%44,5
AK PARTİ birinci
91.414 geçerli oy · katılım %91,3
Oran geçerli oylara göre; ittifak ortak oyları ayrı satırdır.
Kaynak: acikveri.ysk.gov.tr · 9 Ekim 2026 tarihinde alındı
Amasya Merkez ilçesinde Milletvekili oylamasında AK PARTİ %44,5 ile birinci; 91.414 geçerli oy, katılım %91,3.
Kayıtlı seçmen 102.051 · Oy kullanan 93.175 (katılım %91,3) · Geçerli 91.414 · Geçersiz 1.761
Amasya Merkez Milletvekili sonuçları| Parti / aday | Oy | Oran |
|---|
| AKP | 40.714 | %44,5 |
| CHP | 21.331 | %23,3 |
| İYİ | 13.421 | %14,7 |
| MHP | 11.982 | %13,1 |
| HDP | 1.544 | %1,7 |
| SAADET | 997 | %1,1 |
| CUMHUR İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 933 | %1,0 |
| MİLLET İTTİFAKI (ittifak ortak oyu) | 219 | %0,2 |
| VATAN | 159 | %0,2 |
| HÜDA PAR | 114 | %0,1 |
Sandık sonuçlarından toplanmıştır; her satır o muhtarlığın sandıklarına açılır.
Amasya Merkez mahalle ve köy sonuçları| Muhtarlık | Sandık | Kayıtlı seçmen | Katılım | Birinci | Oran |
|---|
| Abacı Köyü | 1 | 372 | %95,4 | CHP | %87,7 |
| Akbilek Mah. | 15 | 5.425 | %87,4 | AKP | %42,2 |
| Aksalur Köyü | 2 | 402 | %97,3 | AKP | %84,5 |
| Aktaş Köyü | 1 | 57 | %91,2 | AKP | %67,3 |
| Akyazı Köyü | 1 | 58 | %103,5 | AKP | %83,3 |
| Alakadı Köyü | 1 | 79 | %97,5 | AKP | %45,3 |
| Albayrak Köyü | 1 | 143 | %93,7 | CHP | %95,5 |
| Ardıçlar Köyü | 1 | 197 | %99,5 | CHP | %80,9 |
| Avşar Köyü | 1 | 222 | %92,3 | CHP | %47,7 |
| Aydınca Köyü | 2 | 414 | %94,9 | AKP | %58,4 |
| Aydınlık Köyü | 2 | 595 | %95,1 | AKP | %75,7 |
| Aydoğdu Köyü | 1 | 73 | %87,7 | AKP | %39,3 |
| Bahçeleriçi Mah. | 22 | 8.240 | %90,2 | AKP | %40,4 |
| Bayat Köyü | 1 | 47 | %80,9 | CHP | %86,8 |
| Bağlarüstü Köyü | 1 | 333 | %97,3 | AKP | %83,0 |
| Bağlıca Köyü | 1 | 311 | %96,8 | AKP | %65,2 |
| Beke Köyü | 1 | 131 | %100,8 | CHP | %87,9 |
| Beldağı Köyü | 1 | 273 | %94,5 | AKP | %94,6 |
| Beyazıtpaşa Mah. | 6 | 2.092 | %89,6 | AKP | %39,8 |
| Boğaköy | 2 | 643 | %90,1 | AKP | %53,0 |
| Boğazköy Mah. | 2 | 564 | %94,7 | AKP | %59,0 |
| Bulduklu Köyü | 1 | 118 | %92,4 | CHP | %40,6 |
| Böke Köyü | 1 | 86 | %102,3 | CHP | %94,3 |
| Dadıköy | 1 | 180 | %100,6 | AKP | %66,9 |
| Damudere Köyü | 1 | 334 | %92,8 | CHP | %88,4 |
| Demet Evler Mah. | 1 | 188 | %91,0 | AKP | %52,1 |
| Dere Mah. | 2 | 414 | %87,9 | CHP | %37,9 |
| Değirmendere Köyü | 1 | 196 | %94,4 | AKP | %66,9 |
| Doğantepe Köyü | 2 | 788 | %90,1 | CHP | %56,0 |
| Duruca Köyü | 1 | 166 | %98,2 | AKP | %56,1 |
| Direkli Köyü | 1 | 248 | %98,0 | CHP | %87,0 |
| Ellibeşevler Mah. | 19 | 6.761 | %90,3 | AKP | %40,1 |
| Eliktekke Köyü | 1 | 40 | %102,5 | AKP | %82,5 |
| Ermiş Köyü | 1 | 306 | %96,7 | AKP | %83,9 |
