%47,3
HDP birinci
14.434 geçerli oy · katılım %83,9
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Adilcevaz ilçesinde Milletvekili oylamasında HDP %47,3 ile birinci; 14.434 geçerli oy, katılım %83,9.
Kayıtlı seçmen 17.673 · Oy kullanan 14.827 (katılım %83,9) · Geçerli 14.434 · Geçersiz 393
Adilcevaz Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| HDP | 6.824 | %47,3 |
| AKP | 4.733 | %32,8 |
| MHP | 1.596 | %11,1 |
| CHP | 501 | %3,5 |
| İYİ | 445 | %3,1 |
| SAADET | 115 | %0,8 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 108 | %0,8 |
| HÜDA PAR | 82 | %0,6 |
| VATAN | 25 | %0,2 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 5 | %0,0 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Adilcevaz mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Akyazı Köyü | 1 | 230 | %91,7 | HDP | %96,2 |
| Akçıra Köyü | 2 | 523 | %92,2 | HDP | %96,7 |
| Alacaatlı Mah. | 6 | 1.880 | %77,7 | AKP | %35,0 |
| Atatürk Mah. | 5 | 1.618 | %80,2 | HDP | %44,1 |
| Aydınlar-Atatürk Mah. | 1 | 292 | %83,2 | HDP | %57,4 |
| Aydınlar-Budaklı Mah. | 1 | 211 | %92,4 | AKP | %70,3 |
| Aydınlar-Esentepe Mah. | 1 | 75 | %90,7 | AKP | %50,0 |
| Aydınlar-Gültepe Mah. | 1 | 116 | %89,7 | HDP | %94,1 |
| Aydınlar-Kışkılı Mah. | 1 | 100 | %95,0 | AKP | %62,8 |
| Aydınlar-Menderes Mah. | 1 | 206 | %87,4 | HDP | %56,4 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mah. | 1 | 157 | %75,2 | AKP | %50,4 |
| Aygırgölü Köyü | 1 | 36 | %111,1 | AKP | %63,2 |
| Aşağısüphan Köyü | 2 | 520 | %86,7 | HDP | %87,5 |
| Bahçedere Köyü | 2 | 700 | %84,3 | AKP | %47,4 |
| Cevizli Mah. | 3 | 1.097 | %83,3 | AKP | %41,8 |
| Cihangir Köyü | 1 | 97 | %94,9 | AKP | %57,3 |
| Dizdar Köyü | 1 | 29 | %110,3 | CHP | %37,9 |
| Erikbağı Köyü | 1 | 152 | %85,5 | AKP | %52,8 |
| Esenkıyı Köyü | 1 | 177 | %91,0 | HDP | %85,3 |
| Göldüzü Köyü | 3 | 917 | %83,2 | HDP | %74,6 |
| Gölüstü Köyü | 1 | 80 | %91,3 | AKP | %76,1 |
| Gümüşdüven Köyü | 1 | 282 | %79,4 | HDP | %95,0 |
| Harmantepe Köyü | 1 | 274 | %87,6 | HDP | %42,6 |
| Heybeli Köyü | 2 | 485 | %83,7 | HDP | %92,9 |
| Hıdırşah Mah. | 3 | 909 | %85,5 | AKP | %44,4 |
| Kaleboynu Mah. | 3 | 1.107 | %85,4 | AKP | %46,0 |
| Karakolköy | 1 | 47 | %104,3 | AKP | %67,4 |
| Karaşeyh Köyü | 2 | 206 | %88,8 | HDP | %63,6 |
| Karşıyaka Köyü | 1 | 331 | %91,8 | HDP | %65,6 |
| Kavuştuk Köyü | 2 | 552 | %90,6 | HDP | %95,2 |
| Kömürlü Köyü | 1 | 344 | %75,9 | HDP | %74,7 |
| Mollafadıl Köyü | 1 | 126 | %85,7 | AKP | %59,4 |
| Orta Mah. | 4 | 1.273 | %79,3 | AKP | %46,2 |
| Sefasahil Köyü | 1 | 133 | %88,7 | AKP | %67,2 |
| Selçuklu Mah. | 1 | 298 | %83,9 | HDP | %44,0 |
| Yarımada Köyü | 1 | 147 | %95,2 | HDP | %91,2 |
| Yıldızköy | 1 | 33 | %115,2 | AKP | %94,6 |
| Yolçatı Köyü | 1 | 144 | %91,0 | AKP | %48,8 |
| Yukarısüphan Köyü | 2 | 483 | %75,0 | HDP | %78,2 |
| Çanakyayla Köyü | 1 | 225 | %86,7 | HDP | %79,2 |
| Çayır Mah. | 3 | 873 | %82,4 | AKP | %43,1 |
| Örentaş Köyü | 1 | 69 | %92,8 | HDP | %88,7 |
| İpekçayır Köyü | 1 | 119 | %87,4 | AKP | %69,9 |