | 2.359 | %86,4 | HDP | %61,9 |
| Sivritepe Mah. | 2 | 396 | %84,6 | HDP | %83,1 |
| Tanışık Mah. | 2 | 416 | %80,5 | AKP | %42,3 |
| Yaytaş Mah. | 2 | 615 | %91,7 | HDP | %83,4 |
| Yenişehir Mah. | 40 | 13.957 | %83,3 | HDP | %56,2 |
| Yolaltı Mah. | 14 | 4.926 | %84,4 | HDP | %67,6 |
| Yukarı Nasırlar Mah. | 4 | 1.193 | %71,1 | HDP | %64,0 |
| Yüksek Mah. | 1 | 255 | %98,0 | HDP | %62,8 |
| Çakmak Mah. | 3 | 795 | %79,1 | HDP | %72,9 |
| Çimenler Mah. | 1 | 156 | %101,3 | AKP | %4,4 |
| Üçkuyu Mah. | 25 | 8.675 | %81,9 | HDP | %50,3 |
| İlbaş Mah. | 1 | 129 | %98,5 | HDP | %48,4 |
| Şehitlik Mah. | 78 | 28.578 | %84,0 | HDP | %75,0 |