| Eskikızılca Köyü | 1 | 33 | %109,1 | AKP | %91,4 |
| Ezinepazar Köyü | 3 | 1.026 | %92,6 | AKP | %69,3 |
| Fethiye Mah. | 3 | 982 | %91,2 | CHP | %41,8 |
| Fındıklı Mah. | 2 | 531 | %87,8 | AKP | %51,3 |
| Gerne Köyü | 1 | 255 | %96,1 | AKP | %63,9 |
| Gökdere Köyü | 1 | 19 | %121,1 | CHP | %69,6 |
| Gökmedrese Mah. | 3 | 1.012 | %88,7 | AKP | %42,5 |
| Göllü Bağları Mah. | 2 | 629 | %90,8 | AKP | %56,8 |
| Gözlek Köyü | 1 | 167 | %95,2 | AKP | %47,5 |
| Gümüşlü Mah. | 1 | 126 | %88,9 | AKP | %51,8 |
| Hacı İlyas Mah. | 4 | 1.359 | %91,9 | AKP | %40,7 |
| Hacılar Meydanı Mah. | 28 | 9.971 | %90,7 | AKP | %41,2 |
| Halifeli Köyü | 1 | 197 | %94,9 | CHP | %94,6 |
| Hasabdal Köyü | 1 | 54 | %103,7 | CHP | %94,6 |
| Hatuniye Mah. | 1 | 101 | %96,0 | AKP | %45,7 |
| Helvacı Mah. | 5 | 1.513 | %91,3 | AKP | %44,4 |
| Hızırpaşa Mah. | 12 | 4.359 | %89,5 | AKP | %40,4 |
| Kaleboğazı Köyü | 1 | 29 | %93,1 | CHP | %48,2 |
| Kaleköy | 1 | 397 | %94,5 | AKP | %81,0 |
| Kapıkaya Köyü | 1 | 367 | %93,5 | AKP | %63,4 |
| Karaali Köyü | 1 | 180 | %98,3 | CHP | %48,6 |
| Karakese Köyü | 1 | 23 | %108,7 | AKP | %92,0 |
| Karaköprü Köyü | 2 | 466 | %94,2 | AKP | %67,8 |
| Karasenir Mah. | 2 | 597 | %91,5 | AKP | %62,2 |
| Karataş Köyü | 1 | 78 | %102,6 | CHP | %85,0 |
| Karaçavuş Köyü | 1 | 66 | %101,5 | CHP | %95,5 |
| Karaibrahim Köyü | 1 | 223 | %97,8 | CHP | %90,8 |
| Karsan Köyü | 1 | 126 | %90,5 | CHP | %85,8 |
| Kayabaşı Köyü | 2 | 586 | %89,1 | AKP | %42,1 |
| Kayacık Köyü | 1 | 180 | %100,6 | CHP | %89,3 |
| Kayrak Köyü | 1 | 175 | %96,0 | AKP | %77,1 |
| Keçili Köyü | 1 | 108 | %93,5 | CHP | %96,0 |
| Keşlik Köyü | 1 | 166 | %97,6 | AKP | %60,4 |
| Kızılca Köyü | 2 | 647 | %92,4 | AKP | %77,2 |
| Kızılkışlacık Köyü | 2 | 425 | %97,2 | AKP | %76,7 |
| Kızoğlu Köyü | 1 | 177 | %92,1 | CHP | %81,7 |
| Kızseki Köyü | 2 | 452 | %95,6 | AKP | %84,5 |
| Koza Mah. | 3 | 952 | %94,6 | AKP | %44,0 |
| Kurşunlu Mah. | 5 | 1.577 | %90,7 | AKP | %50,8 |
| Kutu Köyü | 1 | 59 | %96,6 | AKP | %55,4 |
| Kuzgeçe Köyü | 1 | 235 | %94,9 | AKP | %70,6 |
| Köyceğiz Köyü | 1 | 122 | %95,1 | CHP | %93,4 |
| Küçükkızılca Köyü | 1 | 267 | %97,8 | CHP | %85,4 |
| Kirazlıdere Mah. | 7 | 2.536 | %91,1 | AKP | %44,5 |
| Mahmatlar Köyü | 1 | 159 | %95,0 | AKP | %74,7 |
| Mehmet Paşa Mah. | 4 | 1.406 | %91,8 | AKP | %38,7 |
| Meşeliçiftliği Köyü | 1 | 156 | %90,4 | CHP | %87,7 |
| Musaköy | 1 | 309 | %94,5 | AKP | %74,6 |
| Nergiz Mah. | 1 | 158 | %88,0 | AKP | %50,0 |
| Oluz Köyü | 2 | 448 | %89,5 | AKP | %31,5 |
| Orman Bağları Mah. | 1 | 134 | %90,3 | AKP | %46,7 |
| Ormanözü Köyü | 1 | 266 | %97,4 | AKP | %92,9 |
| Ortaköy | 1 | 151 | %97,4 | AKP | %46,4 |
| Ovasaray Köyü | 1 | 382 | %96,3 | AKP | %56,6 |
| Pirinççi Mah. | 1 | 327 | %91,4 | AKP | %35,5 |
| Saraycık Köyü | 1 | 154 | %96,1 | AKP | %55,0 |
| Sarayözü Köyü | 1 | 89 | %94,4 | CHP | %90,4 |
| Sarıalan Köyü | 1 | 272 | %93,4 | CHP | %89,7 |
| Sarıkız Köyü | 1 | 228 | %98,7 | CHP | %83,9 |
| Sarımeşe Köyü | 2 | 425 | %94,1 | AKP | %68,8 |
| Sarıyar Köyü | 1 | 328 | %99,1 | CHP | %87,1 |
| Savadiye Mah. | 2 | 749 | %92,5 | CHP | %48,1 |
| Sazköy | 1 | 155 | %99,4 | CHP | %66,2 |
| Sevincer Köyü | 2 | 417 | %95,2 | CHP | %46,2 |
| Sıracevizler Köyü | 1 | 144 | %91,7 | AKP | %44,6 |
| Sofular Mah. | 1 | 326 | %92,0 | AKP | %42,8 |
| Soma Köyü | 1 | 95 | %96,8 | AKP | %59,3 |
| Tatar Köyü | 1 | 330 | %94,2 | AKP | %62,8 |
| Tuzsuz Köyü | 1 | 188 | %92,0 | AKP | %40,0 |
| Uygur Köyü | 2 | 746 | %97,7 | CHP | %91,7 |
| Yassıçal Köyü | 3 | 645 | %97,7 | CHP | %59,6 |
| Yavru Köyü | 1 | 50 | %90,0 | AKP | %63,6 |
| Yazı Bağları Mah. | 1 | 291 | %86,9 | AKP | %48,4 |
| Yağcıabdal Köyü | 1 | 353 | %96,6 | CHP | %89,0 |
| Yağmur Köyü | 1 | 78 | %92,3 | AKP | %66,2 |
| Yeniköy Mah. | 1 | 335 | %102,4 | AKP | %56,1 |
| Yeşildere Köyü | 1 | 62 | %96,8 | CHP | %83,3 |
| Yeşilyenice Mah. | 2 | 753 | %94,4 | AKP | %50,6 |
| Yeşilöz Köyü | 1 | 186 | %94,6 | CHP | %94,3 |
| Yıkılgan Köyü | 1 | 344 | %94,8 | AKP | %86,9 |
| Yıldızköy | 1 | 100 | %94,0 | AKP | %62,0 |
| Yolyanı Köyü | 1 | 295 | %89,2 | AKP | %66,1 |
| Yuvacık Köyü | 1 | 40 | %107,5 | AKP | %72,1 |
| Yuvaköy | 1 | 143 | %100,0 | AKP | %88,1 |
| Yüzevler Mah. | 3 | 965 | %88,2 | CHP | %37,5 |
| Ziyaret-Aşağı Mah. | 5 | 1.701 | %94,7 | AKP | %54,0 |
| Ziyaret-Saraycık Mah. | 1 | 131 | %98,5 | AKP | %85,4 |
| Ziyaret-Yukarı Mah. | 4 | 1.179 | %97,1 | AKP | %65,7 |
| Çakallar Mah. | 1 | 280 | %98,6 | AKP | %62,2 |
| Çatalçam Köyü | 1 | 47 | %97,9 | AKP | %87,0 |
| Çavuşköy | 1 | 264 | %92,8 | AKP | %39,2 |
| Çengelkayı Köyü | 1 | 101 | %102,0 | CHP | %88,1 |
| Çivi Köyü | 1 | 130 | %93,1 | AKP | %63,0 |
| Çiğdemlik Köyü | 1 | 321 | %95,6 | AKP | %75,7 |
| Özfındıklı Köyü | 1 | 64 | %100,0 | CHP | %98,4 |
| Ümük Köyü | 1 | 96 | %94,8 | CHP | %78,7 |
| Üçler Mah. | 3 | 1.088 | %90,1 | CHP | %36,3 |
| İbecik Köyü | 1 | 240 | %92,5 | AKP | %73,5 |
| İhsaniye Mah. | 5 | 1.587 | %90,6 | AKP | %58,8 |
| İlgazi Köyü | 1 | 146 | %93,2 | AKP | %44,9 |
| İlyas Köyü | 2 | 645 | %95,2 | AKP | %58,8 |
| İpekköy | 2 | 510 | %93,5 | AKP | %42,9 |
| Şamlar Mah. | 3 | 880 | %89,6 | AKP | %42,1 |
| Şehirüstü Mah. | 4 | 1.322 | %91,5 | AKP | %38,0 |
| Şeyhcui Mah. | 37 | 13.782 | %87,9 | AKP | %47,6 |
| Şeyhsadi Köyü | 1 | 309 | %89,6 | AKP | %51,5 |